Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Světla na stromek zkrácení o několik objímek?

Zdravím mám tu světla na stromek od našich jsou tam ruplý dvě žárovky cenou se je nevyplatí kupovat to už jsou nový světla komplet,jenom by mě zajímalo zda je možný to zkrátit tj třeba dvě oblímky odpojit.Je to zapojený sériově tak jestli tam musí bejt určitej počet těch žárovek nebo to je fuk?

A ještě jeden dotaz, jak je možný že úsporná žárovka když je normálně zapojená do lustru svítí znatelně víc než když je zapojená v objímce a do zásuvky? Mělo by to svítit stejně ale rozdíl je znát velkej...

loading...

Záleží, či máš prastarý reťazec žiaroviek na 220V spojených v okruhu paralelne. Tam by si odstránením dvoch žiaroviek z okruhu zvýšil individuálne napätie, zostávajúce lampy by svietili silnejšie a časom by prdli. Ale tieto xindle sa dnes nevyrábajú. Žiarovky boli v kontaktoch "premostené", aby prepálením vlákna jednej nevypadol komplet okruh.

Ak máš k sviečkam malé trafo a lampy sú v okruhu do série, je to jedno koľko ich odoberieš (tj.vycvakáš a odborne káble preletuješ, spoje zaizoluješ).

-----

Úsporná žiarivka musí svietiť napojená na 230V / 50Hz intenzitou všade rovnako.

Zrejme máš v šaltri vadný spoj alebo neodborne pripojenú objímku (E27 / E14) s predlženým zo zásuvky 230V (nulák kdesi pripojený na trubku radiátoa, aj to som v lepších rodinách videl).

Najskôr zoxidované kontakty v objímke z "babičinej škatulky."

1) Předpokládám, že Vám nesvítí celý řetězec žárovek, když dvě jsou "ruplé". Z toho lze vyvodit jediné: Jedná se o sériové zapojení žárovek o stejném výkonu na nižší napětí a jejich součet potom odpovídá napájecímu napětí celého řetězce.
2) Podívej se (lupou?) na objímku ruplé žárovky a přečti, na jaké je napětí a jaký má výkon. Nahraďte ji přesně stejnou žárovkou.
3) Pokud objímky bez žárovek vyřadíte, můžete přes to celým řetězcem svítit, ale musíte jej napájet nižším napětím, než je v síti, jinak Vám ihned praskne další a další žárovka. Pokud k napájení použijete transformátor, proveďte součet napětí všech žárovek a na takové napětí jej použijte (ale bude to rozhodně dražší řešení, než koupit 2 žárovky).

Stojí pár korun a moc nevydrží, ale hlavně narozdíl od těch tesláckých nejsou dělané na 230V, které se tam objeví po přerušení vlákna, takže jsou pak pěkně černé. Alespoň ty malé kulaté. Chtěl jsem dát ilustrační fotku, přotože mám slušnou sbírku, ale zrovna žádnou nemůžu najít. Já jsem jeden řetěz zkušebně předělal na ledky (*), ale se spolehlivostí je to podobné, takže jsem očekávané ovace nesklidil. Ledky sice drží, ale řeším špatné kontakty a podobné věci.

Ještě jsem si vzpomněl na řetězy od vietnamců, doufám že ty nemáte na mysli, protože ty se opravdu nevyplatilo opravovat (oni pak na tom byly cenově tak, že bylo lépe koupit nový a starý použít jako "dárce orgánů"). Měli jsme je doma v době, než se nám konečně podařilo sehnat náhradní žárovky do luceren.

(*) Usměrňovač přes dva odpory na každém vývodu do patice jeden, a čtyři ledky v řadě pro jistotu je tento řetězec přemostěný zenerkou na 36V, abych případné přerušení obvodu nemusel hledat po celém stromku a taky pro ochranu ledek při poruše usměrňovače a podobně. Celé provedené jako "vrabčí hnízdo" vtěsnané kromě ledek do patice E10. Nyní chystám kompaktní verzi s plošným spojem, ale narážím na to, že SMD odpory (0603 a 0805) jsou stavěné jen na 0.1W a ne na 0.25 (nebo 0.4 jako tehdy použité), tak zatím chystám prototyp, abych zjistil, jak moc to bude topit.