Oběhovým čerpadlem,pro udržování teplé vody u vzdáleného výtoku, jsem se nikdy nezabýval, ale předpokládám, že je to tak, že od nejvzdálenějšího výtoku teplé vody, je vratné vedení do bojleru, kde je vřazeno črpadlo, které zajišťuje cirkulaci vody. Voda cirkuluje -bojler -vzdálená baterie - čerpadlo -bojler. Pokud to tak zcela není někdo mě opravte.
Pro cirkulaci vody, je celkem jedno, jestli je čerpadlo vřazeno do vedení bojler - baterie, nebo do vedení batere -bojler. Tedy pro cirkulaci. Ale může mít vliv na výtok. Kde je vřazeno?
Pokud by bylo vřazeno do vedení od bojleru k baterii, je to v pořádku. Pokud by ale bylo ve zpátečním vedení k bojleru, oběh bude funkční, ale ovlivní to výtok. A to čím výkonnější čerpadlo, tím hůř. Čerpadlo svým výkonem zatíží vedení k baterii a tím zvětší dynamický odpor průtoku vody - jakoby bere vodu baterii. Ale předpokládám, že to tak zapojeno není. Také by byl problém odstraněn nějakým řídicím zařízením, třeba že čerpadlo vypíná při odběru vody, kdy je zbytečné. To jen pro úplnost.
Dále. Výtlačná výška tohoto čerpadla je nepodstatná. Čerpadlo nepřekonává žádnou výšku, zajišťuje jen oběh vody s malám dynamickým odporem vedení. Výkon čerpadla stačí minimální, jen aby voda mírně cirkulovala a nahrazovalo se chládnutí vody ve vedení k baterii. Čerpadlo nepřekonává žádnou dopravní výšku, protože v uzavřeném okruhu, libovolně vysokého, je tlak gravitačně vyvážený.
Tlak v celém systému je dán pouze tlakem vody z vodovodního řadu. Vzhledem k Pascalovu zákonu, v propojeném systému musí být všude tlak stejný, tedy jak u studené, tak teplé vody. Omezen ale může být průtok, tedy například zaneseném vedení. Ale u plastového nepříliš starého vedení to nepředpokládám.
Vřazení bojleru je z hlediska průtoku zanedbatelné, snad jen ucpaný přívod nebo vývod samotného bojleru.
Samozřejmé ve všech případech je, že tlak ve vyšších patrech je nižší, než v přízemí, kdy tlak z vodovodu musí překonat výšku budovy. Ale při běžném tlaku v řádu a výšce tří pater, to není příliš podstané a navíc to má vliv na teplou i studenou vodu.
Tedy abych mohl nějak posoudit, kde je problém, tak bych potřeboval vědět:
Kde je zapojeno cirkulační čepadlo, ve vedení bojler -baterie, nebo baterie - bojler?
Studená voda ve třetím patře teče normálně?
Je někde zařazen redukční ventil na úpravu tlaku ze sítě? Pokud ano, kde je umístěn, v celém přívodu do domu, nebo jen v přívodu do bojleru?? (to by byla podstatná chyba).
Zatím možno zjistit: Nejsou zanesena sítka u baterií, přístupná po sejmutí baterie - častý problém.
Zvýšený odpor průtoku vedením. Pokus. Pustit studenou vodu z baterie jen malým proudem. Pak baterii otevřít naplno. Průtok se rapidně zvýší. To samé udělat s teplou vodou. Proud vody by se měl zvýšit podobně. V tomto případě asi se průtok po plném otevření asi nezvýší, zůstane jakoby byla baterie přivřená.
V tom případě: Pustit studenou vodu a zkusit udržet výtok z baterie silným přitlačením dlaně na výtok. Asi to udržet půjde jen obtížně. To samé udělat s teplou vodou. Ale v tom případě nechat trochu vychladnout bojler, z důvodu možného opaření (!). Pokud teplou vodu nelze udržet jako u studené, je tlak v pořádku, hledat problém v průtoku. Pokud tlak teplé vody lze udržet ucpáním rukou, je problém s tlakem, ne s průtokem. (Použití manometru by bylo lepší, ruka je jen domácí "přístroj").
Po zjištění, zda je problém s průtokem, nebo tlakem, je možno usuzovat dále.
-- Jen z věštecké koule: Co by například mohlo nastat. Z důvodu velkého tlaku ve vodovodním řádu, někdo namontoval redukční ventil tlaku, aby chránil bojler. A tak ho vřadil do přívodu k bojleru. A to by byla velká chyba. Vznikly by tak velké problémy, jako třeba malý tlak teplé vody ve vyšších patrech, pronikání a zpětné toky mezi teplou a studenou vodou, při otevření baterie, v krajním případě pak při otevření dvou baterií i k tečení teplé vody ze studené a naopak. Není to třeba tento příklad?