Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kohout k nosným slepicím Ano - Ne ?

Zdravím,
plánuji pořizovat slepice cca 10 kusů. Chtěl bych se zeptat, je k něčemu kohout, když nechci odchovávat kuřata? Co tak čtu na různých webech tak má svoji důležitou roli v hierarchii + brání slepice v případě nějakého ohrožení. To, že bude jeden strávník navíc mi nevadí, že bude kokrhat mi je taky jedno. Rád bych slípkám dopřál maximum.
Zajímá mě ale, zda to nemá nějaký špatný vliv na vejce, když budou oplodněná?

loading...

no tak to nevím, nevím. Dřív jsme měli Pepu, který vážil 5 kilo a netroufnul si na něj ani náš pes. :-) Nějaká kuna by to nedala téměř určitě (možná kuní sebevražedné komando). Troufnul si i na mně... Ale to jeho pořvávání ráno, to bylo fakt hrozný. To nebylo komorní "kykyrykýýý", to bylo "KYKYRYUUÁÁÁÁÁÁÁÁ!!"

Jinak kohout, kromě toho, že sexuálně uspokojuje pipky a poskytuje jim ochranu před škodnou, tak jim taky hledá nejlepší potravu a hlavně je perfektně zorganizuje, takže se neklovou mezi sebou.

My slepice nemáme, vejci nás zásobuje švagr, ale v okolí pár kohoutů máme. A každý řve jinak :-)
Kdybys bydlel v Británii, tak ten Pepa by uměl anglicky a řval by "kak-e-dudledůůůůůů" :-)

Rodina od švagrové pochází z Valašska a tam prý zase ráno kohouti řvou "po-ka-liš-kůůůůů", "po-ve-li-kééém".

Poslední dobou pozoruji, že i hrdličky mají velmi různý hlasový projev..

Vliv na funkci živočíchaře.

----

Kohút hraje pri domácom chove úlohu iba samca. Na znášku ani na chuť vajec nemá vplyv.

Ale.
V prípade, ak budú v húfe iba sliepky - nosnice, môže sa stať pri viacročnom chove (ktorý nebude každé tri roky obnovený mladinou), že niektoré kusy sliepok začnú meniť hormón, budú sa chovať, ako kohút. Prestanú znášať vajcia, začnú im hrubnúť hlasy, budú sa obšmietať okolo slepíc. Je to prirodzený vývoj v prírode bez samcov.

Osobne po štyroch rokoch znášky obmením postupne chov. Mám malú liaheň na 80ks vajec a tiež asi desaťročného kohúta, stíha.

Kohút ti v prípade dravca neochráni svoj kŕdeľ sliepok, operený dravec zachňaždí a odnesie aj kohúta. Osobne som to pred mojimi očami videl a zažil. Z neba sa zosypali tri káňe (tie svine tuším lovia v kŕdľoch), vyslovene padli s rachtom, ako šuter, priamo na kohúta a sliepky a bolo v blesku po kohútovi a dvoch sliepkach. (Tieto slepice mi utiekli na voľnú záhradu z oploteného a zastrešeného priestranstva kurníka počas čistenia výkalov a podstielky). Pred kunou, lasicou, ani nesnívaj o ochrancovi v podobe kohúta.

1. Každé hejno, i to slepičí, má svojí hierarchii. Tím, že slepicím odepřete přítomnost kohouta, vytváříte v hejnu nerovnováhu. Jeho pozici převezme některá ze starších slepic, která může začít kokrhat. Roli kohouta však nepřevezme se všemi povinnostmi, pouze se nad ostatní povýší a začne, především mladé, slepice tyranizovat. Slepice se mezi sebou mohou začít oštipovat.

2. Kohout tedy do hejna přináší klid a slepice jsou díky němu vyrovnanější. Slepičky udržuje pohromadě, nemají se tendenci toulat. Kohouta zpravidla následují v jeho krocích a činnostech.

3. Dodává slepicím pocit bezpečí a v krizových situacích dokáže své hejno ochránit před predátory. Buď na blížící se nebezpečí dostatečně upozorní, nebo je schopen se mu postavit tváří v tvář. Odežene kočku nebo jiné nežádoucí návštěvníky od slepic nebo krmení.

4. Kvokavým zvukem upozorňují slepice na nález chutného sousta.

5. Bez kohouta jsou slepice méně živé, rychleji ztrácejí vitalitu.
¨
Zdroj: odkaz

Edit: Dejte deset ženskejch k sobě bez chlapa a začnou se hádat a někdy prát :)

Kohout neni nezbytny, ale je vhodny. Udrzuje si poradek u slepic, vodi je do kurniku apod.
Rodice uz radu let berou k nasnym slepicim liliputiho kohouta. Svoje si odpracuje, slepiciˇ veli stejne jako velci kohouti, neutoci na lidi bo na to nema, sezere drobek a kokrhat ti prcci moc neumi, takze je klid... a navic jsou to celkem krasavci...
Rodice s tim maji velmi dobrou zkusenost a delaji to tak snad uz 20 let. Toho liliputaka jim vzdycky nekdo rad daruje nebo necha za par kacek...

Kdysi jsem choval slepice a sháněl informace jako tazatel. V té době nebyl internet a tak jsem si koupil ale i zapůjčil odbornou literaturu a někde to vyčetl. Slepice jsem choval asi deset let a po opakovaných útocích lišek jsem to zanechal. Bydlím totiž na vesnici vedle krajského města a většina zemědělských pozemků je skoupená za účelem spekulace a majitelé je samozřejmě nesečou. Vysoká tráva je pro lišky perfektní krytí a několikrát jsem viděl lišku o půlnoci uprostřed vesnice. Je pravda, že podle peří z kohouta jsem mohl vystopovat směr kam ho liška táhla ale to je tak všechno. Peří ze slepic nikdy nebylo vidět. Samozřejmě se to stalo vždy, když jsem slepice z nějakého důvodu nezavřel.