Benzín do sekaček a jiných zahradních strojků.
Byl jsme v opravně zahradních strojků, moje motorová pilka ne a ne naskočit. Byl tam zrovna zkušený starší opravář, něčím pohnul a pilka zase startuje. O nějaké odměně nemluvil, tak jsem mu dal 50Kč na dvě piva.
Taky jsme hodili řeč o benzínu do zahradních strojků (to od té doby co se mi zakousl křovinořez a odmítli mi to opravit v záruce už vím, že se tam má dávat benzín co ho skoro v rafinérii ještě nevyrobili). Údajně benzínky kvůli těm $račkám co se do benzínu musí přidávat dávají na benzín záruku jen tři týdny. Snad existuje nějaké aditivum (další $račka?) co trvanlivost benzínu o něco prodlouží, ale žádná sláva to taky není.
Tak mne napadlo, přímo v hlavě: Nevíte, jestli se nedá koupit tak desetilitrový kanystr benzínu bez $raček co by v těch strojcích vydržel třeba půl roku, abych pokaždé, když na zahrádce potřebuji upižlat dvě větve nemusel chodit s kanystrem k benzínce?
Hledejte buď benzín bez Ethanolu, nebo prostě N95 a přidejte VIF.
Co se zkusit poptat na letisti a lejt do toho avgas 100LL? Zadna lace to teda neni, ale olovnatejch 100 oktanu bez spiritusu podle me prezije leta.
Ale, IMHO hlavni problem u pily je ten olej, ten taky degraduje po namichani.
No nevím, jestli je to až tak opravdu důležitý. Mnoho let jsem používal křovinořez od Mountfieldu, ještě ho mám, ale už má dost za sebou. Teď používám nějaký ani nevím značku, ale silně podobný jako Hecht. Pilu na řezání dřeva na topení mám asi tři roky Hecht. Takže žádná sláva. Nikdy jsem nepraktikoval doporučení, nenechávat delší dobu v nádrži benzín. Na podzim stroje uložím i s benzínem v nádrži, tak jak jsou. Když je pak potřebuji třeba až na jaře, jen s tím zahrkám, aby se to trochu zamíchalo a startuju. Někdy se stane, že to nechce chytnout, tak vyndám svíčku, očistím a párkrát to protočím. Pak už to zpravidla jede. Ještě se nestalo, že by se to třeba přidřelo, nebo něco. Ten křoviňák od Mountfieldu už pamatuje začátky Mountfieldu u nás. Někdy ale ne vždy, když je v nádrži třeba jen půlka, tak to doplním čerstvým benzínem. Leju do toho normálně natural. Možná, že benzín a olej nějak opravdu degraduje, nevylučuji, i výrobce doporučuje tam benzín nenechávat, ale já jsem nějaké důsledky zatím nezaregistroval. Beru to jako obyčejný dvoutakt a ten sežere všechno. Když jsem ještě jezdil na pionýru, tak jsem to taky nikdy neřešil a benzín s běžným olejem M2T tam nechával přes zimu. S tou pilou to beru tak, že i kdyby se tím třeba nějak kousla, kvůli špatnému mazání, což se ještě nestalo, tak ty dva litry co stála si už dávno odpracovala.
Já to dělám taky tak a nikdy nebyl žádný problém.
Jj, ke své reakci nekde níže jen dodám, ze Krovinak od Mountfieldu z dob počátku Mountfieldu byl jeste vyráběn komplet v italii, dnes uz je to čistá Čína se vším všudy (jen cena a samolepka zůstala italská). Sám mam T725 starý snad 15 let (?) a jede jako zamlada
Holt starý desky jsou hezky
mám ten samý typ, nic nevypouštím, jen na jaře doleju a jede, dávám N95 a olej od mountfieldu
My máme malou strunačku McCulloch ještě made in USA. Taky jede jak z praku.
ja som nikdy nemal problem s benzinom,je pravda ze nevlastnim ziadny Stihl a Husqarna ale overeny a kvalitny cinsky Hecht...kosacku,krovinorez aj pilu...ziadne profi len okolo domu...bez problemov uz 5-6rokov..ked treba startuju,benzin na zimu nevylievam na jar alebo podla poterby dolejem...
Kupte si na benzině plus vervu 100,je to skoro stooktanový benzín ,který neobsahuje biosračku,vyrábí se v rakousku.Mám fábii na LPG a a na startování beru jen tento benzín.
...a já si říkám, proč mi rotavátor nebo křoviňák po měsících nečinnosti tak blbě startuje...
Z křoviňáku to jsem schopen vylít, ale rotavátor obracet hore nohama nebudu.
na to mam odsavacku :) pred zimou odsahuju ty 2dcl co mi tam zustanou po sezone a vyleju ve sbernem dvore..
2 deci neseš do sběrného dvora?Jak tam na to koukají?Ale jsi dobrý ekolog,i když se toho možná půlka odpaří,než tam dojdeš.
Já podobné zbytky nechávám v pet láhvi na různé omývání součástek nebo mytí rukou od šmíru,když se hrabu někde v motoru.
Zakup sobě toto a kousek hadičky a na pár cůců je nádržka prázdná.
Zdravím, to vylévání benzínu při zazimování má také důvod ten, že při ponechání paliva v nádrži "trpí" gumové hadičky a hlavně membrána karburátoru (mot. pily a další strojky s častou změnou polohy). Proto se má palivo vylévat při nečinnosti, ideálně vyjet zbytek z karburátoru opakovaným startem a nechat samovolně zhasnout.
Dobré je tež zakonzervovat motor trochou oleje, když stroj nebudete přes zimu používat.
Ak sú gumy, membrány, karbec zaliate benzínom, netrpia ako v prípade, ak dopravné priestory média vyschnú a sú vystavené po odparení pôsobením vzduchu.
Ideálne je zaliať karbes motorovým olejom, len kto by sa každú zimu papral.
Radšej som prešiel na elektrickú pílku a tiež na el., so záberom 45cm širokú, kosačku. Tieto motorové šabrašúchy, hoc sú funkčné, mám schované na povale už dvadsať rokov. Nemal som nervy 2x do roka na šaškovanie so spaľovacími agregátmi.
No, on je problém v tom, že ty biosračky jsou v podstatě líh, který rozpouští s degraduje olej v benzinu. Takže po nějaké době - i v létě - je dobré před nastarováním olej do nádrže nalít znovu. Sice to kouří o něco víc, ale nemusíš potom vyměňovat válec i s pístem, jako se to stalo mně. Ještě než mi tuto radu dal opravář. A ten píst vypadal, jako by ve válci byl písek.
Přidat FuelFit například.
Ale osobně to nedělám.
Zrovna včera jsem daval pred zimou dohromady snehovou frezu sracka china Vega 651. Nesla nahodit s tím pul roku starým N95.
Kupodivu.
Ale no problem: Vzdycky jen komplet vypustim spodkem starej benal, dam novej a chytá napoprvé.
Na sucho to přes léto nechci nechávat, myslim by to trpělo více, nez s tím postupně v hadickach degradujicim benalem. Nechám starej a pak vypustim zbytky, dam novej a cajk ...
... s motorovkama dtto, jen na zimu nesmí byt v nádrži na listu bio mazaci olej na listu...
... dělám to tak uz mnoho let a zatim zadnej problem ...
Současným sračkám se už ani nedá říkat benzín. Je to už jen krátkodobě použitelné palivo. Auto po půl roce stání ani neškytlo. Mám starší motorky, kde jsou tímto agresivním palivem rozežrané nádrže. To samé u traktorku, kde je nádrž z trabanta. Palivo rozežírá i dříve často používanou mosaz v palivových systémech. Mosazná sítka v kohoutech u motorek jsou po roce totálně rozežraná. Vše už musí být z plastu. Holt ekologie chce své.
Dá se ještě v dnešní době koupit normální benzít bez toho humusu?
Nedávno jsem párkrát tankoval naftu do bagru na nejmenované čerpačce a na stojanu stálo napsáno bez bio přísad, nebo tak nějak.
Nafta bez sraček je u EuroOilu, ale benzin bez lihu se IMHO už koupit nedá.
Verva 100 z benziny. Je tam sice taky něco, ale není to pravá biosložka, nedělá to ten bordel. Potřebujete benzin bez biosložky. 100 oktanů nevadí, naopak.