Co je tohle za stavební materiál?
Ahoj,
potřeboval bych vědět co je tohle za stavební materiál (viz. příloha)?
Za odpovědi předem děkuju :)
Ahoj,
potřeboval bych vědět co je tohle za stavební materiál (viz. příloha)?
Za odpovědi předem děkuju :)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Plynosilikátová tvárnice.
Siporex
Předchůdce Ytongu za komunistů.
Mňa by zaujímalo, čím je lepený biely siporexový kváder, aké "ružové" pojivo je použité.
Na maltu to nevypadá, je nejaké pórovité, nadýchané, nakynuté cestíčko v zbytočne hrubej dávke. Lebo ani siporex sa takto na hrubo vo viazaných spojoch nelepil.
Takto se stavělo před třiceti lety - z toho co bylo a co se dalo sehnat.
Perlit s maltou.
Je to Siporex. Uvnitr je nadychany, protoze se do tvarnice vhanel vzduch.
Tazatel bude mít po těch 6 letech radost, že dostal radu a může začít stavět. Tedy ten původní, Nuda nic stavět asi nebude.
Máme z toho přičky v domě, který se stavěl před 40 lety. "Lepené" taktéž tlustou vrstvou malty, která na tvárnicích, protože jsou hladké, moc nedrží. Je to opravdu takový lehčí a měkčí novodobý porfix nebo ytong. Ty co máme doma jsou tmavě šedé.
Dělávalo se to z elektrárenského popílku, dneska by se to asi považovalo za nebezpečný odpad.
Pórobeton
To nie je pórobetón, ale siporex.
Si nechápavý?
Siporex - to je terajšie označenie, pomenovanie.
Za komunistov sa to volalo škvárobetón, škvárobetónové tvárnice.
Řekl bych, že se pleteš. Stavěli jsme z toho koncem 80. let a říkalo se tomu plynosilikát.
Škváru to nevidělo. Dělaly to ?Chlumčany? tuším.
Byly to tvárnice 50x30x25cm nebo 40x30x25cm. Ony 50cm byly dost neforemné, ale 40cm byly řezané napřesno, jako dnes.
Nechapavy jsi naopak ty. Siporex je naopak stare oznaceni, najdes ho v projektove dokumentaci domu z 70. - 80. let stavenych z bilych plynosilikatu, v podstate predchudce dnesniho Ytongu. Nezavadna piskova tvárnice.
Naopak popilkovy vysoce radioaktivni porobeton je sedy. Typuckou vyrobnou byla Prefa Trutnov. Skvarobeton je dalsi typ tvarnice, jeste skodlivejdi nez sedy porobeton.
Název byl podle toho, která firma to vyráběla. Já to znám jako Armaporit, nebo Pórobeton. Výrobek stejný, ale jeden se vyráběl v Chlumčanech, druhý v Kaznějově. V jiné části republiky se to jmenovalo zase jinak. Někdy před více jak čtyřiceti lety jsme z toho také stavěli. Pamatuji si když nám ty tvárnice přivezl kamion, jak byly ještě horké z výroby.
To mate pravdu, dnes je porobeton obecny nazev pro tyhle typy tvarnic a zaroven Pórobetón byl za komancu obchodni nazev, stejne Armaporit, Siporex. Melo by to byt to same - tedy mel by to byt bily plynosilikat bez popilku. Siporex byl primo v licenci svedskeho Ytongu. Kdyz si to pamatujete, jak vam to privezli - byl to ten bílý bezpopilkovy? Nevite nahodou, zda Siporex byl primo z Hrusovan?
To nevím, s tím názvem jsem se nesetkal. Znal jsem to, co jsem popsal.
Před rokem 1990 se ty tvárnice kupovaly ve stavebninách a nikde nebyla žádná reklama či balení s nápisem výrobce. V podstatě byl stavebník šťastný, že je získal. Před léty se nějaké tvárnice vyráběné před rokem 1990 řešily tiskem, ale myslím, že to bylo hlavně z důvodu radonu. Pokud jsou omítnuté tak bych nic neřešil. Například vím o RD v kterém je zabudováno půl tuny azbestových desek. Myslím, že od roku 1984 se už nesměl používat a tak nám dvě palety přivezl kamarád z vedlejší firmy, a jelikož jeden člověk z naší firmy stavěl RD a azbest je izolace, bylo to zdarma, tak to použil.
Chápu, že jako Eleonora Aquitánská máš ráda historii, ale nemusíš tu reagovat na každý 6 let starý příspěvek a dohadovat se s každým zvlášť.
Chapu, ze si ve sve malosti nedokazes predstavit, ze dalsi lide resi podobne problemy v roce 2024 i nasledujicich letech, kdyz kupuji domy z doby normalizace a jsou vdecni za jakekoliv rady. Tedy puvodnimu tazateli uz rady nepomohou, ale pomohou dalsim lidem, co se na stranky dostanou pri svych resersich Googlu.
A rozhodne nech na uvazeni kazdeho, na koho a kdy bude reagovat✌️
Z popilku byl sedy plynosilikat. Bily plynosilikat je z pisku, rikalo se mu uz za komancu Siporex, predchudce Ytongu.
I kdybys neznal konsekvence, staci pouzit elementarni logiku. Z popilku a skvary bilou neudelas.
Pokud mas doma tmave sede tvarnice, tak je to problem. Byly vyrabeny z radioaktivniho popilku, material ma vysoke gama zareni i radon.
To, co ma pan na obrazku, je nezavadny Siporex.
Všem díky :)
Vhodné zateplení pro takovou zeď je jak EPS tak minerální vlna, že?
Všetky druhy tepelného izolantu sú vhodné.
Môžeš použiť na vonkajšie opláštenie polystyrén, aspoň 15cm, lebo siporex má o niečo horší koeficient než Ytong. Navyše, použitá malta v zbytočne masívnych vrstvách ktorými sú lepené tvárnice tvorí tepelné mosty, ktoré je nutné tučným opláštením eliminovať.
Osobne by som práskol na opláštenie obvodovného muriva 25cm hrubý polystyrén.
Určite budeš meniť aj okná, okenné rámy, daj si vyrobiť a osadiť izotermické trojsklá.
25 cm? Proč ne rovnou půl metru? Ať to má grády!
Spíše minerální vlna. Polystyren je méně paropropustný a stavba hůře "dýchá". Pak je nutné častější větrání. Viz:
https://www.stavbaonline.cz/mineralni-vata/
Plynosylikátové, nebo též pórobetonové tvárnice. Byly šedé a obdoba dnešního Ytongu a Porfixu. Akorát nebyly tak přesné. Tepelně izolační schopnosti a nasákavost skoro srovnatelné.
Nene, to není přesné. Plynosilikaty jsou 2 typy: Siporex - to je bílý, který je ekologický, písek. Předchůdce Ytongu. A pak šedý, který se vyraběl z elektrárenského radioaktivního popílku. Ten byl po roce 1982 zakázan. Bohuzel se na jeho radioaktivitu prislo pozde.
Na zateplení použijte polyš, vata je zbytečně drahá. Síla se musí odvodit od ostatních detailech stavby, použití budovy, druhu vytápení a náklady na provoz.
Na normální obydlí z tohoto druhu bych volil EPS 70F nad 15cm síly.
Ale co je normální.