Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Domácí vodárna nečerpa vodu

Pouzivam v domě domácí vodárnu Sigma s cca 50 l tlakovou nadobou, dosud bez problému. Nyní ukazuje stále tlak 0, voda z kohoutku už neteče, ale ve studni voda je, zkontrolováno, hadice je metr po hladinou a nic ji neprekazi.Cerpadlo stále běží, ale bez efektu, tlak stále nula a žádná voda. Co s tím? Děkuji

Dobrý den ,nejdřív zkusit zalít čerpadlo,jestli je špatný koš tak nenasaje, pokud je nějaký čas vprovozu tak může být vyběhané tak nechat přetočit na soustruhu ,nebo nakoupit nové tlakové stupně a hřídel a provést repasy, pokud je sání plastová hadice jak jsem pochopil a ve studni voda tak koš ,nebo čerpadlo . víc se na takto položenou otázku bez foto poradit nedá

Dobrý den,čerpadlo bez koše nenasaje,čerpadlo vypněte,nebo ho zničíte nadobro.Nejdříve to zkuste zalít tak jak to je,přibližte model čerpadla,je třeba upřesnit polohu zalévací zátky.Pokud bude voda po zalití mizet,tak teprve přichází v úvahu koš,nebo někde spoj sacího potrubí.Vyšroubujte koš,vyčistěte, podržte v ruce a nalijte do něj vodu,nesmí propouštět.Pokud je vadný,vyměnit za nový,nebo do některých modelů se dalo koupit nové těsnění.Namontovat ,zalít a zapnout čerpadlo,někdy se zalití nepovede napoprvé,takže zalití několikráte opakovat než se čerpadlo chytne,posečkat až natlakuje,pustit vodu a počkat jestli znovu táhne,pokud ano.oprava se zdařila.:-)

Typ čerpadla jste neuvedl ,tak znovu hadice je plastová v jednom kuse ,ve studni sací koš a šroubení na čerpadlo , pak rozdělat šroubení na čerpadle a sací trubku naplnit vodou ( nesmí mizet )pak zalít vodou čerpadlo ( pokud neznáme typ tak přes sání) a spojit , po zapnutí by mělo nasát pokud je vše vpořádku , případně znovu zalít a opakovat , pokud voda v sání mizí tak koš nebo jiná netěsnost,

Předpokládám:
1) Ve studni NEMÁTE hlídání hladiny, proto při nynějším suchu a při větším odběru vody čerpadlo studnu vysálo a došlo k zavzdušnění sacího potrubí
2) Pokud čerpadlo bez vody běželo delší dobu, pravděpodobně se zničila ucpávka kolem hřídele čerpadla - směrem k elektromotoru
3) Zalejte čerpadlo a sací potrubí vodou až po zalévací šroub (zpravidla blízko sacího potrubí na vrchu čerpadla), dokud nepřestanou vycházet bubliny vzduchu. Voda nesmí ubývat, jinak je třeba najít netěsnost (sací koš, díra v potrubí, ucpávka čerpadla)
4) Po úspěšném zalití uzavřít zalévací otvor těsněním a spustit čerpadlo A ZKONTROLOVAT, zda někudy neuniká voda (právě kolem ucpávky hřídele).

Pokud se nepovede zprovoznit ani po několikerém opakování postupu (3+4), je třeba zavolat odborníka.

Kdyby čerpadlo "jelo" bez vody, rychle by s třením ohřálo a zadřelo by se. Proto se před spuštěním zaleje vodou, aby oběžná kola byla ve vodě. U čerpadel Sigma pro domácí vodárny je na přírubě pro připojení sacího potrubí šroub s těsnicí podložkou, viz _vyrp11_42sva.jpg nebo na obrázku na http://www.sig-impex.cz/cerpadla-32-sva-2# viz cerpadla-32-sva-2 a pokud nemáte před čerpadlem nějakou fitinku umožňující od čerpadla zalít celé sací potrubí, je možné alespoň tady tudy vodu nalít. Odšroubovat šroub, položit stranou, neztratit těsnicí podložku a nějakou vhodnou nádobkou s hubičkou (například konvičkou) nebo z nějaké láhve s pomocí nálevky (trychtýře) s úzkou trubičkou, čerpadlo naplnit vodou. Naplnění se pomůže protočením čerpadla rukou za osičku (vypnout čerpadlo!!! aby se to náhodou nespustilo a neutrhlo to prsty!!!). Vejde se tam odhadem asi tak litr, dva, prostě asi jedna PET láhev vody.

Čerpadla Sigma jsou samonasávací. Po opětovném zašroubování šroubku (pozice 10) teprve znovu pustíme motor a sledujeme, zda čerpadlo nasaje vodu. Chvilku to trvá, může to trvat třeba dvě minuty, rukou na čerpadle sledujeme, zda se nezačne zahřívat nebo skřípat a dřít, to by se muselo ihned vypnout a možná zalít nejen čerpadlo, ale celé nasávací potrubí, pak by mělo čerpadlo nasávat vodu ihned. Při nasávání vody je dobré sledovat zvuk nasávání, zpočátku má stále stejný zvuk, při nasátí vody do čerpadla je rukou ihned cítit, jak se čerpadlo ochladilo a ihned je slyšet, jak nasálo vodu a saje a normálně se naplňuje tlaková nádoba. Pokud je sací potrubí v pořádku, sací koš je pod vodou a čerpadlo je v pořádku, což jste měl, jak píšete.

I když je čerpadlo samonasávací, většinou si vodu ze studny nasát, pouze po zalití čerpadla, nedokáže. Nutné mít OK sací koš, se spolehlivě těsnící zpětnou klapkou a zalít čerpadlo včetně sacího potrubí (viz rada mirektatra). Většinou bývá sací potrubí spádováno do studny a tak zalití celého systému nebývá problém. Pokud by to bylo jinak, nutno zalít v nejvyšším bodě. Jinak s ostatním souhlas.;-)

Děkuji všem za návody a rady, už je to hotové a voda doma teče! Odsrouboval jsem rovnou celou hadici, co vede do studny, vyměnil sací kos za nový, starý už nedržel vodu, zalil hadici a nasrouboval zpátky. Pak zalil dle vašeho návodu čerpadlo, pustil a na podruhé to vyšlo. Díky, pro me jste borci!