Jak propojit síťovou dvojlinku?
Kočka nám překousala síťovou dvojlinku od stojací lampy (potvora, není to poprvé co musím tyhle problémy řešit, asi si z ní - z té kočky - udělám ledvinový pás). Jak jsem se koukal na tu lampu, vyměnit celý kabel od žárovky asi nedestruktivně nelze, musím řešit nějaké, pokud možno nenápadné, ale bezpečné připojení pahýlu co kouká z lampy k novému kabelu. Napadlo mne, jestli by se to nedalo řešit takovýmhle konektorem
https://www.gme.cz/sitove-napajeci-mini-konektory
ale co mi nabízeli v qelbech, na kabel je jen samice, samec je jen v provedení na panel. Možná bych mohl použít síťové konektory k PC, u nich existuje samec i samice na kabel, ale rád bych něco menšího, nenápadnějšího.
Nevíte o něčem malém, bezpečném, dostupném?
Napojení kabelů dělám pomocí pájky a smršťovacích bužírek. Ovšem jen tam, kde nečekám velký pohyb přívodního kabelu, jinak je lepší ho vyměnit celej.
Vymeň cugrunt komplet kábel /lampa-šalter/ a nešaškuj. Pravda, ak nie je výnimočný kábel utkaný z hodvábu uštrikoveného zo zlatého vlákna, odtienený trojitým, protipriečne uzemneným, extra izolovaným metalom vlákien vyložený briliantami.
Jemu jde asi o to, že lampu není možné rozebrat (jak u moderních výrobků bývá zvykem), takže by se musela vyměnit celá.
Všetko sa dá rozobrať (teda pokiaľ to nie je lepený výtvor Made in China...), len sa na to treba dobre pozrieť.
Napojit to tímhle, tak by to vypadalo, že to tam má bejt
https://www.elima.cz/obchod/elektroinstalace-abb-material-pro-pohyblive-privody-snurove-spinace-c-4_55_76.html
tak tak, šňůrový spínač je ideální řešení. Pozor, je třeba vybrat takový, který má svorkovnici pro obě žíly.
A vypínač kupovat v nějaké speciálce. To co prodávají hobby-markety je nepoužitelné (titěrné).
Já bych doporučil tento typ https://www.bbelektro.cz/ovladac-3251-80919-sedy-snurovy-prubezny-2a/d-81516/ zatím se ještě prodává, i když jestli se ještě v ABB, které převzalo bývalou elektropragu hlinsko vyrábí nevím (viděl jsem ho i v GESu a GME a mají ho v bězných elektroprodejnách (takových kde mají instalační materiál)). Vždy z obchodů zmizí a když už si řikám, že se nevyrábí, zase se objeví. Dělá se v černé, šedé a bílé barvě a má svorky pro obě žíly, přičemž jedna se vypíná a druhá je průchozí. A něco vydrží, což se o polských výrobcích třeba tohoto typu https://www.bbelektro.cz/vypinac-191305001-cerny-snurovy-prubezny-2a/d-111333-c-1750/ říct nedá.
Nějakému nastavování šňůry bych se vyhnul, podle předpisů se musí vyměnit celá, ale proti instalaci vypínače nikdo nic namítat nebude a vypadá to elegantnějc, než nějaké nastavování.
Pokud jde o "pahýl" u lampy, pak se mi jeví průchozí vypinač trochu "kách". A uvedený konektor v odkaze není na straně "samce" na šňůru, ale pouze na panel. Takže jak bude zajištěno krytí spoje?
Můj osobní názor a řešení. U ručního nářadí a el.spotřebičů, u kterých se s přívody manipuluje, zastávám jednoznačně názor, že by měl být pohyblivý přívodní kabel "šňůra" vyměněn. U svítidla, které je ale baz častého pohybu, bych toto řešil opravdu pouze odborným propojením pájenými spoji a kvalitním zaizolováním smršťovacími bužírkami.
Spoje vodičů provést vzdáleně od sebe cca 1,5 cm, smotat licny a proletovat. Ty pak izolovat tenkou smršťovačkou každý samostatně a přes oba izolované spoje další smršťovačku na celou dvojlinku. A to dvojnásobně. A z hlediska spolehlivosti a bezpečnosti, spoj bude lepší než původní izolace vlastní dvojlinky. Poznámka - a to jsem bývalý RT elkektro.
A pokud je ta kočka taková potvora, tak na přívod navléct, před provedením spojení, v kritických místech, třeba i plastovou hadičku, nebo trubku. A pak ať si potvora "žužlá", to určitě neprokouše. Nebo to lehce natřít feferonkovou pastou a otřít. To ji také odradí.
P.S. To jsou vlastní zkušenosti. Koček cca 8.