Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jistič elektroměru

Zdravím,
ráda bych pochopila význam nebo rozdíl číselného údaje u jističe---tedy 3x25, nebo 2x25 apod.
Kdy je třeba 3x,2x... podle počtu spotřebičů, či podle možnosti nočního proudu, či podle možnosti motorového proudu...nebo podle počtu těch malých dílčích jističů? (světla, zásuvky a bojler).

Podle spotřeby to určitě není. Když to nově dělali, nikdo se neptal. Ráda bych se vyznala, děkuji.

POZOR!!! "Jistič elektroměru", tedy správněji jistič PŘED elektroměrem, podléhá krom běžných elektrikářských předpisů pro jištění, rověž požadavkům dodavatele elektřiny, obsaženým v dokumentu "PŘIPOJOVACÍ PODMÍNKY...", které má každý dodavatel jiné. Rozdíl v typu a někdy i výrobci jističe je tedy mezi zákazníky v oblasti ovládané ČEZ, PRE a dalšími. Navíc se jejich obchodní podmínky poměrně často mění (v porovnání se všeobecnými technickými normami a předpisy, které mají technické opodstatnění).

Pokud jste nově přihlášeni museli jste dodat údaje o spotřebičích do přihlášky k odběru el. energie. V té je uvedeno zda máte el. bojler, akumulační kamna, elektrický sporák, elektrické přímotopy, pračku, sušičku a další spotřebiče. Na základě těchto údajů je vám navržena odběrová sazba a hlavní jistič. Pokud je odběr větší tak se dává trojfázový jistič (většinou u rodinných domů). Za vyšší jistič se také více platí (stálý plat) a tak většinou dochází ke kompromisu. Nejčastěji se u rodinných domů používá jistič 3x25A. Jistič 2x25A se nepoužívá. U bytů kde je zaveden plyn se většinou používá jednofázový jistič 1x25A. Jinak se bere za to, že většina domácností má automatickou pračku, mikrovlnku, rychlovarnou konvici, žehličku - to jsou spotřebiče s největší spotřebou v běžném bytě. Před rokem 1990 byl odběratel povinen hlásit každý nový elektrický spotřebič se spotřebou větší než 2 kW, jak je to nyní nevím.

Děkuji za informace.
Tak jsem z to všeho vzala údaje, kterým rozumím.
Tedy nepoužívá se 2x25. Není to vázáno přímo na existenci ,,nočního proudu'', spíš na to, jde-li o byt či domek. Snad je to tedy třeba 3x25 na zalévání motorkem zahrádky. U mne nejde o nový jistič, ale starší.
Topí se plynem, ale mám elektrický bojler. Jednou mi odborník řekl, že při tak malé spotřebě by stačilo 16.
Tak by to asi bylo na názoru odborníka, běžné spotřebiče mám, ale přesto je spotřeba velmi nízká, motorek na zalévání je malý, domeček velmi malý.
Kamarádka má v pražském bytě všechny uvedené spotřebiče i noční proud i bojler, a má 16.
Tak se ještě uvidí...

prakticky: abste mohla při nahřívání bojleru, řekněme odpoleden, zapnout ještě pračku, nebo rychlovarnou koncici, které každá berou 10A potřebujete na vstupu minimálně 20A jistič. čerpadlo je asi do normální zásuvky , jednofázové. Když budete mít 5A rezervu vyjde vás to na 1x25A.

3xYY A , je třeba tam kde byste měla buď 3f motor, nebo akumulační kamna, nebo varnou desku.

To že kamáradka má v bytě na vstupu jen 16A je dáno tím, že je to panelák a v bytě jsou svtěla jistěna 6A a zásuvky 10A, v součtu 16A.

Jde o to zda máte i plynovou troubu či elektrickou a pak jde o "soudobost" odběru el. energie. Např. moje matka bydlela v bytě kde byla elektřina z roku 1928 a nemohla při puštěné pračce žehlit jelikož to pojistky neudržely a průřez vodičů byl 1 mm2. Musíte si uvědomit, že automatická pračka je samotná jištěna 16A jističem. Pokud osadíte hlavní jistič do 20A budete muset dávat pozor při běžící pračce co ještě můžete zapnout. Domnívám se, že Vám to dodavatel el. energie ani neodsouhlasí.

Díky za všechny informace.
Už vím, proč mám 3x25.
Sice ani sporák ani trouba, ale byl tady dříve darling na vodu- tedy motorový proud. Ten už byl zlikvidován (darling).
Protože byl v k tomu vedený kabel, motorek na zalévání je na ten motorový proud zapojen, i když mi bylo řečeno, že by šel i na ten ,,běžný''.
Díky za srozumitelné údaje všem, to jsem ani nečekala.