Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak spojit starou barvu s novou?

Zdravím, Potřeboval bych poradit jak natřít staré železné sloupky, které jsou natřeny neznámou lesklou a celkem hladkou barvou. Barva na nich drží kvalitně, takže jsou zdravé a nejsou ani rezavé. Sloupky jsem očistil ocelákem, odmastil a natřel syntetickou barvou. Po zimě jsou sloupky flekaté jak dalmatin, barva se z té původní odlupuje. Je nějaký fígl jak barvy spojit? Napadlo mne původní barvu narušit smirkem a natřít základovkou, pak teprve tou syntetikou, bude to stačit? nebo mne čeká broušení až na železo?

Syntetika sa na vrchný lesklý acetónový lak nedáva, nerobí dobrotu ani ak acetónový lak prešmirgľuješ. Syntetika obsahuje pomalé, mastné, organické rozpúšťadlá (C6006/1), čím tieto rozpúšťajú postupne pôvodný acetónový lak.

Jedine natrieť starý lak kyselinou chlorovodíkovou (38%), nechať 24 hodín pôsobiť - vyžrať, vyleptať, následne pretrieť zriedeným lúhom kvôli neutralizácii a na záver podklad opláchnuť čistou, tlakovou vodou.

Syntetika na kov, starý náter, sa natiera najprv matná, základná 2x s 24 hod. odstupom a na záver, po 48 hodinách, sa ošetrí vrchným, syntetickým lakom.

Ak chceš zachovať farebnú stálosť vrchného syntetického laku, po 14-20-tich dňoch vyzretia (výhradne v lete, pri 30°C) pretri syntetiku bezfarebným, ÚV stálym Balakryl-lesklý, určený na exteriérové drevo, lebo Balakryl obsahuje prírodné živice, výťažky z borovice a organické rozpúšťadlá. Balakryl zaleje povrch syntetiky, drobné póry, ťahy od štetca, čím sa vytvorí ochranný ÚV filter.

Schne síce Balakryl aspoň desať dní na plnom Slnku, ale máš doživotne pokoj s náterom, syntetika zostane pod živicou farebne stála desiatky rokov, pružná, nešúpe sa, dokonca nedržia na nátere ani vtáčie výkaly, vápanec výkalov farbu nenaruší.
https://www.efarby.sk/balakryl-vonkajsi-lak-na-drevo-p1609

Jak poznám, že se jedná o acetonový lak? ta barva je původní žlutavá, trubky jsou vyřezané ze starých radiátorových registrů ze zemědělské budovy, kde se chovali prasata, těma radiátorama se prasatům vytápěl chlév