Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava litinového odpadního potrubí

Dobrý den, poradíte mi prosím, čím zatmelit a po obvodu zpevnit litinovou starou odpadní trubku? Čertovo ho..o, samovulkanizační páska, dvousložkové epoxidové lepidlo, případně jiný materiál? Ráda bych celé odpadní stoupačky nechala vyměnit, ale instalatér v nedohlednu, SVJ nečinné. Než zasáhne odborník, musím si poradit sama – ideálně s pomocí zkušenějších jedinců :-) Foto pro představu v příloze. Předem vám děkuji za tipy a nápady!

Čertovo ho..o určitě ne, to vám tam nebude držet. Vemte silikonový tmel, který se používá na utěsnění okolo vany v tubě. To je podle manžela nejlepší. Jde to i tou samovulkanizační páskou, ale mohly by zůstat škvíry a nemuselo by to tak dobře těsnit. Silikonový tmel na vany koupíte v OBI a jemu podobných obchodech za celkem minimální částku :-)

V první řadě kolem prasklin odrbat, očistit. Ideální by byla vulkanizační páska, která by nejen utěsnila, ale i zpevnila. Obávám se, že tam podle fotek nebude moc prostoru aby se to páskou bez obtíží obmotalo. Takže další varianta je napatlat polyuretanovým tmelem, trubku obmotávat gázou, obvazem z lekárničky a pěkně utahovat. Na obvaz tam snad místo bude. Nakonec to znovu omazat PUR tmelem. Je to takové partyzánské řešení, ovšem má-li být jen dočasné, proč ne. Dříve (30 let i více zpět) se to tak užívalo celkem běžně. Ještě před nedávnem bych radil butylenový tmel, to je ono kultovní medvědí hovno, nicméně mně v poslední době párkrát zklamalo. To z plastových kartuší. Silikon rozhodně ne. Ten je na tuto opravu zcela nevhodný!
Nečinnému SVJ bych poslal fiktivní fakturu za opravu havárie litinové odbočky a když ji zaplatí nechal bych to za ty prachy opravit. Nikdo už nebude zkoumat jestli to havárie byla nebo ne. Anebo se můžete, a to mi snad kluci admini prominou, zeptat na specializivaném fóru, viz http://www.portalsvj.cz/forum co s nečinným SVJ. Ale zasloužili by kýbl ho*en na hlavy, protože toto je třeba opravit neodkladně.

Děkuji vám všem za postřehy. To s tou gázou zní dobře. Můj původní nápad také zněl silikonový tmel na vany. Ale něco se mi na tom nezdádlo, intuice nebo co :-) Prostě by to mělo vydržet co nejdéle, než se mi podaří někoho sehnat. Ohledně SVJ zvážím další kroky, jejich laxnost už mě štve.

Dobrý den,pokud je to takto prasklé již nějaký čas a nemění se to,tak nevidím příliš velký problém.Praslina podle všeho vznikla pohybem stavby a velká páka trubky na hrdlo vykonala své,celkem běžná záležitost neovlivňující funkčnost spoje pokud nepokračuje dál.
Doporučuji celé místo po obvodu očistit,prostě proužek šmirglu,podvlíknout okolo trubky a obrousit.Očištěný díl odmastit a prasklinu zamáznout nejlépe silikonem,pracuje to tam stále a žádné tvrdé lepidlo tam nevydrží.Potom koupit,nebo vyrobit takzvaný cipant z pásku plechu,minimálně 1,5mm,pod cipant proužek gumy,třeba ze staré duše z auta.Gumový proužek nejlépe po celém obvodu,aby spoj dobře dilatoval.
Nakonec očistěte místo kde je trubka vsunuta do prasklého hrdla,důkladně vyškrábněte nečistoty,odmastěte a důkladně zamázněte silikonem,někdy těmito spoji mírně uniká nepříjemný zápach.Když to takto opravíte tak to vydrží desítky let,mám ověřeno po praktické stránce i na tlakovém potrubí uloženém zemi.:-)

cipant:

http://www.ventilace.eu/spona-pro-ventilator-d147/