Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak silné zdi ?

Zdravím,
chtěl bych postavit na zahradě chatu, která bude celoročně obyvatelná. Ještě nevím, jak to udělám, ale zatím vítězí skelet z trámů, z venku roubené palubky a uvnitř též palubky. Mezi nimi bude izolace.
Otázka zní, kolik izolace tam dát, aby jsme nemrzli. Topit se tam bude kamny. Nadmořská výška je 550 n.m.

Díky

Předmět Autor Datum
Podľa koeficientu tepelnej izolácie. Tebe stačí pri sálavom zdroji tepla z kachiel slabšia izolácia…
Ahasver Chamachir 16.04.2018 13:27
Ahasver Chamachir
Je potřebné dotaz upřesnit. Budeš tam jen o víkendech? Budeš chodit do práce, nebo budeš na podpoře…
nerady 16.04.2018 22:29
nerady
Hoste, jednoduchý dotaz, ale málo podrobností. Zkusím odpovědět, ale to se nebude líbit, páč se ptát… poslední
milan.cukrar 17.04.2018 06:07
milan.cukrar

Podľa koeficientu tepelnej izolácie. Tebe stačí pri sálavom zdroji tepla z kachiel slabšia izolácia kamennej (nobasil) alebo sklenej vaty o hrúbke 15-20cm vloženej medzi spáru. Ideálne je vrstva 35cm ak by si sa chcel vyrovnať murovaným stavbám, napríklad z 45cm Ytong, dutých voštínok, apod.

Pozn.: Jedine v prípade pevného obvodového muriva sa prihliada na tzv. tepelnú akumuláciu, tepelnú zotrvačnosť vyžarovanú po prehriatí tohoto materiálu nazad do interiéru.

Osobne by som na palubovky, pred vložením nobasilu, natiahol reflexnú fóliu (nalepil kuchynský alobal) obojstranne. Z vnútornej strany reflexná fólia odráža sálavé teplo do interiéru a z vonkajšej strany zase infra slnečné žiarenie v lete, ak bude pražiť na obvodové steny. Reflexné fólie dokážu tieto neúprosné infra straty/prieniky tepla vynikajúco eliminovať.

Je potřebné dotaz upřesnit. Budeš tam jen o víkendech? Budeš chodit do práce, nebo budeš na podpoře a můžeš neustále přikládat. Budeš přikládat i v noci? Pokud to postavíš jak uvažuješ je to v podstatě shodné s topením v karavanu a tam se topí plynem nepřetržitě. Jelikož nebudeš mít žádnou zeď nebude tam, žádná tepelná setrvačnost. Budeš tedy muset mít kamna s tepelnou setrvačností (kachlová kamna nebo pec). V případě bydlení jen o víkendech potřebuješ rychle zahřát prostor a pak je předešlá věta o kachlových kamnech bezpředmětná a je potřebné použít kamna, která rychle předávají teplo. Co je nejdůležitější je potřebné co nejlépe odizolovat podlahu. Jinak se můžeš inspirovat vytápěním mongolské jurty, na kterou ani nepotřebuješ stavební povolení. Pokud budeš chtít stavět chatku oficiálně tak stejně budeš potřebovat projekt a souhlas stavebního úřadu.

Hoste, jednoduchý dotaz, ale málo podrobností. Zkusím odpovědět, ale to se nebude líbit, páč se ptáte na něco jiného, nežli chcete číst.
Otázka zní, kolik izolace tam dát, aby jsme nemrzli. Topit se tam bude kamny. Když budete topit, netřeba izolace, abyste nezmrzli. Ale Vy asi chcete vědět, jak hodně izolace, abyste nemuseli tolika topit a tepelné ztráty byly malé. Dost záleží, jaké máte zdroje topení. Je to popis na delší vyptávání.
Možnost je:
Vnitřní palubky, instalační mezera, parozábrana, izolace mezi trámky, izolace přes trámky, difuzní membrána, odvětrávaná a rošt na venkovní povrch, roubené palubky. Izolace by měla být mezi 18-30cm, dle Vašich požadavků na pohodovou teplotu a úsporu paliv.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru