Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Baterie AAA a AA vs Li-Ion/Li-Pol/Li-Fe

Dobrý den,
máme doma hodně spotřebičů, které používají baterie AA a AAA. Zakoupil jsem si svítilnu, které používá akumulátor 26650 a k tomu nabíječku. Ta mimo jiné nabíjí i baterie AA a AAA. Koukal jsem tedy na výše zmíněné baterie v nabíjecím provedení, ale všechno jsou buď NiMH nebo NiCd. Existují nabíjecí lithiové baterie, které plnohodnotně nahradí alkalické typy? Předpokládám, že je asi nutné se držet napětí 1,5 V. Díky

Alkalické baterie ale nelze přece nabíjet ne? Alkalické jsou ty obyčejné nenabíjecí. Teda alespoň tak jsem si to do nynějška myslel. Akumulátory 18650 a 26650 znám dobře. Právě druhý zmíněný mám doma a nabíjím ho běžně. A se zakoupením nabíječky dává smysl si pořídit i nabíjecí AA/AAA. Jenže technologie NiMH a NiCd mi přijde přežitá a lithiové ne a ne najít. Něco jsem našel na aliexpressu, ale tam bych si koupil snad všechno jen ne baterie.

Tak to vidím poprvé. Myslel jsem, že to ani z principu nejde. Každopádně i tam píšou, že alkalické lze nabít jen 20x. To už se vyplatí koupit raději nabíjecí, které dají i 500 nabití se ztrátou 10 % kapacity. Relativně kvalitní nabíječky lze sehnat už za 35 Kč a to ne noname, ale GP.

Záleží, k čemu ty baterie používáš. Mně třeba ve foťáku fungují jen alkalické baterie, ikdyž je tam možnost volby pro Ni-MH.
Asi kvůli napětí 1.2V vs 1.5V nebo dodání většího proudu jednorázově pro blesk. Takže pro mě je lepší volbou tohle.
Jediné dobíjecí baterie, které mně tam fungují je značka Eneloop.

Do ovladačů, hodin, termostatu atp. mám taky klasické dobíjecí baterie.

Místo alkalických baterií typu AA/AAA můžeš používat většinou pouze NiMH akumulátory, nebo Ni-Cd, které mají stejný rozměr. Jmenovité napětí mají sice nižší (1,2V) ale pro většinu spotřebičů na alkalické baterie se jmenovitým napětím 1,5V vyhovují.
Li-Ion akumulátory mají jmenovité napětí pouze 3,7V a existují v mnoha provedeních a rozměrech, ale pokud vím, neexistují v rozměru shodném s AA/AAA.
A ta nabíječka má výstup pro nabíjení Li-Ion, se jmenovitým napětím 3,7V (cca 5V DC) a i akumulátorků AA/AAA s napětím 1,2V? Pokud má pouze výstup 5V, pak tímto NiMH, ani NiCd, nabíjet nemůžeš!

Díky za vysvětlení. Čili vyberu nějakou snad kvalitní NiMH s 1,2 V a to konkrétně HR-4UTHCEX-4BP 950 Fujitsu . Jinak nabíječka je hodně univerzální, "inteligentní". Rozpozná baterii, poškozené nebo nenabíjecí nezačne nabíjet, vybere vhodný proud a napětí, zpětně funguje jako powerbanka... Umí dokonce nabíjet akumulátory LiFePO4, což není běžné.

Já používám v současnosti, v tomto provedení, pro různé účely, NiMH aku Tronic Energy 900 1,2V, 900 mAh AAA Micro-HR 03 a Tronic Energy Eco 2300 1,2V, 2300 mAh AA Mignon-HR 6 a zatím celkem spokojenost. Bývají v Lídlu za 100,- Kč 4 ks, jak ty AA, tak i ty AAA. Výrobek označený výrobcem v Německu, ale jestli nejde o Čínu, nezaručím. Ale zatím fungují dobře a to už některé mám víc jak rok. Dokonce jsem je dal (ty 2300 mAh-10 ks) i do starého akušroubováku 12 V (na drobnější a lehčí práce), místo původních Ni-Cd 1,2V 1300 mAh a pro drobné práce vrtání a šroubování zatím fungují taky dobře. A vešly do původního packu, pouze jinak poskládané.
K té velikosti AA a AAA v LiIon jde zřejmě o to, aby je někdo nezaměnil za původní články s napětím 1,2/1,5/ V, čímž by mohl zařízení jejich napětím 3,7V zničit.
Jo, ještě dodávám. Od toho Tronicu mám taky inteligentní nabíječku, na všechny aku od Tronicu, na 6 článků AA/AAA, která diagnostikuje stav aku a provádí případnou možnou opravu a ukazuje digitálně i stav nabití v % a ta, pokud jsou články nabity, udržuje je stále v nabitém stavu. Takže tam mám stále 6 ks těch aku a když je někde potřebuju vyměnit, tak je vyměním a ty vybité dám zase do nabíječky. A satála tak nějak do 500,- Kč a taky v Lídlu.

Díky za info. Bohužel jsem už koupil Fujitsu. Každopádně zajímavé POROVNÁNÍ. Co se vyrábí v Japonsku, je obecně kvalitní a nečekaně hodně baterií je naprosto stejných jen s jiným znáčkem. A třeba i ty nejdražší Duracell nevydrží tolik cyklů co Eneeloop/Fujitsu/Toshiba