Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kuželová štiepačka

Dobrý deň!
Aký min výkon zvoliť pre elektromotor keď kužeľ bude namontovaný priamo na hriadeľ motoru?
Aké otáčky zvoliť pre motor /min-max/ aby to bolo efektívne ale aby to nebol nebezpečné?
S pozdravom.

Já mám na štípačce 4kW / 960ot. Nebezpečné to bude vždycky. Je to rotační stroj, takže radši nepoužívat rukavice. Pokud budeš mít kužel přímo na hřídeli, tak pozor na délku klínu, který by měl být pod kuželem. Ze začátku jsem ho měl moc dlouhý směrem ke špičce a několikrát se mě stalo, že se hřídel ohnula. Bylo to tím, že se kužel začal zavrtávat do špalku a v momentě, když byl špalek u klínu, tak dole ještě nebyl rozštípnutý a narazil do něj, ale kužel si špalek pořád natahoval dál. Po zkrácení potom už v pohodě.

několikrát se mě stalo, že se hřídel ohnula

aj mne sa to stalo a je to dobré na zničenie motora
nechce niekto motor 4kW/960 ot, je odtrhnutý od príruby a oska hádže,

PS1: našťastie všetkých 10 ešte mám
PS2: predám aj štiepací hrot, podmienka kupujúci musí mať úrazovú poistku

Aspoň,3KW/1400ot.
4KW/960ot je ideál na štiepanie 30cm/výška,30cm/priemer.
Matyas má pravdu ,a skúsenosti.To isté s klinom pod kuželom som robil aj ja.
Napíšte do gugla "kuželová štiepačka dreva" a -čítajte.

Nedá mi aby som nereagoval na "Majo Juro".

K odpovedi PS1:
To každý kto pracuje s uhlovou brúskou-karbobrúskou alebo s cirkulárom, motorovou pílou ,má napísať"ešte mám všetkých desať prstov"?!

K odpovedi PS2:
A ten kto predáva karbobrúsku alebo cirkulár, motorovú pílu má dávať podmienku že kupujúci musí mať úrazovú poistku?

Uvažuješ nad tým čo napíšeš?

Pre "maco1".
Prikaždej práci s podobnými zariadeniami je treba byť veľmi opatrný.
Ak rozmýšlate nad kuželovou štiepačkou -smelo do toho!

pre "fade" resp. ostatným moje dva PS boli myslené ako vtip (kameňák) preto boli označené PS ale ty si sa zahral na sudcu a rovno si ma ukameňoval
mimochodom tebou spomínané tri zariadenia sú určite bezpečnejšie ako kužeľová štiepačka, a nasadenie kužeľa na os môže ničiť motor, napísal o tom aj Matyas XL

několikrát se mě stalo, že se hřídel ohnula.

ja som jednoducho reagoval na Matyasov príspevok a napísal som že mám motor s ohnutou oskou a odtrhnutý od príruby

Ke štípání není důležitý výkon, ale kroutící moment, musíte vědět jaké dřevo budete štípat (měkké/tvrdé, průměr a délka polen, sukaté) a podle toho zvolit. Každý kdo si udělal podomácku kuželovou štípačku použil finančně dostupný použitý elektromotor. Já mám elektromotor 1,1 kW (1480 ot.) s převodovkou (na výstupu 320 ot.) a sukaté špalky z tvrdého dřeva již moc nezvládá, ale po moje potřeby (topení na chalupě) to zatím vyhovuje.