Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ve Felicii se ztrácí a objevuje chladící kapalina

V prosinci jsme po příjezdu domů z cest zjistili že nám v nádržce ve Felicii zmizela chladící kapalina. Další den jsem se na to byl v garáži znovu podívat - kapalina v nádržce byla. Servisní technik vyměnil termostat, zkontroloval chladící okruh a říkal něco v tom smyslu že v okruhu byla asi bublina která způsobí že při ohřáté kapalině steče kapalina z nádržky dolů a po vychladnutí se zase do nádržky vytlačí. Minulý týden se nám to stalo opět. Teplota kapaliny při jízdě nebyla ani zvýšená. Včera šlo auto k technikovi který na to valil oči - že kapalina nejde do oleje, nebyl schopný ani najít místo kudy uniká ani vysvětlit proč kapalina mizí a zase se objevuje. Setkal jste se s tím někdo?

Dělal mi to kdysi frantík, trvalo mi skoro celé léto, než jsem na to přišel - netěsnost chladícího systému. V okruhu chlazení musí být mírný přetlak - při zahřátém motoru ti ztvrdnou hadice. Když vypneš motor, přestane cirkulovat voda a ten zbytek v hlavě se začne vařit. Tomu právě zabrání ten přetlak - jako papiňák. Po vypnutí motoru mi po pár minutách pára z hlavy vychrstla vodu skrz víčko. Ráno kouknu, půl nádrže, doliju, a večer se situace opakuje. To léto bylo tak teplé, že se ta voda stihla přes noc odpařit a motor byl ráno suchý. Dotáhl jsem hadice, vyměnil těsnění pod víčkem a byl klid.

Ale kolegovi se voda vrátí sama do stejného množství co jsem tak pochopil. Takže ji nedolévá. Proto tam někdo psal, že mu ji dolévá manželka (on má v jednu chvíli málo a pak se sama vrátí do původního stavu a není co dolít).

Šotek mi ztratil část textu. Voda mi dělala přesně to samé. V teplém motoru někde zmizela, po vypnutí se vrátila zpět. Když jsem měl chladič dolitý na max, tak ji přetlak páry protlačil skrz víčko. Přišel jsem na to náhodou - jednou ráno jsem zapomněl dolít a při večerní kontrole byl chladič prázdný. Začal jsem panikařit a kontrolovat motor a najednou se s bubláním voda vrátila. Po pár pokusech jsem zjistil, že stačí voda pouze do poloviny - motor se nepřehříval a vody nebylo dost na to, aby vytekla. Proč a kam mizela jsem nezjistil, ale po utěsnění to přestalo. Frantík měl expanzku jako součást chladiče, od rysky k rysce necelé 2 litry.

Vyměnil jsem víčko chladiče a dotáhl spony u hadic. Chladící soustava pracuje s mírným přetlakem. Ten ti může unikat, aniž by ti viditelně tekla voda.
Zmáčkni při provozní teplotě hadice - měly by být tvrdé. Jestliže nejsou, utíká ti tlak, nejspíš přes víčko.

Další možnost je, že se ti nedovírá topení, ale to bys měl při jízdě poznat.