Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snizeni okenniho otvoro

Zdravim vsechny stavebniky ,potreboval bych poradit ohledne snizeni otvoro nad oknama .jedna se o porobetonove zdivo a bylo by snizeni o 16 cm .myslel jsem polistiren nebo vlozit pod stavsjici preklad 5 cm L profil zasekly 5 cm do zdi (asi by to stacilo ) a doznil

Předmět Autor Datum
správne riešenie: L profil zasekly 5 cm do zdi osadiť z oboch strán muriva (!) a domurovať (dozdít)…
Nuda 26.07.2018 10:21
Nuda
My jsme při výměně oken lepili pod překlad 10 cm polyš. Pak se okna kotvila přes delší turbošrouby.…
dejv111 26.07.2018 12:17
dejv111
Mám kousek EPS nad klasickými futry, než budou plastové vchodové dveře a průzvučný je EPS opravdu ho… poslední
kejki 01.08.2018 17:46
kejki
Nařezat z tvárnic porfixu, nebo z ytongu, příslušné šířky dle původní zdi, obloukovou pilou potřebné…
George63 26.07.2018 20:05
George63
Není žádný ten správný postup, vždy je třeba řešit na místě důvod, proč zrovna toto. Buď nalepit pol…
milan.cukrar 30.07.2018 06:16
milan.cukrar

správne riešenie:

L profil zasekly 5 cm do zdi osadiť z oboch strán muriva (!) a domurovať (dozdít), napríklad Ytong, či iný ľahký, pílkou opracovateľný, rezateľný materiál tvárnic ak nemáš po ruke voštínky, klasické plné tehly a murárske kladivo (moja skratka: mukla).

My jsme při výměně oken lepili pod překlad 10 cm polyš. Pak se okna kotvila přes delší turbošrouby. Tohle řešení není úplně ideální, mám dojem, že do domu proniká více hluku, ale musím zaklepat, nic se nehýbe nebo nepraská. Pokud máte více času, nalepte pod překlad na pěnu nebo na cementové lepidlo ještě jeden porobetonový překlad nebo porobetonové cihly v požadované tloušťce, zapřete zespodu latěmi a druhý den ( v případě lepící pur pěny do méně jak hodiny) už to bude samo držet a můžete montovat okna. Pokud byste tomuto řešení nevěřil, můžete ještě zboku do obou ostění v místě rozšíření nainstalovat kus závitové tyče a v krajních porobetonových cihlách vyvrtáte pro tyto závitovky otvory, na které pak cihly nasunete. Postupoval byste pak nsáledovně:

1) Do ostění pod překlad vyvrtat díry, zatlouci hhmoždinky, našroubovat vruty nebo závitové tyče. Nechat trčet cca 5 - 10 cm.
2) Do krajních cihel, které budete lepidl pod překlad, vyvrtáte v místě závitových tyčí otvory.
3) Nanesete lepidlo na cihly i na překlad ( i na závitové tyče) a opatrně nasunete na závitovky. Přimáčknete k překladu, zapřete cihlu zespodu latí nebo nějakou tyčí. Stejně uděláte i druhou stranu.
4) Postupně lepte další cihly. Poslední cihlu rozřízněte na dva trojúhelníky. Nejdříve nalepte první trojúhelník na překlad a poté nalepte druhý-tímto zajístíte, že lepidlo nesetřete během nasunování cihly mezi již nalepené. Zapřete latí nebo tyčí.

Pokud použijete na lepení pěnu, určitě cihly a překlad před lepením navlhčete ( dělal bych to teda i pod cementové lepidlo), pak postupujte podle návodu na obalu pěny. Většinou nanesete 2-3 housenky na cihlu, počkáte 2 minuty a pak až lepíte. Zamezíte tak přílišné expanzy pěny během tuhnutí. Při pěně je nutné zapřít cihly rovně, nesmíte mít oporu uhnutou, jinak Vám budou cihly ujíždět.

Přeji hodně zdaru!

Nařezat z tvárnic porfixu, nebo z ytongu, příslušné šířky dle původní zdi, obloukovou pilou potřebné kusy o výšce cca 15,5 cm. Styčnou plochu mírně navlhčit, nanést hřebenem 5 mm lepící tmel na porfix a nalepit ze spodu na očistěný původní překlad. Pokud by byl ze savého materiálu, mírně rovněž navlhčit. Podepřít podpěrou z desky opřenou o parapet, případně použít pod ní klíny. Další vedle lepit stejně a natřít tmelem i boky. Opět podepřít. Do druhého dne budou bezpečně držet a je možno odstranit podpěry. Po vypěnění okolo rámu okna, uchyceného jedním nebo dvěma (dle šíře okna) dlouhými turbošrouby až do překladu, bude ještě i dozdění zpevněno. Porfix pak možno běžně omítnout do úrovně původní omítky (pokud jde o výměnu starších oken). Polystyren nedoporučuji.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru