Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zavěšení bojleru na betonové skořepinové tvárníce

Ahoj,

chci zavěsit bojler 125l okhe drazice (celková váha 185 kg) na vnitřní příčku z betonových skořepinových tvárnic tloušťky 10 cm. Tvárnice je dutá, zděná dnem vzhůru nevyletá betonem.

Je zděná na pískovou maltu, žádné ukotvení k podlaze ani ke stropu, jen stojící stěna. Viz foto tvárnice + stěny.

PS: stěnu nemůžu provrtat zkrz, ukončení musí být v tvárnici.

Prosím o radu, ZDA PŘÍČKA UDRŽÍ BOJLER 125L např ukotvení na závitové tyče popř. radu jak ukotvit.

Díky Tomáš

no to je na pováženou, proč to musí být ukotveno uvnitř? To asi nebude držet, mně visí Dražice 100 na kantce cihlové, provrtáno skrz, z obou stran 5mm ocel pláty sešroubováno, cihla vylity po otvor sádrou, matice s osazením aby tvořily dosedací plochu držáku bojleru.

Do toho bych tedy nesel. 2cm betonova slupka neni nosna zalezitost, tomu neverim. Projede kolem nakladak, dum se malicko zatrepe a je to dole. Co na to projektant?
Osobne bych to poslal dolu a udelal ze ZB znovu, s armovanim a vylite poradnym betonem. Mam rad, kdyz veci drzi...

Já jsem toto řešil před lety na dutou štorcku.Z U profilu sem svařil rám který je přšroubován na zeď.samozřejmě provrtanou skrz a z druhé strany dané podložky z plechu a průměru cca150 mm síly cca 5mm.Na uvedený rám je zavěšen boiler 125 lt.Za ta leta nepozoruji nějaký problém.Pro boiler na rámu jsou zvlášť navařeny šrouby pro jeho uchycení.

Je umisten u toho rohu cca ve vzdalenosti 15 cm.

Stena se nehybe, na kazdem konci steny jsou rohove tvarnice vyplnene betonem + roxory. Bojler je uz na miste, pouzita byla sada od fischera pro zaveseni bojleru 160 litru na hmozdinky. Vrut cca 8 cm ukonceny ve vzduchove kapse v tvarnici bez chem. Kotvy ci nejakeho vyplneni tvarnice.

Zatim to nespadlo ale to je pouze zatim. Porad mam velky strach ze to nevydrzi tvarnice, vytrhne se ze zdi, rozlomi se....

A lepidlo snad ano?
Namíchám kýbl lepidla a kýbl betonu. Naberu na lžíci lepidlo, naberu beton. Obě lžíce obrátím vzhůru nohama a co spadne lépe? Aby to teklo, musím dodat vodu. Z lepidla mám nepoužitelnou sračku, betonu hodně vody také vadí, ale ne tolika a přitom poteče o mnoho lépe. S tím mám opravdu dlouhá léta zkušeností. Pak si nahoře z druhé strany v tvárnici vyrazím nebo odvrtám plnící otvor 50 x 50 mm a komfortně tudy tvárnici tekutým betonem vyplním. Dírkou po vrtáku to bude dělat jen masochista nebo hlupák.

Ve vašem případě bych bojler zavěsil pomocí dvou dlouhých plocháčů ( cca 50x8 ) v délce přes tři tvárnice. V každé tvárnici přišroubovat v místě poblíž dna, například pomocí kotev HM 8 x 54 SS. Nezapomenout předem navařit kousek šroubovice, na který zavěsíte bojler.

Na tohle chemickou kotvu s košíčkem. Zkuste se zamyslet jak bude vypadat druhá strana slabé betonové skořepiny té tvárnice když ji provrtáte příklepem. Venku otvor podle vrtáku, z druhé strany vyražený kráter. Asi bych do toho nešel ani s HM kotvou i když ta je třeba na sádrokarton pecková.

Dnes jsem mluvil s projektantem.

jeho slova:
nikdy jinak to nekotvil a kotvit nebude viz. popsáno výše. Údajně žádný bojler nikdy nespadl (postavil více jak 200 domů). Sám má 125 l bojler drazice a drží mu to přes 10 let. Příčky se bát nemusím, unese aj slona a jednou jí bořil a měl co dělat aby ji chlapy kladivama zbortily.

Trochu mě to uklidnilo, snad to nebude tak horké a s tím bojlerem. Zatím tam drží 4 dny.

PS: dnes jsem vzal jednu tvárnici. Vyvrtal sem 2 otvory, 10 vrták bez příklepu. Šlo to poměrně dobře viz fotka. Na vrut jsem skákal, dupal (vážim necelých 90 kg) a ani se to nepohlo. Snažil sem se vytrhnout a také nic.

Když sem vzal kladivo, tak vrut jsem okamžitě zlomil. Nedalo mě to a převrtal sem 2 otvory vrtákem 12 a dal tam 12 vruty. Ty jsem nezlomil ale ohnul do pravého úhlu. Na tvárnici nebyly žádné známky nalomení naprasknutí nic...

Nakonec jsem do otvorů pichl 12 kulatinu a různě páčil, nakonec i tu kulatinu jsem ohnul.

Tak teďka mluvte, podle mě by to mělo být OK???

No vida. A je po problému. Sice jsem úplně nepochopil jak tedy budete kotvit ale to vůbec neva.
Ještě jsem se zasmál sám sobě protože jsem si blbě přečetl zadání, teda spíš nepozorně a pořád jsem to bral jako že budete zavěšovat bojler 180 litrů, tedy slušně přes 200 kg. Hamba mi.