Základ do hĺbky pôdy 60cm po obvode muriva chajdy bohate stačí.
Len si zabudol na spodnú izoláciu proti kapilárnej vzlínavosti, čo je dôležité.
Potom to bude vypadať takto:
1./ Základ obvodu do zeme cca 60cm,
2./ Vnútro základu posyp spomenutou struskou podľa vógrisu k vnútorným hranám betónu. Udusať celú plochu pneumatickým, motorovým dusátkom (nohou), je nutnosť.
Napríklad: http://ix.sk/Fgr0w Tento xindel si požičaj v žičovni stavebného náradia.
3./ Polož (rozviň) balíky nejakého bitumenu (sklobit, bitagit) od vonkajšieho kraja betónu durch na strusku po druhý koniec okraja základu. (Stačí izoláciu prekryť cca 10cm na seba, nemusíš spo-je zvárať plynom.
4./ Doskami o šírke cca 12-15cm, dookola zaarmuj obvod základu z vonkajšej strany. Prichyť bočné dosku do zeme vrazenými kolíkmi. Zo šikma, pod 45° ich ešte podšprajcuj, nech ich betón nevytlačí.
5./ Zalej komplet povrch izolácie hutným, polotekutým betónom o hrúbke masy 10cm, čím sa vytvorí betónová platňa oddelená od vzlínania vlhkosti z pôdy.
Betón je vhodné pri miernom zatvrdnutí (cca po jednej hodine pri 20°C) posypať, poprášiť z vrchu suchým cementom a dreveným hladítkom, krúživými pohybmi zagletovať, zašúchať povrchovo vyvolanú vodu spolu s cementom a gritom samotnej zmesy počas chemickej reakcie tvrdnutia do finálneho povrchu betónu.
Týmto zapucovaním povrchu sa odstránia vzduchové bublikny, trhlinky, čím sa premieša vrchná milimetrová vrstva so zrnami betónu, piesku, cementu a vody na dôkladne vytvrdený dizajn. Na takto upravený povrch sa dobre lepí tvrdený keramický obklad, mramor, andezit, leštená žula apod. (Ak sa k nejakému matroši na pokládku časom, a hlavne, lacne dopídíš).
Ak chceš mať betón v chajde hladký, použi na zagletovanie povrchu nové, nepoškriabané oceľové hladítko so špicom na jednom konci http://ix.sk/UFj5F Sú dostať docela lacné, za pár šušňov.