Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blbně otáčkoměr => divný zvuk motoru

Zdar lidi,

v autech se - bohužel - moc nevyznám, takže nevím, kde může být problém.

Mám octavii 1.6 LX, rok 1997. Při nastartování auto chytne normálně, ale když stojím a mám neutrál, otáčkoměr skáče někde mezi cca 1000 a 500 otáčkami s tím, že slyšíte, že když klesnou ty otáčky, tak je jiný zvuk motoru a naopak (takže podle mě je otáčkoměr v pohodě, ale motor je nějak trochu mimo, když tak hapruje). Když jedu autem normálně, motor běží přesně tak, jak má. Jen když je v neutrálu, tak tak divně "skáče".

Nevím, jak problém lépe popsat. Snad to nějak postačí. Pokud ne, zkuste se, prosím, nějak přesněji zeptat a rád Vám odpovím.

Děkuji mnohokrát předem!

Co by neslo. Ctyrdoby spalovaci motor je furt jenom motor a ze kolem nej nacpou nejaky plasty... A navic, rocnik 97.
Jedinej problem muze byt, ze sem tam clovek potrebuje nejakej specialni vercajk, kterej se kazdymu nevali doma, na klapku by mohla stacit gola sada a sada sroubovaku, mozna misty mirne obskurnich, ale vono hvezdicky uz dneska taky nejsou nic zvlastniho.

Pri tak starom aute to bude pravdepodobne tak, ako hore písal Martin škrtiacou klapkou. Nie je to veľmi zložité vyčistiť, ale radšej to dajte mechanikovi, otázka pár minút. Ja si osobne myslím, že aj tak vyčistenie nepomôže, možno maximálne tak na pár týždňov a potom bude treba kúpiť novú. Nie je to lacná záležitosť, ale neodporúčam kupovať lacné náhrady, ak to nechcete meniť každý rok. Skontrolujte si okrem toho aj súčasti okolo zapaľovania.

Než se pustíš do výše uvedené škrtící klapky, nech to někde napíchnout na diagnostiku, pak pak můžeš najít příčinu přesněji.
Kolísavé otáčky motoru a celkově blbý chod může dělat i nětěsnost v sání motoru (zmačknutý těsnění pod sacíma parohama, např. po výměně svíček).

Jak se tu píše - škrticí klapka (krokový motorek) nebo EGR ventil. U Oktávky z r.97 bude nejspíš ovládaný jen podtlakem, takže klidně zaslepit. Dělá se to běžně, emisemi projde v pohodě. I když v poslední době vyhrožují, že STK to pozná, ale řekl bych, že to bude jen u novějších aut, kde je EGR ovládán řídicí jednotkou.