Barevná hudba
Dobrý den.Chci si postavit barevnou hudbu s Led diodami.Našel jsem si na internetu schema s popisem ale je to v originále od f.SIMENS s obvodem A277D a typ Led je udán jako LD 461.Nevím,jaké Led mám vybrat,protože z ledkama moc nepracuji,mimo nějaké té kontrolky atd.Není mi jasné co znamenají led normální,rozptylky nebo difuznjí,proto nevím,jaké bych si mněl vzbrat.Můžete mi někdo poradit?
Difuze a rozptyl je pro LED to samé, takže už vybíráš jen ze dvou možností. Když to zjednoduším, je to rozdíl jako mezi žárovkou s baňkou z čirého skla a tou druhou, matnou. Tohle není tak zásadní, ty LED se líší kromě barvy a velikosti i jinými parametry. Tak ať to hezky svítí.
Díky.Myslel jse m,že je to nějaký rozdíl mezi svítivostí,nebo jako třeba úhlu světla(paprsku),protože potřebuji světlo rozptýlené a ne bodové nebo čočkové a také asi led s větší svítivostí,pokud to te IO VYDRŽÍ.V každem pinu bude 1Led.
Každý slušný prodejce komponent má na svých stránkách uvedeno označení podle výrobce a katalogové údaje nebo rovnou datašit ke stažení.
A277 se hodi pro bargraf(indikator vybuzeni), pro barevnou hudbu neni uplne stastnej, leda by pred nima byl filtr a LED tam byli pripojeny paraelne a a ... hod schema, nejak se mi celej ten napad nezda.
Fitr tam je a Led jsou opravdu připojeny paraelně.Schemu ti nehodím,nevím jak.Ještě jsem to nikdy nedělal!!
Takze ty A277 jsou tam tri?
Bud dej odkaz na stranky, kdes ho nasel, nebo pri psani klikni na sponku nad okynkem pro odpoved, pak klikni na prochazet pod okynkem na prispevek a priloz soubor.
Tohle reseni mi prijde dost blby, kdyz se rekne barevna hudba predstavim si povicero opravdu vykonych LED a tam bych videl nejaky trochu sofistikovanejsi reseni, jde to i s operakama, na vystup by to chtelo nejakej PWM driver... Teoreticky by to slo cely jenom usoftit, dostatecne rychly ADcko a pan Fourier.
http://vencovo-bastleni.wz.cz/schema_soubory/uaa180/schema.png - neni to tohle? To totiz neni barevna hudba...
jen pro info: MWAB mi na tomhle odkazu řve
To je zapojení z mého webu. A kdyby jste se dobře díval, tak tam dole ja napsáno analyzér JAKO BAREVNÁ HUDBA.
Nikde se nepíše, že to je barevná hudba!
Ja to vim. Pise se to v uvodnim dotazu, ne v my reakci. Schema nehanim a ani jsem nehanil, me je ta myslenka jasna, autorovi puvodniho dotazu ale nebyla.
MMCH hezky stranky, ten cenik za CNC frezovani plati? A umis sehnat i material? Potreboval bych par drobnosti do svych vf bastlu, ohradky, pritlaky a tak... Ozval bych se.
to CNC frézování platí. Pouze plasty, dřevo. Žádné kovy. Ty už moje frézka nezvládne. Koukni na můj YT kanál https://www.youtube.com/watch?v=_Xve33lxJ7I
My pamětníci vzpomeneme na snad nejlepší barevnou hudbu, schema bylo v Amatérském radiu někdy okolo roku 1975. Komplet byla řešená s tranzistory (tehdy jetě dokonce germaniovými). Princip tkvěl v tom, že se nejprve vstupní zesílený signál rozdělil do 3 frekvenčních pásem, po té usměrněn a porovnán s pilovitým napětím. Vznikly pulzy, které vlastně představovaly PWM regulaci. A jelikož tenkrát ani LED nebyly moc dostupné byly jako světelný zdroj použity barevné žárovky z vánočního stromečku. Ty se umístily do tehdy velmi rozšířšných polystyrénových koulí ze stropních svítidel (https://f.aukro.cz/images/sk1602441513393/730x548/retro-lustr-pokrok-zilina-2-plastove-koule-koule15cm-d-max80cm-84574481.jpeg). Díky setrvačnosti žárovek barevná hudba zběsile neblikala jak to bývalo normální u triviálních tyristorových zařízení, ale jednotlivé barvy se plynule prolínaly, takže koule jakoby měnila barvu podlr hudby. Výsledný efekt byl velmi lříjemný a uklidňující.
Žejo, moje první seznámení s elektronikou bylo rozebrání televize DUKLA 4260 do poslední součástky a šroubku. Potom se mi podařilo postavit krystalky z nějaké ger. diody a podařilo se mi i zpět složit modul zvuku V amáru A/5/77 jsem postavil lepší zesilovač Z10. Potom jsem si koupil knížku od krystalky k modelům s tranzistory 1985 svazek 4, kde taková barevka byla, kterou jsem stavěl a také s 15V vánočními žárovkami. Když na tu knihu dneska vzpomenu tak ty zapojení a vynálezy jsou opravdu k pobavení Mám tu knihu celou oskenovanou.
Mnou vytvořený dotazník, jen pro ty znalém našeho oboru.
jo tak to ta barevna hudba z Amara byla daleko sofistikovanější, ovšem díky germaniovým tranzitorům taky hóódně teplotně závislá. Bohužel, byl o ni takový zájem až jsem půjčováním o to Amaro přišel....
strana 9
Ahoj.Nemáš,nebo nevíš,kde bych sehnal schema na tu barevnou hudbu asi z toho roku 75 jak uvádíš.Nějak,v té době,jsem měl tuto hudbu postavenou a docela jsem s ní byl spokojen.Chtěl bych si jí zase znovu postavit.protože mám nejaké ty staré tranzistory a asi dva,nebo tři žárovičkové vánoční řetězy.Dlouho jsem A Radia schovával ale pak jsem je dal synovy a ten je již zlikvidoval.
amára, mám komletní vydání, tak to zkusím prolistovat. Na nějakou historii se vybodni. mám něco lepšího, právě NATOm pracuju.
Nejlepší je udělat frekvenční filtry a nastavit to podle osciloskopu a bude to makat parádně. Jako předzesilovač použít nějaký operák
a na tranzistory se vybodnout. A jako koncový převodník použít LM3915 a zapojit ho na bodový režim, a bude každá ledka blikat samostatně.
dalo by se nato připojit až 10 žárovek a nikdy by nesvítilo víc žárovek současně. Žárovky honit třeba přez triak.
To bych ti byl moc vdečnej.Díky.
napište mi mejla, nebudem to tu spamovat. už jsem našel tu barevku.
mirdakory@seznam.cz Předm díky!!!
No, je to moje srdcovka... Zrovna jsem prohledal AMARA od roku 75 až do 66, ale ne a ne na to narazit. Ovšem nedá mi to a budu hledat dál a případně vytáhnu vlákno zas na světlo boží . myslím, že bych ještě mohl mít doma klišé na plošný spoj a kdyby štěstí přálo tak i osazovací plán, z toho by se dalo "zpětným inženýrstvím" schema namalovat . Dnes by určitě bylo lepší jen využít koncepce a sestavit z modernějších součástek...
Vida... A já to našel během 5 minut.
No já listoval jen v tom co jsem našel na Ulož to a jen podle seznamu článlů, který ani zdaleka není úplný. Dáš ročník a číslo?
jesdo schéma z moderních součástek bych měl. Dá se na to příipojit až 10 žárovek.
Tak už mám, je to AR - A 09/1973 str.335
Ty pí3,14.... to je složitý
Jo, složitý to je, ovšem je to relativní. V porovnání s dnešními možnostmi určitě. Ale v době kdy to zapojení vzniklo prakticky jiná podobná možnost PWM (krom MAA436, ten se ovšem pro toto použití nehodí) řízení neexistovala. Všechna ostatní zapojení dokázala žárovky řídit jen v rozsahu svítí - nesvítí kdy se žárovky rozsvítily v okamžiku kdy napětí na výstupu kanálového zesilovače překročilo určitou pevně nastavenou mez. Tedy něco jako detektor špiček. Zatímco toto zapojení reguluje plynule jas žárovek 0-100% v závislosti na výstupním napěrí kanálového zesilovače. Takže žádný "trhač očí", ale příjemné plynulé změny barev. Díky použitým germaniovým tranzistorům ale je toto zapojení telotně závislé, dost často je nutné upravovat zisk kanálových zesilovačů, jinak žárovky buď slabě svítily pořád nebo naopak málo reagovaly na hudbu. Částečně pomohlo svázat tepelně dvojice tranzistorů v jednotlivých diferenciálních zesilovačích. Později jsem zkusil nahradit zesilovače tranzistory KC810 a potom ještě operačními zesilovači MAA1458 a pak vše fungovalo k mé naprosté spokojenosti.
A277D je muzeální součástka z produkce bývalé NDR. Bylo tomu tak už v době, kdy jsem začínal sbírat první zkušenosti s elektronikou, už tehdy se nedala sehnat, nebo za strašný pálky. Tam bych viděl větší problém než u ledek (přijde mi ale, že jeho následník LM3914 (15, 16) je šikovnější a nahradí ho, což ovšem znamená totálně překopat schéma).
LED vyberte dle svého vkusu, kromě difuzních a čirých jsou k dispozici i s různými vyzařovacími úhly od 5° do 360° (je to úhel, ve kterém je emise (svítivost) poloviční nebo tak nějak). Pokud neni potřeba někomu svítit do očí, tak se hodí rozptylky s co největším úhlem rozptylu (>120°).
Ale nejdřív bude potřeba zjistit, jestli se dá A277D někde sehnat, jinak bude potřeba se poohlédnout po jiném schematu.
Na A277D mám úplně stejné vzpomínky. Historický kousek.
S obtížemi se stále sehnat dá, například v Brně u Bučka.
Ovšem souhlas s LM391X - lépe sehnatelné, levnější, vhodnější.
No,ty LMka mám.Již jsem,kdy-si, chtěl dělat indikátor do euxalizeru ale pak z toho nějak sešlo.
Jinak tam jsou původně UAA 180.Ty ačka jsou tam jako náhrada.
Asi bude někde muset sehnat něco jiného.
Nejlepší barevná hudba byla na vojně
,. Tak to nevím. já mám modrou. To víš, když má někdo styky, jde všechno