Lampička s kovovým tělem - ochranný vodič
Chtěl jsem si kupit na internetu lampičku, která se skládá z kovového stojánku na kterém je umístěna objímka a plastového klobouku).
Lampička ale vypadá, že má pouze dvoužilový přívod.
Vím, určitě řeknete to bych nekoupil, ale z určitých důvodů (vzhled) ji koupit chci.
Takže jsem se vás jako kolegů chtěl zeptat na názor.
Napadlo mě vyměnit přívod za 3x1.5 (3x0.75) s tím, že PE přišroubuji na kovové tělo stojanu.
Lampicka je z netu, nevim jestli ma dvojitou izolaci nebo jestli je vubec schvalena pro CZ.
1) a proč bys to dělal? čemu by to mělo vadit?
2) dej odkaz
1) myslel jsem to jako ochranu pred dotyk. napetim jelikoz je to kovovy podstavec a ciste teoreticky by se na nem mohlo objevit dotykove napeti
2) https://www.amazon.com/Urban-Shop-Eiffel-Tower-Table/dp/B00SDI4SS6
Nejhorší je vždy lidová tvořivost.
má ta lamoička svorku pro oczranný vodič? má ta lampička na sobě někde symbol, pokud tam není svorka, nemá tam ochranný vodič co dělat a pokud je tam ten sybol je to předmět II.třídy a nemá tam rovněž co dělat!!!!
Uskodit to urcite nemuze, tak si tu tvorivost strcte vite kam.
No nic, chtel jsem nazor dostal jsem akorat kulovy. Vyreseno udelam si to podle sebe, podle me je to I. trida a podle toho se taky zaridim.
komu není rady, toho ať to přizabije..
Pokud bys te tomu rozumnel, tak byste takovou kravinu napsat nemohl. Muzete mi tedy vysvetlit jak prizemneni nezive casti na zemnici kolik muze nekoho zabit? Asi nemuzete, protoze to neni mozne. Dovolil bych si tvrdit, ze pokud by se na nezive neuzemnene casti objevilo dotykove napeti je to teprve nebezpecne. Pokud se objevi na uzemnene nezive casti vybavi chranic. Diky za nic.
jak není možné? jaký máte typ sítě, na to nemám kouli na věštění, a v síti TN-S to možné je...mimochodem v dotazu o chrániči nic nepíšet...
Vzal jste megmet a merenim 1000V zjistil, ze izolace nema 7MOhm? Pak jo, neni to druha trida. Jinak to klidne druha trida byt muze, nevidim v tom problem.
Zatim nemam spotrebic doma, pak to zmerim.
Dvojitá izolace se ověřuje napětím 4000V snad ještě pořád (jsou trvalé snahy o to šoupnout to níž i vejš).
I když je to už uzavřené, ještě upřesním. Napětím 4000V, se dělá zkouška elektrické pevnosti. Měření izolačního odporu
síťových spotřebičů lze dělat i napětím 500V.
Kontrolní otázka Kam připojit měřák při měření dvojité izolace například ruční vrtačky, celé v plastu, kde přídavnou izolaci tvoří
ten plastový povrch?
Ještě pro tazatele. Nenapsal jsi, jestli má lampička výrobní štítek.Pokud má a je tam dvojitý čtvereček, značící dvojitou izolaci, je bezpředmětné doplňovat kabel s ochranným vodičem. Pokud by i přesto došlo ke změně na spotřebič třídy 1, tak by se muselo označení třídy2 odstranit.
To, že má spotřebič dostupné kovové části, ještě neznamená, že nemá dvojitou izolaci. Zesílená izolace může být provedená mezi živými a těmito kovovými částmi. Například přívodní kabel, procházející kovovým podstavcem má (měl by) dvojitou izolaci sám. Objímka žárovky připevněná na podstavci může mít též zesílenou izolaci (zpravidla má). Jako například vypínač spotřebiče třídy 2, má ovládací páčku z plastu uvnitř se dotýkající živé části. Což by se dalo říci, že je izolace pouze jedna. Ale tuto izolaci tvoří větší vrstva plastu, než bývá obvyklá pracovní izolace. To tvoří izolaci zesílenou, která se rovná izolaci dvojité. Tato izolace se při výrobních zkouškách zkouší na elektrickou pevnost tím napětím 4000V.