Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odběr invertoru

Dobrý den,
kolik odebírá při svařování invertor? Mám objednaný 180A invertor a nevím, jakou koupit prodlužovačku, aby mi nevyhořela.
Díky za odpověď
Aleš

a) 180A? To jeste jde z jedny faze? Tedy alespon z jedny faze jisteny 16A, ne prumyslovejch 25A(ne-zcela-bezna zasuvka)? Nebo je to trifazovy?
b) Tak jako tak, prodluzovak co nejtlustejsi. Ackoliv to je problematicky z pravniho hlediska, idealni je si ho vyrobit z 2.5mm^2 medi. Cim kratsi, tim lepsi, v kazdym pripade by nemel byt delsi nez 50m. A v kazdym pripade rozmotanej na volno, aby se dobre chladil. Namotanej na bubnu clovek upece i ten.

Svářečka obsahuje nejpokročilejší technologie. Invertor svářecího zdroje využívá vysoce výkonný komponent MOSFET na převedení 50/60Hz frekvence až do 20kHz, potom sníží napětí a kumuluje výstupní vysoce-výkonné napětí přes PWM technologii. Díky velkému snížení hmotnosti a objemu transformátoru je zvýšená účinnost o 30%.

::):-D:-|:.(
No, ale pokud pisou, ze to zere(

Vstupní výkon: 7,2 kVA

) tak to je 30A... a to neni malo na 16A jistic. Takze 2.5mm^2 prodluzovak a nejet naplno(ostatne ona to naplno nedava ani ta svarecka, viz zatezovatel...).

No když se mi dostaly do ruk výkonné invertory, se vstupním štítkovým proudem i přes 30A, vybavené jednofázovou zástrčkou, tak jsem na to taky valil oči. Pak jsem zjistil, že výrobci prostě hřeší na to, že málokdy je svářečka skutečně vytěžována na maximum. A na druhou věc, že i béčkové jističe vydrží relativně dlouho, než je i takto velký proud vypne. Sám jsem to několikrát zkoušel, s invertory 180 - 200A. Skutečně jsem většinou vyvařil skoro, nebo i celou elektrodu 4mm, než jistič vypadnul. No a než se elektroda vymění a pokračuje, tak si jistič zase odpočine. Pravdou je, že když se mi podařilo elektrodu vyvařit a rychle vyměnil za další, jistič vypadnul už dost brzy.
A zřejmě přetížení 16A zásuvky a zástrčky se neřeší, protože se jedná o krátkodobé přetížení které trvá jen tak co dovolí jistič.
Ono vůbec u svářeček jsou některý věci zajímavý. Například přívodní kabel dříve u tříf. 350A svářečky byl tlustý 2cm. U dnešní svářečky se stejným výkonem, je kabel skoro podobný jako tady mám od zdroje notebooku. :-)

Predlžovačku si kúpiš takú aby vydržala tých 16A na ktorých sú istené zástrčkové obvody 230V (predpokladám že sa nejedná o 3f invertor), tzn. s prierezom žíl 2,5mm^2. Takú predlžovačku ale väčšinou bežne nekúpiš, takže si kúpiš samostatný trojžilový kábel s žilami 2,5mm^2 najlepšie gumový a k nemu zástrčku a zásuvku na kábel a zapojíš si predlžovačku sám alebo to dáš zapojiť niekomu kto to vie.