Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako čo najjednoduchšie upevniť lišty na betónový strop

Budem potrebovať upevniť nejakých 150-200m líšt na betónový strop. Budú to klasické otváracie lišty cca 60x25 alebo 30x15 a budú sa do nich ukladať TP káble. V lištách bude orientačne po 10-15 ks káblov.

Ako to spraviť s čo najmenšou námahou?

Fungovalo by nejaké montážne lepidlo spoľahlivo? Nerád by som, aby to časom odpadlo. Dávať lepidlo po celej dĺžke lišty alebo stačí bodovo povedzme na každých 10cm? Je potrebné nejako očistiť podklad pred lepením? Alebo sa na lepidlo nespoliehať a proste vŕtať a dávať hmoždinky?

Poznáte nejakú fintu ako oklamať gravitáciu a uľahčiť si ťahanie káblov po stope? Zatiaľ ma napadá len dať na otvorené lišty provizórne sťahovacie pásky a navliekať káble do nich.

Předmět Autor Datum
Lepidlo nevím, ale když jsem dělal v Německu jako elektrikář, dávali jsme tyhle lišty na natloukací…
iconek 02.06.2018 22:57
iconek
Dělal jsem to tak, že jsem oškrábl malbu (když je jí příliš) a použil na lištu oboustrannou samolepk…
Rce 03.06.2018 00:18
Rce
no to vypadá na větší stavbu, co doporučuje projekt? Nejsou náhodou doporučeny kovové hmoždinky a vá…
paul 03.06.2018 11:10
paul
10-15 cat5e (nebo nedejbože cat6+) kabelů ti žádné lepidlo neudrží. To je už velký svazek, který na…
touchwood 03.06.2018 11:30
touchwood
Hilti
medved2010 03.06.2018 19:44
medved2010
Diky vsetkym za odpovede. Rozmyslal som aj nad tou nastrelovackou, neviem, ci by to neznicilo tie l…
Palos2 03.06.2018 20:26
Palos2
Celá léta až do nedávné rekontrukce jsme měli lišty přilepené chemoprénem a celá léta držely. Na těc… poslední
ml1 07.06.2018 17:22
ml1

Lepidlo nevím, ale když jsem dělal v Německu jako elektrikář, dávali jsme tyhle lišty na natloukací hmoždinky.Ale je to prcárna, ostatně jako každé vrtání do betonu.

Ohledně tahání kabelů v liště moc neporadím.My jsme si nastříhali proužky z krycích víček lišt a ty dávali po půl metru na lištu.
Tahali jsme ale klasický světelné a zásuvkové obvody, to muselo něco udržet.U UTP nevím.

10-15 cat5e (nebo nedejbože cat6+) kabelů ti žádné lepidlo neudrží. To je už velký svazek, který na 2m délky (délka lišty) bude mít váhu min 30kg a ta lišta je měkký materiál, takže při jakékoli manipulaci s kabelem ti to odpadne.

Pokud ty kabely budeš tahat, tak nejjednodušší řešení je osadit krytky na liché lišty a kabelový svazek postupně protahovat a sudé zavřít až to bude protaženo.

Diky vsetkym za odpovede.

Rozmyslal som aj nad tou nastrelovackou, neviem, ci by to neznicilo tie listy. Tiez to zrejme nie je bezna vec v pozicovniach co som pozeral.

Skusim asi to lepidlo, aby to clovek nemusel drzat a poistit dvoma-troma nabijacimi hmozdinkami. Bude to ale trvat dlhsie.

Mate niekto skusenosti s tou nastrelovackou a plastovymi listami? Idu do toho klince aj s podlozkami? Nevidim tam ziadnu poistku na spusti, moze to byt celkom nebezpecna zbran.

Celá léta až do nedávné rekontrukce jsme měli lišty přilepené chemoprénem a celá léta držely. Na těch lištách nebylo nic menšího než CYKY4x2.5. Mluvil jsem s pánem, co to dělal a prý se mu smáli, že mu to do týdne spadne a vydrželo to 15 let a drželo by to asi i dál. Ovšem lepidlo bylo opravdu po celé délce a asi v bohaté vrstvě, hádám že na to vylepil celou tubu. Když jsme to sundavali, šla dolu vrstva omítky, lepidlo zůstalo na lištách. Nevim jak to dělal, nebyl jsem u toho, ty lišty tam byly dřív než já.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru