Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na přípravu kvasu

Ahoj, poprvé připravuju kvas sám, ještě loni jsem jen pomáhal tchánovi. Zahrada je dost daleko, jezdíme tam 2x týdně. Měl bych pár dotazů - zatím máme nasbíranou cca týden 100 l nádobu špendlíků, ta začala kvasit. Včera jsme dozbírali 2 30litrové nádoby. Nebude ve výsledku vadit že dokvasí později? Za jak dlouho od začátku kvašení se domluvit na termínu v pálenici? Po dokvašení izolovat od vzduchu obsah nádoby jedlým olejem nebo igelitem? Trnky začínáme sbírat, tam to bude obdobné, zatím máme cca 80 litrů, celkem předpokládáme 2x 200 litrové nádoby. Nakonec jablka, tchán je vždy šrotoval a pak lisoval. Nestačí je jenom sešrotovat? Je výsledná chuť rozdílná když by kvasila jen šťáva? Je to hodně práce, tak jestli výsledek stojí za to? Je hloupost pokud budu lisovat tahat ze sklepa zkvašenou šťávu ponorným čerpadlem? Neovlivní to chuť? Je někde okolo Nového Jičína 50 litrový kotel? Možná bude i pár hrušek. Dík za rady, cením si každé.

Upřímně řečeno, nevím :) Při lisování by to mělo proběhnout všechno v nerezu ap. aby šťáva neztmavla. Ovšem praxe je povětšinou jiná, kvas už taky není mošt :) Možná by to ani nevadilo. Ale jak říkám. Nevím. Nacucnout by bylo možná lepší.