"Watty do auta" Já se vždycky musím smát, když narazím na podobnou diskusi, jako je tahle.
Myslím, že Nuda to tentokrát odhadl celkem dobře. Výrobci těchto zařízení vědí, že tito "autohifisti" to chtějí slyšet, nebo číst, tak se předhánějí superlativy. Tedy často zesilovače s udávaným výkonem třeba kilowatt a ještě k tomu RMS, mají skutečný výkon tak možná 50W. Udaný kilowattový výkon je spíš PMPO, což je špičkový výkon, v trvání skoro nic. Ale, pokud nějakou náhodou, daný zesilovač bude mít skutečně ten výkon, třeba 2x 500W??
Nastupuje cosi, čemu se říká vzletně subwofer. Také s udaným takto obrovským výkonem. Legrace. Kdo někdy viděl skutečnou kvalitní reprobednu, která je schopna takový výkon vyzářit, ví, že se to do osobního auta nevejde, ani pokud by tam nezůstalo místo pro řidiče. Jak je možné, že takovým výkonem se chlubí reproduktor asi 20cm v průměru, strčený do nějaké ofilcované roury?? To proto, že to žádný výrobce neuvádí a to je to, že je to spíš topení s tímto výkonem. Cívka kmitačky je navinuta drátem, který je tak silný, že neuhoří a výkon vyzáří tepelně.
A k tomu ještě výrobce uvede, že je citlivost třeba 90dB.
A já můžu zaručit a klidně dát ruku do ohně, za tohle. Pokud by byl v autě použit zesilovač 2x800W a k tomu reproduktory které by ten výkon vyzářily s citlivostí 90dB, v celém výkonovém pásmu, tak stoprocentně v autě nevydrží ani ten, kdo je stoprocentně hluchý. Nevydržel by tam proto, že by se nemohl nadýchnout a mohutné zvukové rázy by silně ovlivňovaly srdeční činnost. Troufám si dokonce tvrdit, že by zvuk byl schopen poškodit samotné auto, třeba by prasklo některé sklo.
Jaká je skutečnost? Výrobce využívá normy, podle které se udává citlivost. A to, že je to údaj, měřený při výkonu 1W, v ose reproduktoru a vzdálenosti 1m. A to je to čeho se dá dosáhnout velmi snadno. Ale pokud má repro vyzářit větší výkon, citlivost se prudce snižuje. Je to tím, že při malém výkonu se cívka pohybuje v magnetickém poli, ale čím je přivedený výkon větší, tím více kmitačka tyto magnetické nástavce rozkmitem opouští. A závity cívky mimo magnetické pole jsou, jako by nebyly. Takže při větším vybuzení se civka pohybuje převážně mimo magn. pole nástavců. Takový reproduktor se chová jako kompresor dynamiky. Čím silnější signál, tím menší citlivost. Jen pro představu, například: Při vybuzení 1W, hraje jako 1W. Při vybuzení 20W, hraje jako 5W. Při vybuzení 100W, hraje jako 15W a při vybuzení 800W, hraje jako 25W. (čísla smyšlena pro představu, každý repr. to bude mít trochu jinak). A to je ono. to se vydržet v autě dá. Jenže navíc, tento "kompresor dynamiky" takto funguje i v každém jednotlivém kmitu. Takže nejvyšší účinnost má, když výkon kmitu je někde okolo nuly. Nejmenší citlivost, pokud kmit dosáhne max amplitudu. Co to udělá se zkreslením signálu je strašné. Ano DUNÍ to dobře, duní to fest. Tuc, tuc, tuc.. Je jedno že není poznat buben od baskytary.
On stejně každý autohifista má natolik poškozené uši, že mu to je jedno. Jen potřebuje ještě větší výkon, aby mohl vnímat tuc tuc břichem, nebo prdelí.