Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako často meniť motorový olej

Dobrý deň!
Mám Feliciu 1300 , na posledný tam bol menený motorový olej pred 4-mi rokmi ale jazdené bolo od výmeny cca 7000km. Teraz idem na stk a pred stk zvyknem zobrať auto do servisu na kontrolu. Je to pravda že je dobré vymeniť olej za istý čas nezávisle na to že koľko kilometrov bolo najazdené od poslednej výmeny oleju ?
Za poradu vopred ďakujem.

U Felicií byla předepsána výměna oleje po 15 000 km, nebo po roce. Platí údaj který nastane dřív. S dnešními oleji bych se nebál prodloužit interval výměny oleje a olejového filtru, třeba na tři roky...

Ve škole jsme se kdysi udávala vyměna oleje po 10 000km nebo 2 roky. Každý olej stárne a mění vlastnosti. Rozhodně ho tedy vyměnte, i když jsou dnes i delší výměny oleju(třeba 20t. km) . Jak se říká kdo maže , ten jede a v oleji se usazují karbony , šmír , kov na magnetu na výpustném šroubu atd. Na feldu není potřeba nijak drahý olej.

Jak už řekl někdo přede mnou, Felicie měla psáno 15 tisíc, nebo jeden rok. Ale já běžně u ní dodržoval těch 15 tisíc i když to někdy bylo i ty cca 3-4 roky. A když jsem ji po 17-ti letech prodával, najeto 100 tisíc, motor "ševelil" a spotřebu měl stále jako čerstvě zajetý. A dnes, u 5 let starého Dustříka, to praktikuji stejně. A ty 4 roky mi dnes zhruba vychází taky na těch 15 tisíc (krátké jízdy, zejména město a okolí) a beru je asi tak jako maximum.
Dnešní kvalitní oleje a plnoprůtokové filtry to bez problémů zvládnou. :puff:

No měnit olej po čtyřech letech je dost na hraně.Ty dva roky ano nebo každý rok a filtr po dvou letech.Dnešní oleje jak někdo píše jsou kvalitnější jak je psáno výše.Ale nelze spojovat kvalitu a přímou životnost to spolu nesouvisí.Dnešní polo a nebo plně syntetické oleje jsou na velkou zátěž .Tak jim zase nevyhovuje tak zvaně jízda kolem komína kdy za čtyři roky nenajede majitel ani 10000 km.Ale právě jim vadí stárnutí a oxydace.V tom je plně minerální olej zase lepší že měl poměrně dlouhou životnost ale výkonově byl poněkud jinde.Pokud máte feldu tak přeci už je to starší motor tak už z těch důvodů pro vlastní klid bych to tam ty čtyři roky nenechával.Ještě k těm olejům nelze se řídit prodejní značkou .Ty nic neříkají.Je to jenom mýtus např Kastrol je kvalita.Kastrol je jenom také obchodní značka a výrobce oleje může být kdo koliv.Důležité je jakou olej má charakteristiku.Ta je udávána v ve specifikaci oleje.Na příklad VW 500 00 -olej lehko běžný a podobně.Pro každý motor je tato specifikace stanovena a i doporučené výměny.

To už tuším stačí dolievať čerstvý olej, pravda, pokiaľ si Škodovku nenecháš, ako dedičstvo veterána pre prapravnúčence.

Olej spolu s filtrom meň po 15-tis.km, napr. nejaký lacný Dynamax, beztak tieto šmejdy oleje sú na recipročnej kvality v úrovni mazania, oproti "značkovým" .

Mohl bys mi, prosím, vysvětlit, kde jsi došel k tomu, že jsem lůza? Jestli tomu totiž rozumím, tak ne každá "značka" si vyrábí "svůj" olej, ale rafinerie to plivou v nějakém standardu, a "značkoví" dodavatelé to jen stáčejí do lahví/sudů, maximálně přimíchají nějaké "prémiové" aditivum, aby mohli nastřelit cenu (mimochodem, i ta aditiva se "vyrábějí" v rafineriích. Tak neurážej, jo?

Nemáš pravdu.

Ako destilácia ethylu, či krakcia ropy po výrobu olejov, je rozdielna.

Zrejme nemáš šmak, nerozlišuješ kvalitné destiláty, ako ani tiež nerozlišuješ motorové oleje a kvalitu PHM.

Aditíva do olejov si podobne, (ako miešanie zrniek mletej kávy pre konkrétnu krajinu a zosúladenú chuť národa), striktne určuje výrobca modelov vozidiel.

U každého mého auta značky Volvo jsem měnil olej co 10 tisíc kilometrů a nebo po roce.A platí to i u ostatních aut.Nějaký tlachy o tom že olej nemá najeto do výměny neplatí.A vy byste tady místo krafání o tom, jak kde ušetřit, měl vytáhnout šrajtofli, koupit 4 litry oleje za 80 kč za litr a filtr za 100, a vyměnit. Nechápu tady některý dotazy na poradně.

Sláva, konečně normální odpověď.
Pokud by měl člověk dělat aspoň trochu něco pro motor auta, tak koupit za pár šupů olej a filtr a vyměnit co 10,000 km nebo 1 rok. Práce na dvacet minut nebo v servisu na počkání (obvykle zdarma, když člověk ten olej a filtr koupí u nich).

Proto mě fascinují ty "longlife" oleje a 30t km intervaly výměny. To především výrobci aut tím dělají machry, jak mají dobrý motory, ale i vrchní servisák přímo ve značkovým servisu (u prodejny aut) mi potvrdil, že raději těch klasických 15 tisíc km. Výměna oleje je přece jen to základní, co se dá pro dlouhý život a dobrý chod motoru udělat. Zvláště u motorů s turbem.

Prasak..souhlas .Jako motorář vím z praxe,že ideální volba výměny je podle podmínek provozu .Spalovací motor je o SPALOVÁNÍ .má-li podmínky špatné,například krátké trasy,kdy se motor nestačí prohřát,cca 10 000Km,při delších cestách kdy může mít motor ideální podmínky cca 15 000Km . LONGY neuznávám. ..Ve fritéze si asi taky mění po roce ,ne ?

Ve fritéze po roce? No nevim, když jsme dřív měli doma friťák, tak jsme fritovali tak max jednou za dva týdny a už po čtvrt roce to smrdělo jak bolavá noha. A předpokládám, že restaurace by měly měnit mnohem častěji? Že tam v reálu mají vanu laku na rakve je věc druhá...