Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost pláště na kolo

Ahoj, koupil jsem si nový plášť na kolo. Původní měl označení 26x2.0 (54-559) - nějaká Čína to byla. Koupil jsem Schwalbe 26x2.0 (50-559). Ten nový plášť je ale užší. Jak je to možné, když označení 2.0 mají stejné?

Podle čeho tedy plášť vybírat? Díky

Pokud jsou pláště označené stejně, měly by být rozměry stejné. Máš kupovat jen kvalitní ověřené značky a ne nějaké levné sračky...

Rozměr 26 musíš dodržet, to je velikost kola. Ten druhý (2.0), můžeš změnit podle tvého uvážení, stylu jízdy, terénu apod. Čím menší číslo, tím užší plášť. Nejběžnější je 1,95 / 2 / 2,1.

Největší zábava je s pořádným hrubým vzorkem a šířkou 2,1 ;-)

Jedná se o různé normy značení:

26 x 2,0 je rozměr vnější v palcích
54-559 nebo 50-559 je vnitřní rozměr v mm > takže jedna má třeba hrubší vzorek, silnější stěnu apod.

Musel bys sem dát odkaz na konkrétní pneu. Pokud ti jde o vnější rozměr, záleží i na tom, jak pneu nafoukneš a jak přesně budeš měřit. Vnitřní rozměr tě v podstatě nezajímá, duše se přizpůsobí.

Čím širší pneu, tím hůř se ti pojede na silnici > větší odpor. Zase v terénu tě taková pneu lépe podrží.

Ta první dvě čísla by měla být značení podle ETRTO (ale nemusí), ale to by muselo být uvedeno. Pokud by skutečně značení odpovídalo ETRTO, pak by 50-559 odpovídalo 26x1,9 a 54-559 potom 26x2,0. Ovšem různých značení rozměrů je neúrekom. Někdo může uvádět šířku nafouknutého pláště, jiný zas jeho průměr a další zase kód průměru... Takže slušný galymatyáš. Třeba výrobce cyklokomputerů VDO má pod rozměrem 26" uvedny průměry patky od 559 až po 590. Jak ty průměry počítají a měří je mi záhadou. Je jasné, že u cyklocomputeru jde o vnější průměr kola, takže závisí nejen na průměru patky, ale i na průměru pláště. Ovšem pláště se vždy označují průměrem patky (někdy také průměrem ráfku, aby to nebylo jednoduché), u "francouzského" značení zase vnějším průměrem (takže plášť o rozměru 622mm je podle francouzského značení 700), tak nevím. Prostě co výrobce to značení...