Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytvoření otvoru ve zdi pro okno

Zdravím, prosím o radu. Potřeboval bych vytvořit ve zdi nový otvor pro okénko (40×40cm). Je to zřejmě 30cm silná zeď z nepálených cihel pospojovaných dost pofidérní maltou, zvenku je zateplení 12cm. Nechci na to brát sekáč a kladivo. To by mohlo také skončit otvorem pro dveře:-)3-[ Přemýšlel jsem o kotouči, ale ten se nedostane tak hluboko. Nevíte někdo, jak na to?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Jedine ručná, hodinárska práca. Ostrý majzlík a kladivo s krátkou rúčkou. Najprv odhaľ z exteriéru… poslední
Ahasver Chamachir 06.04.2018 07:32
Ahasver Chamachir

Jedine ručná, hodinárska práca. Ostrý majzlík a kladivo s krátkou rúčkou.

Najprv odhaľ z exteriéru fasádnu izoláciu, tú musíš opatrne a presne vyrezať až na obvodové murivo, aby si ju prípadne nevyvalil o ploche 1x2m ak budeš sekať z interiéru. Detto najprv osekaj obvod pôvodnej fasády až po tehlu pod izoláciou, lebo tá zrejme drží pokope murivo viac, ako murovaná malta medzi tehlami.

Ak vysekáš dieru durch, je nutné vytvoriť preklad. Stačí, ak zasekáš železné L -ká nosníčky 5x5cm s presahom 10cm do nosného muriva, aby podopreli vrchné murivo. Prípadne navrtáš dlhým vrtákom bočné diery tesne pri vrchu otvoru, podlepíš diery stavebným lepidlom (Mamut), do ktorých vsunieš roxor s priemerom 12mm a omietneš roxor zároveň cementovou maltou. Po zaschnutí malty osadíš na mieru okno. Je to opatrenie, aby ti časom nad otvorom nevznikala drobná trhlina viditeľná doma, v omietke, ťahajúca sa cik-cak až po strop. Pri takejto schátranej stave bežný jav. Tu nedržia pálené tehly pnutím do seba, ako je to v prípade klasických stavieb s 60-kami, plnými tehlovými múrmi.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru