Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nesvítí mi svetlo v obyvaku

V ložnici mám lustr při výměně mi vypadl proud a od té doby nejde svetlo.pojistky jsem nahodile i hlavní justic.mam dojem že tam vůbec nejde proud zkoušel jsem obyc žárovku s objimkou a nic můžete mi prosím poradit.diky

Vzhledem k tomu, že zřejmě nejsi odborník, tak opatrně!!! Jak Ti radí druzí, odborník by to měl určitě rychleji. Ale dnes jsou práce odborníka, pokud to není dobrý kamarád, většinou dost drahé. A tak chápu, že si chceš poradit sám. Takže má rada. Dělej vše bez napětí, tím to bude bezpečnější! Nejdřív ale sejmi kryt vypinače toho lustru a ověř vadaskou (doutnavku), nebo doutnavkovou zkoušečkou, na vypinači toho lustru, jestli je na některém šroubku (svorce) napětí. Opatrně, nedotýkat se dovnitř!!! Pokud ne, je závada v přívodu k vypinači. Pokud ano, zapni vypinač a zjisti doutnavkou, zda je napětí na druhém šroubku. Pokud ne, je vadný vypinač a je nutno jej vyměnit. Vypnout jistič a provést. Pokud ano, je vada v přívodu k lustru. A to může být jak na fázovém vodiči, tak i na pracovní nule. Pak je nutno zjistit místa propojení (odbočovací a připojovaci krabice), u kterých je předpoklad že přes něj je přívod k lustru veden a z těch sejmout víčka. Pak vypnout jistič okruhu a pokračovat už bez napětí. Použít multimetr s ohmetrem (jsou už dnes v obchodech za pár šupů a v baráku se vždycky hodí). Pak dva kusy slabšího dlouhého lankového drátu s banánky na koncích a krokodýlkem na jednom banánku chytit vývod fáze u lustru a ohmetrem pomocí druhého drátu hledat v krabicích spoj, postupně až k vypinači. Pokud je vše OK, pak chytit u lustru "nulák" a provést totéž v krabicích s "nulákem" (ten u vypinače nebývá).
Pokud by byly přerušeny vodiče někde před vypinačem, tak postupovat tímto způsobem směrem k jističi příslušného okruhu.
Hodně zdejších radilů mi možná bude "nadávat", proč tak složitě, ale elektřina nezraňuje, ta, jak já říkám, "pouze" zabíjí. Tak raději složitěji, ale bezpečně!!!:puff: Já s ní, v denodenním souladu, přežil už víc jak 50 let. :-D

Ano, máš pravdu. Ale ta vadaska má většinou i tu doutnavku a to jsem myslel. No a u vypinače asi nemáš "nulu" tak by si si ji musel, pro měření vadaskou dvoukontaktem, dotáhnout drátem třeba od nějaké zásuvky. Ale i tak možno.:-D
Ale v běžných případech ta doutnavka stačí. A že by byla tak silná indukce, aby svítila běžná doutnavka na drátu opravdu "offline", s tím jsem se ve své praxi nikdy nesetkal. Pouze v případě nízkého izolačního stavu, třeba v krabici a podobně. Což bývá výjimka. Ale u LED žárovek a diod, to ano, to bývá poměrně často. A pak doutnavka může svítit na "nule", pokud je někde nula přerušená a fáze jde přes spotřebič (žárovku a pod.)
No a to "čarování" se žárovkou na drátech a pod napětím? To je "na hraně", zejména pro pro amatéra.;-)

Já jsem si s doutnavkovou zkoušečkou kdysi naběhl a to tak, že velmi. Pravda, byla to instalace poněkud netypická tím, že vypínač ke stropnímu světlu byl v nuláku a na něm ta doutnavka sítila, když byl vypínač rozepnutý a zhasla když byl sepnutý...dál to snad rozvádět nemusím. A od té doby jedině, jak už jsme psal výše, ani doutnavka, ani multimetr ale vadaska nebo žárovka. A jak ostatně taky píšeš i za cenu toho, že si ten nulák musíš dotáhnout odněkud drátem.