Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Barevná hudba

Dobrý den.Chci si postavit barevnou hudbu s Led diodami.Našel jsem si na internetu schema s popisem ale je to v originále od f.SIMENS s obvodem A277D a typ Led je udán jako LD 461.Nevím,jaké Led mám vybrat,protože z ledkama moc nepracuji,mimo nějaké té kontrolky atd.Není mi jasné co znamenají led normální,rozptylky nebo difuznjí,proto nevím,jaké bych si mněl vzbrat.Můžete mi někdo poradit?

Takze ty A277 jsou tam tri?
Bud dej odkaz na stranky, kdes ho nasel, nebo pri psani klikni na sponku nad okynkem pro odpoved, pak klikni na prochazet pod okynkem na prispevek a priloz soubor.
Tohle reseni mi prijde dost blby, kdyz se rekne barevna hudba predstavim si povicero opravdu vykonych LED a tam bych videl nejaky trochu sofistikovanejsi reseni, jde to i s operakama, na vystup by to chtelo nejakej PWM driver... Teoreticky by to slo cely jenom usoftit, dostatecne rychly ADcko a pan Fourier.
http://vencovo-bastleni.wz.cz/schema_soubory/uaa180/schema.png - neni to tohle? To totiz neni barevna hudba...

My pamětníci vzpomeneme na snad nejlepší barevnou hudbu, schema bylo v Amatérském radiu někdy okolo roku 1975. Komplet byla řešená s tranzistory (tehdy jetě dokonce germaniovými). Princip tkvěl v tom, že se nejprve vstupní zesílený signál rozdělil do 3 frekvenčních pásem, po té usměrněn a porovnán s pilovitým napětím. Vznikly pulzy, které vlastně představovaly PWM regulaci. A jelikož tenkrát ani LED nebyly moc dostupné byly jako světelný zdroj použity barevné žárovky z vánočního stromečku. Ty se umístily do tehdy velmi rozšířšných polystyrénových koulí ze stropních svítidel (https://f.aukro.cz/images/sk1602441513393/730x548/retro-lustr-pokrok-zilina-2-plastove-koule-koule15cm-d-max80cm-84574481.jpeg). Díky setrvačnosti žárovek barevná hudba zběsile neblikala jak to bývalo normální u triviálních tyristorových zařízení, ale jednotlivé barvy se plynule prolínaly, takže koule jakoby měnila barvu podlr hudby. Výsledný efekt byl velmi lříjemný a uklidňující.

Žejo, moje první seznámení s elektronikou bylo rozebrání televize DUKLA 4260 do poslední součástky a šroubku. Potom se mi podařilo postavit krystalky z nějaké ger. diody a podařilo se mi i zpět složit modul zvuku :-) V amáru A/5/77 jsem postavil lepší zesilovač Z10. Potom jsem si koupil knížku od krystalky k modelům s tranzistory 1985 svazek 4, kde taková barevka byla, kterou jsem stavěl a také s 15V vánočními žárovkami. Když na tu knihu dneska vzpomenu tak ty zapojení a vynálezy jsou opravdu k pobavení :-D Mám tu knihu celou oskenovanou.
Mnou vytvořený dotazník, jen pro ty znalém našeho oboru.

Ahoj.Nemáš,nebo nevíš,kde bych sehnal schema na tu barevnou hudbu asi z toho roku 75 jak uvádíš.Nějak,v té době,jsem měl tuto hudbu postavenou a docela jsem s ní byl spokojen.Chtěl bych si jí zase znovu postavit.protože mám nejaké ty staré tranzistory a asi dva,nebo tři žárovičkové vánoční řetězy.Dlouho jsem A Radia schovával ale pak jsem je dal synovy a ten je již zlikvidoval.

No, je to moje srdcovka... Zrovna jsem prohledal AMARA od roku 75 až do 66, ale ne a ne na to narazit. Ovšem nedá mi to a budu hledat dál a případně vytáhnu vlákno zas na světlo boží :-). myslím, že bych ještě mohl mít doma klišé na plošný spoj a kdyby štěstí přálo tak i osazovací plán, z toho by se dalo "zpětným inženýrstvím" schema namalovat :)). Dnes by určitě bylo lepší jen využít koncepce a sestavit z modernějších součástek...

Jo, složitý to je, ovšem je to relativní. V porovnání s dnešními možnostmi určitě. Ale v době kdy to zapojení vzniklo prakticky jiná podobná možnost PWM (krom MAA436, ten se ovšem pro toto použití nehodí) řízení neexistovala. Všechna ostatní zapojení dokázala žárovky řídit jen v rozsahu svítí - nesvítí kdy se žárovky rozsvítily v okamžiku kdy napětí na výstupu kanálového zesilovače překročilo určitou pevně nastavenou mez. Tedy něco jako detektor špiček. Zatímco toto zapojení reguluje plynule jas žárovek 0-100% v závislosti na výstupním napěrí kanálového zesilovače. Takže žádný "trhač očí", ale příjemné plynulé změny barev. Díky použitým germaniovým tranzistorům ale je toto zapojení telotně závislé, dost často je nutné upravovat zisk kanálových zesilovačů, jinak žárovky buď slabě svítily pořád nebo naopak málo reagovaly na hudbu. Částečně pomohlo svázat tepelně dvojice tranzistorů v jednotlivých diferenciálních zesilovačích. Později jsem zkusil nahradit zesilovače tranzistory KC810 a potom ještě operačními zesilovači MAA1458 a pak vše fungovalo k mé naprosté spokojenosti.