Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Předvrtání otvoru pro vratový šroub

Budu pomocí vratových šroubů M5 přidělávat plaňky na jeklovou konstrukci. Jaký průměr vrtáku doporučujete koupit? Předpokládám že 6mm, aby šel dobře zastrčit, ale bude to stačit? Předpokládám, že dřevo bude pracovat... prostě s tím nemám žádnou zkušenost :)

Možná bych uvítal i radu na typ vrtáku, tento by mohl být OK? Budu tam kupovat i vraťáky a matky, tak bych to vzal při jednom. http://www.wintech.cz/cs/wintech-windows/katalog/bity-nastavce-klice-vrtaky-kliky-17/vrtak-hss-do-kovu-se-zesilenym-jadrem-112

Za rady předem díky

Předmět Autor Datum
Vrták 6 mm je naprosto dostačující, ten vámi vybraný je až zbytečně kvalitní, pro vrtání ruční vrtač…
miran 07.06.2018 13:52
miran
Já bych na to vzal texy. Když předvrtávat, pak 5,5 vrták kobalt. Jiné už nekupuji.
sHpy00n 07.06.2018 14:59
sHpy00n
Shodou okolností jsem tento týden dělal branku úplně stejným způsobem,jak vy,jekly a dřevené plaňky:…
tlustejbachor 10.06.2018 21:41
tlustejbachor
Aby jsi nemusel pořád prohazovat vrtáky, tak stačí jeden vrták do kovu o průměru 5.5 nebo 6mm. Aby t…
David Holas 11.06.2018 11:29
David Holas
Pokud použiješ větší vrták může se ti vratový šroub v prkně protočit a později pokud budeš chtít pla… poslední
nerady 13.06.2018 21:20
nerady

Vrták 6 mm je naprosto dostačující, ten vámi vybraný je až zbytečně kvalitní, pro vrtání ruční vrtačkou stačí i ten obyč s cenou do 12 Kč.
Hlavně si pohlídejte otáčky vrtačky při vrtání do jeklu, plný knedlík nevydrží delší dobu žádný vrták. Pro tenhle průměr jsou optimální otáčky do 1000 ot/min, raději méně. Na ruční vrtačce to musíte prostě odhadnout, nejlépe porovnáním s největšími otáčkami, ty bývají vyznačené na štítku.

Shodou okolností jsem tento týden dělal branku úplně stejným způsobem,jak vy,jekly a dřevené plaňky:-).Do jeklů jsem používal vrták o průměru 5,5 mm,podobný,jak ve vašem odkazu za asi 20 korun, mimochodem překvapil mě svou výdrží,rozměřil a vyvrtal.Na dřevěné plaňky je nejlepší vrták do dřeva 5 mm.Úplně v pohodě jím vraťák protáhnete.Já jsem používal samojistící matice a když bych vyvrtal do dřeva 6-ku díru,vraťák se ve dřevě protáčí a nejde dotáhnout,protože čtyřhran se do dřeva musí "zakousnout".Možná by bylo lepší používat obyčejné matky.

Pokud použiješ větší vrták může se ti vratový šroub v prkně protočit a později pokud budeš chtít plaňky sundat, tak se ti jich jistě pár protočí. Vrtám většinou stejným průměrem jako jsou šrouby a vraťáky naklepnu nekovovou paličkou, abych nepoškodil pozink.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru