Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Slepice začala sedět na vejcích

Zdravím,
pořídil jsem si zhruba před 3 měsíci vyřazené roční slepice z velkochovu. K nim jsem dokoupil kohouta z normálního chovu. Né pro množení, ale pro to aby je trochu rovnal do latě...
Vše je v pořádku, slepicím dávám vše, vitamíny, pestrou stravu, pouštím je na pastvu. Ale dnes jsem zjistil, že jedna slepice zůstala sedět v hnízdě na vejcích. Ty jsem jí vzal, protože nechci nechávat vysedět vejce(rozhodně né teď na podzim), vylezla z hnízda a začala poté společně s kohoutem řvát, po chvilce to utichlo ale potom zase zalezla sedět do hnízda i když tam žádné vejce nebylo. Na prsou má docela velkou bouli, je to ve velikosti vajíčka ale na dotyk měkká(co to je?)
Co s ní teď dál? Přejde jí to?

Vyfoukni vajíčka, naplň sádrou a vznikne klasický podkladek. Na tom může sedět do aleluja. Taky se kvokající slepice dávala pod košík- nevím už na jak dlouho, nebo namáčela do sudu s vodou, což mi přijde dost fuj.

Mám sádrové podkladky, mám ji je tam teda šoupnout a nechat ji na nich sedět? Hnízdo je ale mimo kurníku, v noci tam sedět nemůže. Mají hnízda i v kurníku, ty ale využívají jen 3 slepice, zbytek sedí hlavně na těch venku.
O té vodě jsem to taky někde vyčetl, což teda dělat nehodlám. Za jak dlouho jí toto bláznovství může přejít ?

Byl jsem se poptat souseda co má taky slepice a on ji prý ponoří do sudu na 5 sec, poté hodí do pytlu od cibule a pověsí na půl dne na strom. Pak ji normálně pustí do výběhu a už začne fungovat normálně a po dvou týdnech začne opět nést.

Pokud slepice zacne kvokat,projevi se to zvysenou teplotou.Chce to zavrit do drateny klece,nesmi tam být podestylka aby se nemohla zahrivat,vodu na piti a tri dny to přejde. Ostatni je trochu drastický. Nekdo daval do vody trochu acylpirinu ale to jsem nezkoušel.

Jednoduché a lidumilné (zvířemilné) řešení to moc mít nebude. Snad.. nemít kohouta :-)

Laická úvaha, slepice nemám. A když jsme měli, tak vždy bez kohouta:
Když jí/jim denně budeš vejce brát nic nevysedí. Ať si tam sedí, ono ji to třeba přejde, přestane bavit sedět "na ničem".

Mě se tam právě kohout zamlouvá, když jsem ho neměl slepice se mezi sebou škubaly a prý je časté, že se pak nějaká slepice "přeorientuje" a hraje si na kohouta - přestane snášet a šikanuje ostatní. Hned jak jsem tam dal kohouta vznikl tam řád, jakmile se mezi sebou náhodou klovnou, kohout hned dá céres té co si začala, sranda to sledovat. Když něco najde svolá k sobě slepice, tak jim ukáže co je dobrého - jako slepice z klecí znaly jen granule...

Kvokají i bez kohouta, pod tou přepravkou jim tuhnou nohy, že po jednom dnu už nevyskočí nahoru jako ostatní. S tou teplotou to možná funguje i opačně, jedna snášela pod kolečkem a když jsme ho potřebovali, snášela tam na sluníčku. A má projevy jako kvočna, jen nese vajíčka a když se čepýřila příliš dlouho v hnízdě, tak jsem jí vyhodil. Jinak pauza při kvokání je podle mne tak měsíc. Nemusí se namáčet a topit v sudu, spíš dát vodu jako podlážku, aby si nemohla sednout a ochlazovala se.
Blbé je, že kvokající žere jako by snášela a většinou ztloustne tak, že už nenese vůbec. Já volím cestu rizoto a případné doplnění hejna.

Kvokají i bez kohouta. Prostě příroda, nemůže se přírodní stav nijak ovlivnit. Jitsě, je možné některými více či méně drastickými způsoby na chvíli přírodu přelstít, ale přijde to zas. A slípka vystresovaná různým máčením ve vodě možná na chvíli přestane kvokat, ale snášet už tak nikdy nebude. Prostě počkat, až jí to přejde. Každý pěstitel slepic by s tím měl prostě počítat. Až začnou na podzim pelichat, také neponesou. A s tím se prostě nic neudělá.

Zatvor kvočňu do tmavej pivnice, sklepu, na 48 hodín. Daj jej pod nos misku s vodou.

Tá boule pod krkom je vodový, tukový nádor spôsobený baktériovou infekciou zažívacieho traktu. Nemusí jej to vadiť, ale je to predzvesť k postupnému chradnutiu, poposedávaniu s ukončením znášky vajec.

https://www.vetservis.sk/veterinarne-poradenstvo/hydina-a-kraliky/najcastejsie-problemy-v-chovoch/hydina/kokcidioza-a-nekroticka-enteritida/

Dávaj do vody na pitie pár zrniečok hypermangánu (voda zfialovie) prípadne rozdrv do vody 2-3 aspiríny (acylpyrín). Voda sa musí v teple meniť každých 24 hodín s dezinfekciou nádoby (pretrieť vnútrajšok Savo originál, vypláchnuť a naliať čistú studenú vodu)

Sliepku je možné vakcínovať, injekčným vpichom dávky priamo do prsného svalu s okamžitým účinkom prípravkami obohatené vitamínmi.
https://www.bioveta.sk/pripravky-1/veterinarne-pripravky/ornibron-lyof-ad-us-vet-2.html

Spíš to je asi jen volátko, protože to měli včera všechny, dnes když jsem je vypouštěl z kurníku tak to neměla žádná, některá jen nepatrné.
Jinak acylpyrín jsem jí dávat nechtěl, i když jsem si to taky přečetl na pár chovatelských forech. Co si lidé chválili tak je nějaký ten kompromis mezi hozením do sudu a zavřením do koše. Takže jsem ji dal do velké přepravky a přes celé dno takovou nízkou nádobu, do ní jsem napustil cca 3 cm vody a do rožku dal misku s pár granulemi. Nechám ji tam do zítra a uvidím, víc dnů ji tam trápit nechci.

Aspirínu na neboj, smelo pridaj do vody, lebo kyselina acetylsalicylová pôsobí mierne protizápalovo, antibakteriálne, dezinfikuje v teplách pitnú vodu. Zároveň podporuje trávenie, tiež je kyselina mierne antivirotikum.

Aspirín sa podáva vo vode aj jednodňovým brojlerom aspoň prvý týždeň spolu s čiernym čajom vylúhovaný vo vriacej vode. Tanín je tiež antibakteriálny, podporuje trávenie, peristaltiku čriev a zabráni hnačkám vytiahnutých kureniec.

Tiež je možné podávať lúhovaný tmavý čaj dospelým sliepkam.

Slepica, ktorá sedí (kvoká) prestane nosiť, je nutné ju eliminovať do zatemnenej, chladnejšej miestnosti od okolitých ruchov, ideálne úplne v tme. Nemaj obavy po dobu 48 hodí, ak má prístup k vode v miske. Vodu slepica cíti aj v absolútnej tme.

Po vypustení do výbehu z tmavej samotky vyhladne, zabudne na svoje genetické vlohy kvokania, začne žrať ako divá sviňa s radosťou života, že je konečne na svetle medzi svojimi. Rozhrabe "popelením sa" radostne hlboký tunel v zemi.

Zatím ji mám od rána v té bedně na dně s vodou + misku s granulema. Vodu jsem dal teď ale pryč, bylo mi ji už líto jak tam chuděra v té vodě stojí a nechal ji na suchu. Jen malá miska s vodou a granule jsem dal taky pryč ať drží hladovku. Když jsem ji vyndal abych mohl vyměnit vodu a položil ji na podlahu hned začala kvokat potvora.
Mám ji v takové temnější místnosti, ale né v úplné tmě. Je teda lepší ji šoupnout do úplné tmy? Chtěl jsem aby měla alespoň trochu šajnu zda je den nebo noc.
Aspirín jsem zatím nedával, nemůžu ho najít. Ale vodu dávám s trochou hypermanganu.

Nejlíp to dělá můj známý, nechá tomu volný průběh a přirozeně tak získá kuřata, pokud je tam víc kohoutků tak jakmile trochu povyrostou tak "přebytečné" rozdá nebo prodá...To jsme celí my "lidi", proč to dělat jednoduše když to jde složitě, teď budete vyhánět kvočnu z vajec a pak budete zbytečně vyhazovat peníze za nákup mladých kuřic, aneb "kdo chce kam.........."

Tento postup je logický, úspešný pri jarnej liahni kureniec, lebo sliepka sa takmer do dospelosti plne postará o vysedený plod bez zásahu človeka. Je začiatok septembra, 21 dní trvá vysedenie. Ak nemá podmienky na uzatvorený chov v zime, v chlade, je relatívne dosť neskorý termín na založenie omladiny lebo sa nestihnú kurence preperiť.

Záleží od lokality a nadmorskej výšky, na južnom Slovensku prípadne v Južných Čechách je možný tento termín liahnutia akceptovať. Na jar 2019 by mal akurát mladé nosnice vo výbehu, ktoré by začali so svojou znáškou.

Bohužel nemám tu možnost ani na jaře kvůli dravému kocourovi. Když jsem začínal s chovem slepic pořídil jsem si mladé kuřice, bohužel jak je kocour uviděl byl jak smyslu zbavený a nedal by si říct tak jsem je musel obratem dát pryč než by je začal v nestřežené době lovit. Na dospělé vyřazené slepice si ale netroufl tak proto mám právě je.
A chovat je odděleně taky nemůžu, pracuji od po-pá (nonstop) domů jezdím jen na víkendy, přes týden se mi o slepice stará babička a nemůžu jí dát na krk ještě starost o kuřata...

Tak to je samozřejmě na zvážení možností každého, babička měla kuřátka ve velké papundeklové krabici v místnosti kde jim přisvěcovala a přitápěla halogenovou žárovkou..., o krmení mluvit nemusím ale zas až tak složité to nebylo......Pak přišlo jaro a bylo po problému......

S kocourem neporadím, možná tak pořídit nějakého malého ratlíka pokud by se o něj měl kdo starat a kocour by měl pak jiné starosti než kuřata, babička měla obyčejného "vořecha" aniž by ho to kdo učil sám jí zaháněl slepice nebo chytal když potřebovala (položil na ni tlapy a slepice seděla)

Každopádně když slepice kvoká a kuřata nechcete zkusil bych ty zmíněné podkladky a jinak bych ji netrápil, je to příroda, ono je také dobré zvážit, zda se do takových věcí vůbec dávat, není-li na to pořádně času....Známý má práci u které to stíhá a ono to opravdu chce se tomu věnovat pořádněji pak můžete mít i vlastní kuřata a vůbec se o ně lépe postarat, když na to čas není, možná je lepší se do toho nepouštět no ale to už je také jen na vašem rozhodnutí......