Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem je vadne cerpadlo prosim?

Dobrý den,
prosim o pomoc, dobru radu.
KOTOL PROTHERM LEV KKZ 30
Ako zistim, pripadne vyriesim problem?
tlak, ktory casto pada je teraz v poriadku
kotol, horak sa zapne, ohen hori
uzitkova voda je horuca, bez problemov tecie (nieje to zostatkove teplo)
radiatory su studene, napriek teplote vykurovacej vody v systeme (na displeji)

mam podozrenie, ze sa nezapne cerpadlo, ako to mam overit, pripadne restartovat, alebo cokolvek...
(chcem vyriesit problem sam, lebo budem cakat x dni na neochotneho kotlara s neistym vysledkom)

dakujem.

Typ čerpadla neuvádzaš.

Ak je to klasika zn.: Grundfos, odskrutkuj na čele chormovaný šroub a tenkým skrutkovačom skontroluj, či sa točí hriadeľ v keramických puzdrách. Niekedy sa dá manuálne "zarastená" hriadeľ mierne pootočiť, aby naskočil obeh v prípade spusteného kotla a zopnutého izbového termostatu.

Vodu nemusíš vypustiť ani odstaviť v sústave, vytečie iba zopár kvapiek spod skrutky.

To máš za to v konečnom dôsledku, že si lakomý šetrílek, vypínaš kotol zo siete alebo gombíkom in/out. Však obehové čerpadlá majú minimálny príkon, iba pár Wat, ktoré ťa v pohotovostnom režime nonstop zapnutého kotla nezruinujú. Tieto nové kotle majú nastavený riadiaci SW v jednotke, aby sa každých 24-hodín automaticky čerpadlo v keramických puzdrách pretočilo (podobne, ako staré VHS videorekordéry, aby sa im neotlačili gumy).

Pokud by nesepnulo oběhové čerpadlo, kotel by pravděpodobně vypnul na přehřátí a vyžadoval ruční reset.
Nic nepíšete o systému regulace topné soustavy, protože tam bude nejspíš chyba - kotel vyrobí teplou vodu, ale topná soustava ji nedostane (pokud netopí celá). Pokud část topné soustavy topí a jiné ne, te třeba okruh lépe vyvážit, nebo lépe nastavit regulaci.
Pravděpodobné je použití (troj) vícecestného regulačního ventilu, který zajistí, aby kotel měl správnou teplotu a neničil se nízkoteplotní korozí. Regulační ventil potom pouští teplou vodu do topné soustavy na základě vlastní regulace tak, aby kotel nevychladl, ale aby ani místnosti nebyly přetopené...
Dejte víc relevantních informací, dostanete relevantní odpověď.

Jinak přímo tenhle kotel mám (koupen spolu s nemovitostí) a je to strašný potrat. Vestavěná 2l expanzka TUV praskala každý rok, nebavilo mě to furt reklamovat, koupil jsem normální externí, ta drží.
Každý rok nechávám kotel čistit, přesto je u nás servisák každý rok krom čištění ještě aspoň jednou. Tu čistí zanesený směšovač, tu seřizuje znovu plynovku, protože kotel při startování duněl jak u Verdunu...