Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak omezit stromu v růstu?

Zdravím,
rád bych zamezil stromům v růstu. Na zahradě jsou prakticky pouze smrky, vysoké cca 10 metrů. Zdroj zde mluví o krácení (mimo mísu při zmíněné výšce) a strangulaci. Co to přesně je a jak něco takového provést?
(Případně se tam mluví i o chemii, nějaké zkušenosti?)

Slyšel jsem o tom, že když stromu odsekáte nad kořeny kůru po celém obvodu a pár cm na výšku(jak hluboko?), tak se omezí v růstu. Je to ono?

Zkrátka prosím o praktické rady na otázku v nadpisu, děkuji.

Nejlepším řešením by bylo stávající vykácet a vysadit jehličnany, které nerostou do nebes. Nevím zda Vám nevadí např. kořenový systém u smrků, který je docela velký a omezuje další využívání zahrady. Pokud budete používat strangulaci tak Vám po letošním létě už na zahradě nemusí růst už žádný smrk.

Ano, souhlasím, je to v zásadě vyhledový cíl. Nicméně než se to provede (leta - těch stromů je dost), tak bych rád abych pak nekácel 20m+ stromy.
Rád bych tedy slyšel více o té strangulaci (co to přesně je, jak se užívá, kdy, atp. - stačí i odkaz), děkuji.

Strangulace je "přiškrcení", takže spíše zkusit obtáhnout kmen silnějším ocelovým drátem staženým, co nejvíc, malým hup-cukem.:-p Pokud odstraníš kůru po celém obvodu, strom určitě uschne. Pokud pouze částečně, mohlo by to mít rovněž význam, ale kolik je nutno, aby neuschnul, by bylo asi nutno na jednom vyzkoušet. Smrky jsou potvory. Do 5-8 mi let rostou pomalu, pak se ale "rozběhnou" a "letí" nahoru a pokud se zavčas nekrátí, za 20-25 let jsou na 7-10 m.:-( Mám "krácené" a stříhané, každý rok, smrkové živé ploty s výškou cca 2 m ve stáří cca 12-15 let a ve stejném stáří nekrácené s výškou 6 m (ty už raději postupně kácím). :-/