Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led pásek napojený na čidlo pro pohyb

Dobrý den, namontoval jsem si pod kuchyňskou linku led pásek. Ten jsem připojil na pohybové čidlo. Vše při vstupu do kuchyně funguje. Problém je v tom,že se mi led pásek samovolně rozsvěcuje ikdyz v kuchyni nikdo není. To samé se děje i u čidla na pohyb v chodbě. Buď samovolně anebo třeba při zapnutí digestoře. Má to něco společného s kolísáním napětí v síti. Jak to vyřešit? Děkuji

Imho to nema nic spolecnyho s kolisanim napeti, ale s rusenim. Samotnej PIR cip ma na vystupu 00 prd, takze hned za nim je obvod s pomerne brutalnim zesilenim. No a nekdo to odflaknul, nekudy (vzduchem, nebo i po ty siti) se tam dostane nejakej signal, ten se zesili a vyhodnoti se zmena a hotovo, svitime. PIRko na zahrade spustim 0.5W ERP na 430MHz, na 2m 40W (794W ERP) spustim i cidlo souseda o 60m za rohem.
Takze 1)odrusovat zarizeni v baraku 2) pokusit se udelat neco s tema cidlama, blokovani, filtrace, stineni. Ale oboji to chce merit - mit cim a vedet jak - a taky vedet o elektrice o dost vic, nez jak zapojit zarovku. BTW, zrovna cinsky zdroje k LED paskum jsou casty zdroj enormniho ruseni, cinani jsou strasny prasata.
Mozna zabere nejaky lepsi a drazsi cidlo, a mozna taky ne. Leda tak objednavat po netu a zkouset.

Mám světlo s PIR už nejmíň 20 let a také jsem ho z podobných neplech podezříval, ale většinou se to vysvětlilo i jinak než nutností připustit existenci duchů. Je pravda, že v mém případě jde o nějaké čidlo ze zabezpečovačky (objevil jsem ho v nějakém bazaru za sice nemalou, ale akceptovatelnou cenu, respektive objevil ho spolužák a udělali jsme si to oba) a tam se asi moc planých poplachů nepřipouští. Jde o mírně jiné uspořádání, čidlo také na 12V ovládá LEDku v optočlenu MOC3010 (optotriak), která potom spíná triak (asi KT774), navíc těch 12V se z 230 získává přes kondenzátor, usměrňovač a zenerku, k tomu 555 jako časovač, trochu složité, ale obejde se to bez zdroje 12V (dnes bych to připojil na svůj 12V "mikrogrid" ale tehdy jsem to potřeboval zapojit normálně do zásuvky a hlavně to tak potřeboval ten spolužák). Závěs vlající v průvanu třeba spustí to čidlo spolehlivě. Jeden čas fungovalo i otevření dveří na jiném konci bytu (asi pohyb vzduchu ... to by mohlo být podobné, jako u toho digestoře), ale vždy se to dalo nějak vysvětlit.
Vyřešit by se to dalo jednak nastavením čidla, pokud nějaké má, jednak jeho nasměrováním. Nebo se s tím smířit.
Kolísání napětí v síti by příčinou být nemělo. Mluvíte-li o trafu, předpokládám, že máte na mysli elektronický zdroj 12V pro LED, ty bývají vůči kolísání napětí i rušení imunní, to spíš oni samy ho vyrábějí, ale spíš směrem do sítě než do stejnosměrné části.
P.S. Odpovídám se značným zpožděním, protože jsem měl tuto odpověď rozepsanou a neodeslanou. Přišlo mi ale škoda ji vyhazovat.