Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpadni roura KG v interieru

Dobrý den,
dnes nám v bytě v paneláku měnili svislé odpadní potrubí v instalační šachtě. Měli jsme tam litinu, nyní tam máme oranžové roury. Když soused nad námi pustil vodu, v litině jsem to téměř neslyšela. Teď v tom oranžovém plastu mám pocit, že mám v koupelně Niagáry. Na netu jsem se dočetla, že oranžové trubky jsou zřejmě KG a používají se spíše v exteriéru, pod zemí. Nechci dělat před instalatéry machra, když tomu houby rozumím. Najde se tady někdo zkušený, kdo mi řekně, zda je to průšvih, mít v instalační šachtě oranžové odpadní roury? A další věc, jdou nějak odhlučnit? Předem děkuji, Lucka

Oranžové trubky jsou opravdu KG a opravdu se kvůli své mechanické odolnosti používají v zemi...
Nicméně ničemu nebrání je použít i v interiéru. Naopak pokud máte rozměr trubek větší než 110mm, tak prakticky není jiná alternativa.

Dokud ještě máte stoupačky přístupné, tak trubky obalte minerální vatou a ta zvuk rapidně utlumí.

Ideální by bylo obalit potrubí i v patře nad a v patře pod, ale cokoliv bude lepší, než holé KG.
Taky jsem si to zažil, po výměně za KG jsem měl v bytě pocit, že kdykoliv někdo nade mnou spláchnul, tak mi s prominutím "sere do vany", jaký to dělalo v koupelně kravál.

Cena za ty KG trubky se příliš neliší od HTEM. A když, tak jsou KG obvykle dražší (mají větší tepelnou odolnost). Spíše jde o to, že o výměně někdo rozhodl, někdo její provedení schválil (včetně použitých materiálů), takže za to, jaký materiál byl použit, nese v paneláku odpovědnost vaše SVJ.

Máš tam manipulační prostor,aby ta vata šla dobře připevnit ? U nás roury "strkali" od spodu a v jádře za hajzlíkem teda místo pro nějaké zázračení není. Jsou tam rozvody SV TV,rozvod digestoří a plno hadiček k vaně,dřezu,pračce a bůhví k čemu. Navíc vodoměry. Já se snad ani k těm plastovým rourám od odpadu nedostanu. Možná už máte novější jádro ... Nebo obložit molitanem/vatou vnitřní stěny jádra.