Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anténa vs. Trolejové vedení

Zdravím, měl bych dotaz.
Dostal jsem v práci nové auto (nákladní) a hned jsem si všiml, že anténa na vysílačku je o něco výš než auto. A u nízkých mostů slyším, jak anténa brousí o most. To by mi nevadilo je pružná(ohne se), co se ale stane, pokud se anténa dotkne trolejového vedení?

No,ujasni tady dvě věci. Třeba drhneš anténou o most při jeho výšce 2.6m, jsou takoví,co tam nechají i kabinu. Potom,trolejové vedení je ve výšce cca 5.5 m (norma). Pokud by se ti opravdu podařilo si zahrát na trolejbus,tak může přeskočit výboj a máš po rádíjku.

To by mi nevadilo je pružná(ohne se), co se ale stane, pokud se anténa dotkne trolejového vedení?

teoreticky by sa nemalo stať nič. Pokiaľ sa jedná o trolej pre električky (tramvaje) - tak hore je trolej pod napätím a "druhý" vodič sú koľaje. U trolejbusov sú síce dva trolejové vodiče, ale ich vzdialenosť je dosť veľká, aby sa ich anténa súčasne dotkla. Okrem toho - vozidlo je voči zemi predsa izolované pneumatikami.
Ovšem neviem, čo to urobí, ak sa dostane na anténu pár sto voltov a tie sa prenesú do vysielačky a voči kostre vozidla (ale ako som spomínal - voči zemi si izolovaný).

Vozidlo je izolovany pneumatikama? No, za sucha jo, to je ten odpor cca 0.5MOhm a tomu se da rikat izolace. Ale ve slany zimni brecce ten odpor spadne na cca 4kOhm a tomu uz se izolovany rikat fakt neda.

Vysel bych z jednoduchy uvahy - maximalni povolena vyska vozidla je 4m(vyjimka - pro prepravu vozidel ma N3 a O4 4.2m). Prekracuje antena tuhle vysku? V tom pripade tam nema co delat at se deje co se deje. Troleje se davaj normove nad 5m,5.5m preferovane.