Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gramo na kliku nepřehrává desky z 50.let...co s tím

Dobrý den všem, kteří by mohli poradit...
Gramofon kufřík, HMV r.v. 1928-1931 s originálními jehlami (rovnými) nepřehrává šelakové desky z 50. let. Přenosku deska brzdí, ani nedohraje 1 strana. Desky jsou na 78 otáček, marné snažení.
Mohl by někdo poradit?
Díky, díky.
Adolf Lísal, České Budějovice
e-mail: LisalAdolf@seznam.cz

Nějaké jiné desky přehraje? Ty desky z 50. let nepřehraje vůbec nebo je přehrává, ale nedohraje? Já bych zkusil hádat, že po takové době je pružina co ten gramofon pohání už zesláblá a nestačí. Možná by pomohlo rozebrání, očištění a namazání, ale musel by to udělat někdo, kdo to umí, aby ti nezůstal pytlík součástek a už nikdo to nedal dohromady.

Přezdívka. [193.165.236.xxx], 15.07.2018 22:30 #1
Já bych si pořídil novější gramofon. :o)

Ty víš o nějakém gramofonu co by se teď dal koupit a uměl 78 ot./min? Možná z frcu, ale tam bych se bál, že to gumové mezikolo už má taky své za sebou.

Tady jsem narazil na nějakou diskusi, tak snad ještě nějaké takové gramofony existují (nečetl jsem to celé a odkazy jsem neotevíral).
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1713&t=1258245

Dotaz zněl jasně, že nepřehrává. Ne že hraje pomalu či jen část desky. Otázka by měla znít, je schopen stroj z roku 1931 přehrát desky z roku 1950? Budeme li předpokládat, že ano, tak bude problem někde buď ve špatné jehle, v uchycení jehly a nebo v mechanizmu převodu vibrací jehly na zvuk. Rozhodně ne v pružině co gramofon roztáčí.

Dotaz zněl jasně, že nepřehrává. Ne že hraje pomalu či jen část desky....

Právě, že dotaz zněl nejasně.

...Přenosku deska brzdí, ani nedohraje 1 strana...

Nevím, jak ty, já z toho usuzuji, že gramofon začne přehrávat, ale postupně se zpomaluje, až se přestane točit úplně. Tak jsem položil doplňující dotaz. A na ten zatím tazatel nereagoval.

Docela běžně mají 78otáček různé levné gramofony. Třeba https://www.alza.cz/roadstar-hif-1896tumpk-levne-d4626354.htm není sice levný, ale vím o něm, že to umí, protože jsem v něm před časem někomu opravoval studeňák (takový poměrně zákeřný, ani pod lupou nebyl vidět, prostě na špičce bylo 12V a na ploše kolem nebylo nic, přitom spoj vypadal v pořádku, dalo mi docela práci to objevit).

Riso kua bez uz s tym doktorovi. Si ITeckar a urcite vies, ze ked zmazem nadradeny adresar v strome zmazu sa automaticky aj podradene. Nuda trepal (ako vacsinou) debiliny a tak bolo jeho prispevok zmazany, rovnako sa automaticky zmazala tvoja reakcia nan. Ja viem, ze ty tento princip chapes, tak mi kurva vysvetli, co maju znamenat tie reci o chranencovi a tom, ze ti nieco mazeme?
Si normalny?
Fakt si ma teraz nasral, uz to prehanas.

Omlouvám se, jsem asi blbej. Stále tady nade mnou je příspěvek Nuda, zmizela jen má reakce. A když se v konkurenčních fórech smaže příspěvek, nahradí se textem "příspěvek byl smazán redakcí" a reakce zůstávají. Co to udělat také tak? Řeči o chráněncovi jsou ty, že když si dovolím něco panu Nudovi napsat, tak se na mne všichni sesypete jak vosy a nehodláte vůbec uznat, že to, co dotyčný pan Rádce napsal je hovadina. A nejvíc jsem nasrán zase já, když mi váš ctěný kolega kvůli panu Rádci Nudovi nadává, že jsem starý důchodce a mám rychle chcípnout a nepřekážet mladejm. To nemůžu rozdejchat ani zapomenout.

Ak si dobre pamätám, tak Nuda tam mal dva príspevky. Jeden normálny - ten, čo tam ešte vidíme. Druhý taký, čo pán Nuda napísal zrejme predtým, než mal zobrať nejaké psychiatrické lieky. Na ten si odpovedal. Tvoja odpoveď odišla spolu s tým druhým, nevhodným Nudovym príspevkom, keď mu ho niektorý admin vymazal. Prv než začneš potiť takéto vzťahovačné výlevy, napočítaj do desať a dvakrát si over či je tvoja reakcia opodstatnená.

Také jsme nějaký takový gramofon měli, kam se poděl nikdo neví, třeba ho rodiče někde ještě mají. Pokud si pamatuju, musel se během desky dvakrát nebo třikrát natahovat. Na začátku desky se do něj muselo strčit, protože po položení jehly na desku se deska zastavila - asi unavená pružina.
Jako elektrikář jsem žasnul, jak bez kapky elektřiny dokáže takový stroj docela pěkně hrát. Stejně tak jak je to pěkná řemeslná práce.