Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Větráček 24 V

Dobrý den,
řeším problém s přehříváním zdroje, který je uvnitř skříně. Jedná se o spínaný zdroj na DIN lištu 24 V 120W. Zdroj se docela dost zahřívá, v létě to bude určitě horší. Zatíženým moc není - podle papírové výpočtu je celkový odběr asi 80 W. Napadlo mě, že bych vyvrtal do skřínky díru a pomocí tichého větráčku ven odsával teplý vzduch. Nemám ale ani tucha, jaký větrák a pravděpodobně i regulátor použít. Ideální by bylo, kdyby se dal připojit na ten zdroj, když už tam je. Předpokládám, že spotřeba takového větráčku je řádově ve watech. Máte nějaký nápad? Předem díky.

Předmět Autor Datum
To jako čo, kde, čím, do externého zdroja usadeného komplet v pevnom plaste určený pre napájanie noť…
Ahasver Chamachir 15.04.2018 19:43
Ahasver Chamachir
Asi jsem měl popsat tu skříň :-) Je to dřevotřísková skříň pod akváriem a zdroj napájí osvětlení. Zd…
PaveJan 15.04.2018 21:01
PaveJan
Nejsem IT specialista, ale co odsunout skříň od zdi a buď do zadní části udělat otvory na větrání, n…
nerady 15.04.2018 20:18
nerady
Dík za radu. Taky mě to napadlo. Jenže on ta deska není klasická "zakrývací" tenká MDF, ale dřevotří…
PaveJan 15.04.2018 21:25
PaveJan
pomohla by fotka skříně. ventilátor: https://www.ges.cz/cz/hledat/?search=ventil%C3%A1tor+24v a jen…
ledníbrtník 15.04.2018 20:28
ledníbrtník
Díky za reakci. On se ten zdroj nezahřeje, když jsou otevřené dvířka, jen pouze teplý. Odkaz na fot…
PaveJan 15.04.2018 21:19
PaveJan
Dá se sehnat i termostat, kterej bude větrák spínat jen při vyšší teplotě. TO10 Je to na DIN lištu,…
Prasak 16.04.2018 08:19
Prasak
- vymyslet přívodní díry nasávaného vzduchu, třeba zespodu. - díru na odvod tepla, snad ta zadní nen…
ledníbrtník 16.04.2018 08:21
ledníbrtník
Nevypadá to zase tak zle. Já bych to možná udělal naopak a do skříně bych vzduch vháněl. Kdyby se da… poslední
ml1 16.04.2018 13:29
ml1
Větráček vhodné velikosti a na 24V, které vezmeš z toho zdroje. Přesný větrák ti těžko někdo poradí,…
Prasak 15.04.2018 20:29
Prasak
Myslím že nějaký takovýhle větráček (nebo podobný)https://www.tme.eu/cz/details/eb60252s1-999/ventil…
Zerozero 16.04.2018 04:09
Zerozero

To jako čo, kde, čím, do externého zdroja usadeného komplet v pevnom plaste určený pre napájanie noťasa chceš natlačiť prťavý ventilátor?

Podľa mňa ti stačí rozhodiť plast a 12-kou vrtákom do dreva (najprv 3-kou) narobiť z každej strany aspoň nejaké diery, šesť na jednej a šesť na druhej strane, aby voľne cirkuloval vzduch. Deravú kastňu zdroja môžeš ovievať nejakým stolným vetrákom.

http://ix.sk/2rlPK

Mne sa to s prehrievaním zdroja nezdá, nepíšeš z osady Tuarégov?

Asi jsem měl popsat tu skříň :-) Je to dřevotřísková skříň pod akváriem a zdroj napájí osvětlení. Zdroj generuje teplo a to se kumuluje ve skřínce. Je tam malý otvor pro vedení trubek pro sání filtru a nějaké ty kabely, ale bez nějaké pomoci se teplému vzduchu ven nechce. Pro představu jak vypadá zdroj. Je velmi dobře chlazený, jenže teplo se nemá kudy dostat ven. Může být chlazený sebelíp a bude se přehřívat. Podle by stačilo, kdybych vyvrtal otvor pro počítačový větráček a ten na to nějak osadil. Jenže otázka zní - existují v provedení na napětí 24 V, případně existuje levné jednoduché řešení, jak si někde snížit napětí pro takové, které větrák vyžaduje. No a pak taky jak vlastně větrák připojit aby to šlo regulovat...

Dík za radu. Taky mě to napadlo. Jenže on ta deska není klasická "zakrývací" tenká MDF, ale dřevotříska 18 mm a nese část hmotnosti. Samotné akvárko má 300 litrů, je plné a dohromady váží tak půl tuny. Takže mám trochu strach :-) Pokud budu něco vrtat, tak max jednu větší díru pro větrák. Sání vzduchu by vytvořil stávající otvor.

Díky za reakci. On se ten zdroj nezahřeje, když jsou otevřené dvířka, jen pouze teplý.

Odkaz na fotku skřínky
Odkaz na zdroj

Za zdrojem je vidět otvor. Tím ale vzduch moc neproudí, nevzniká tam ani nějaký komínový efekt. Ten ventilátor předpokládám nejde zapojit jen tak natvrdo. Existuje k tomu nějaký regulátor? Na zapojení raději moc nekoukejte :-) Je to provizorní, zítra udělám rozumně kabeláž.

Nevypadá to zase tak zle. Já bych to možná udělal naopak a do skříně bych vzduch vháněl. Kdyby se dalo nějakým husím krkem zavést vzduch zvenku (třeba existujícím otvorem) až do blízkosti zdroje největšího tepla, bylo by to ideální, ale obávám se, že by tak vznikllo monstrum. Dalo by se taky zapojit ventilátor tak, že by tam nějaký vzduch pouštěl normálně (zatím ponechme stranou otázku, jak ventilátor zpomalit) a při vyšší teplotě by běžel naplno.
Jinak zdroj má mít tepelnou ochranu, takže by se neměl nechat uvařit, je otázkou co přestane fungovat, když tato ochrana zafunguje (a vy tedy přestanete dostávat napětí).
Větrák na 24 V neni problém, 12, 24, 48, jsou běžná napětí. 12V by asi vyjde nejlevněji díky počítačům, takže jsem už několikrát řešil, že počítačový větráček včetně senzoru a vstupu pro PWM stojí do stovky a 24V stojí násobek toho, takže jsem vždy skončil na tom, že jsem zapojil 12V s vlastním napájením. Ta nabídka v TME příspěvku #8 vypadá dobře, ale je otázkou, jestli máte možnost v TME nakoupit (při individuální objednávce platíte nemalé poštovné, takže to chce objednat za dost peněz). Mě třeba zajišťuje zboží z TME místní obchod s elektrosoučástkami, který tam objednává pravidelně, takže když si vymyslim něco tak neni problém to do objednávky přihodit a oni jsou rádi, že dříve dosáhnou na limit pro poštovné, kromě toho, že z toho taky něco maji. I když teď koukám, že nějak srazili náklady, 50 korun jestli to je konečná cena už není tak hrozné.

Větráček vhodné velikosti a na 24V, které vezmeš z toho zdroje.
Přesný větrák ti těžko někdo poradí, když ani neznáme rozměry a montážní možnosti té skříně.
Nesmíš zapomenout na přísun chladnějšího vzduchu do té bedny, obvykle z druhé strany, než je větrák.

Myslím že nějaký takovýhle větráček (nebo podobný)https://www.tme.eu/cz/details/eb60252s1-999/ventilatory-dc-24v/sunon/eb60252s1-000u-999/ by to stačil odvětrat.
Když mu do série zapojíš nějaký potenciometr (odhad) https://www.tme.eu/cz/details/pot4w-100r/potenciometry-jednootackove-dratove/tt-electronics/aw-100r/ Tak s ním půjde přímo řídit otáčky.
Pokud by se větráček zdál malý, šlo by použít trochu větší třeba okolo 4W a potenciometr 50 Ohm 4W. Ale vzhledem k tomu, že se nejedná o přímé náporové chlazení, ale o odsávání volně ohřátého vzduchu, myslím, že i ten malý bude stačit. Udávají průtok skoro
40m3 za hodinu a to ten ztrátový výkon zdroje moc neohřeje.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru