Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zateplení půdy

Dobrý večer.
Rozhodl jsem se v létě konečně zateplit půdu, která funguje jako skladiště věcí.
Podlaha je (odspodu) omítka, rákos, prkna, trámy (mezi nimi vzduch), prkna, pár cm škváry a lino.
Říkal jsem si, že bych odstranil zvrchu vše až na trámy, udělal nějaký rošt o něco výše než jsou trámy a mezi vložil tu izolaci. Pak zaklopil starými prkny nebo OSB.
Je to dobrý postup? Kolik a jakou izolaci? Jak zvednout tu podlahu?
Děkuji

Není to dobrý postup.
V tomto případě se nejedná o zateplení, ale o náznak zateplení. Izolace mezi trámy je nedostatečná, páč velkou plochu zabírají trámy, které nebudou izolovány.
Postup může být různý, podle toho, co tam zůstane.
Mezi trámy parozábrana, nesmíte obalit trámy, vložíte izolaci, pak přes trámy další izolaci. Záklop nesmí být z OSB desek, nýbrž jen z prken, nebo odvětrávací mezera.
viz http://cukrar.rajce.idnes.cz/Juta_obrazky/#plisen_OSB_02.jpg
již víte, co je špatně?

Co je tedy nejlepsi pro takoveto zatepleni? Chci zachovat moznost skladovat na pude nektere veci.
Chapu dobre?
- Foukana izolace "zatepli jen prostor mezi tramy -> bude to jen "naznak zatepleni". Bude to pohodlne na udelani, ale nesplni to tedy poradne ucel jaky bych si predstavoval
- puvodni napad s vyssi vrstvou izolace je spravnejsi
- ve skladbe mi chybi parozabrana
Tzn pro nejlepsi mozny vysledek:
1) musim odstranit celou stavajici podlahu pudy
2) vlozit na celou viditelnou/dosazitelnou plochu stropu (tj mezi tramy) parozabranu. Jakou? To, ze neni po cele plose (protoze pod tramy se nedostanu) nevadi? Ze spodnich (stropnich) prken dovnit kouka spousta hrebiku jak je natlucena ?rabicka? a rakos. Co s timto?
3) izolace mezi tramy
4) nejaky zvyseny rost na budouci prkenny zaklop
5) izolace na tramy. Kolik? Jakou?
5b) mezera?
6) prkna (idealne puvodni pokud jim nic neni a nerozlamu je pri rozebirani)
7) lino zpatky radeji nedavat?

S tim souvisi dotaz jak to, ze kdyz ted neni ve strope parozabrana (je az igelit v pudni podlaze pod skvarou) je mezi tramy sucho. Ze by nejake odvetrani u kraje strechy, ktereho si nejsem vedom?

Dekuji

Čau

Já to dělal přesně jak psal pan Cukrář

1. Odstranit stávající podlahu - v mém případě to bylo vyvéz cca 10cm jílu, vytrhat prkenný záklop tak, abych se zezhora dostal do prostoru trámů, vyčistit prostor mezi trámy.
2. Vložit parotěsnou folii - mezi trámy - prkna jsem vyložil odpadovým 1cm polystyrenem aby mi parotěsku nepropíchly hřebíčky z rabicky, na to tu folii, lepil jsem k bokům trámů.
3.Izolace mezi trámy - v mém případě 150mm
4. Kolmo na trámy jsem našrouboval fošny 120mm, mezi ně křížem na první vrstvu izolace ještě 120mm druhé vrstvy(zakryje a izoluje spodní trámy)
5. nový záklop z původních prken na o 120mm zvýšený rastr z fošen. Prkna pouze na sraz bez pera a drážky tak, aby až trochu sednou vznikla pár mm větrací mezera mezi všemi prkny.

Vše jsem dělal svépomocí po práci, dělal jsem to asi týden
Jediné co jsem zatím nedokázal uspokojivě vyřešit je izolace prostoru skládacích vstupních schodů.

Pokud budeš chtít napiš mail a já ti pošlu fotky ze stavby aby sis to dokázal představit.

Lukas

Přemýšlím, co bych dodal, vytknul v radě pana Georgeho. Asi nic, Snad jen to, že v dnešní době se dává místo fošen do kříže EPS 100Z na potřebnou výšku, třeba 10cm. Na něj se položí prkno. Pak je výška izolace:
výška trámu, + 10 cm polyše + prkno o šířce 10cm. Něco podobného jako
https://www.isover.cz/aktuality/system-isover-stepcross
Ale pozor, i výrobce izolace tam má chybu v zakrytí OSB deskou.

dříve i takto:
http://cukrar.rajce.idnes.cz/Podlaha_izolace/#100_1536.JPG

Dekuji obema
Radeji se ale jeste zeptam nez to udelat blbe
Skladba tedy takto:
[7MxsfqR.jpg]

Jakou parozabranu? Koukam, ze jsou ruzne gramaze a pripadne i pokovene
Cim pripevnovat parozabranu na tram? Tmelem?

Izolaci jakou? Mineralni? Mam se drzet toho Isoveru?

To horni EPS takhle po cele plose jak jsem nakreslil a lepit na tramy (tmelem?penou?)?

Dekuji

Dobrý den. mám možná hloupý dotaz, ale pokut olepím trám parozábranou, neshnije mi za pár let? odspoda vlhký vzduch z místnosti a jinak neprodyšně obalený. To mi logicky příjde že pro dřevo které má dýchat je nejhorší možnost...? Řěším také izolaci na půdu mezi trámy tak hledám rady a zkušennosti. Děkuji

Rozhodně to bude lepší. Stropem uniká mnohem víc tepla než stěnami. Navíc se podstatně zvětší tepelný komfort i v létě - nebude takové horko. Osobní zkušenosti.
Při zateplení nemůžeš zkoumat jen finanční úsporu, ale i to, co ti to přinese. A snížení tepla v horkých letních dnech o pár stupňů je pořádně cítit, i když to žádnou úsporu nepřinese.