zateplení komína
Dobrý den,
prosím o radu jakým materiálem z vnějšku zateplit komín v nevytápěné a nadstřešní části? Komín je zateplen už zevnitř - vata mezi keramickou rourou a komínovou tvárnicí.
Ale na doporučení stavebníků z mého okolí chci zateplit i z venkovní strany. Se kterou vatou se nejlépe pracuje? A jakou použít tloušťku?
Komín je vysoký 11m. Vnitřní průměr 200mm, bude se topit dřevem.
Dobrý den.
Zatelit můžete polystyrenem 70F 3-5cm. lepidlo, perlinka, lepidlo, omítka. Jem mi sdělte, prosím, důvod, proč to budete zateplovat, jen kvůli tomu, že to říkal soused? Víte kolik komínu není zatepleno, jak Vy chcete? Pokud Vám někdo poradí, že je třeba na komín nehořlavý materíál, třeba vatu, klidně dejte dražší fasádní vatu. Se všemi fasádními vatami, od různých výrobců se pracuje stejně. Víte, jakou povrchovou teplotu má komín?
Tak zrovna ten soused který mi to radil má podobný komín a zplynovací kotel na dřevo a komín mu v nevytápěné a nadstřešní části dehtuje - tak proto chci zateplit. Na netu jsem se dočetl že polystyren na komín ne-e, Vy mi zase radíte že jo...
Zkuste mi sdělit, jakou povrchovou teplotu má komín. Myslím tím, když šáhnete na tvárnici, kolik °C je tam? Soused má podobný komím jako Vy. Podobu myslíte výškou, nebo druhem, má třívrstvý?
Teplotu Vám neřeknu, komín bude v provozu nejdříve za rok. Když to zateplím tak nic nezkazím ne? Hned jak dostavím komín tak naběhne pokrývač, pokryje mi střechu a komín oplechuje. Takže radši ho zateplím i když to bude třeba zbytečné, než to potom dodatečně předělávat kdyby vnitří zateplení náhodou nestačilo?
Pokud je komin správně postaven s vatou mezi vložkou a cihlou nevidím žádný racionální důvod zateplovat komín z venku.
Zbytečné, zbytečné, zbytečné. Konec diskuse. Tady se vám jiné rady nedostane, protože je to opravdu škoda materiálu, práce a vůbec. Nicméně soused bude jistě vědět jak a čím. A ještě jednou.. zbytečné...
A jak vysvětlíte že nezateplený komín, který v exteriérové části dehtoval. Po vnějším zateplení světe div se, dehtovat přestal?
Ono stačí blbě topit.
Asi bych opravil . Vždy záleží na teplotě spalin a množství vody ve spalinách. U zatepleného komína si mužete dovolit chladnější spaliny z topeniště - menší spotřeba paliva. Ale u klasického komína s velkou akumulací bude jistě rozdíl oproti stavebnici . U klasického komína musíte prohřát velké množství hmoty komína oproti vložce co má izolaci okolo. Nerezový komín se ohřeje prakticky okamžitě.
Není to jen o teplotě spalin a množství vody. Také záleží na složení spalin. Viděl jsem novej kotel propálenej za rok používání. O 50% předimenzovanej výkon, takže se naložil a utáhnul. Kotel místo aby hořel a spaloval jak má, jen dýmil, doutnal, komín se ani nevyhřál na provozní teplotu takže blbě táhnul a to je právě to "blbě topit". Palivo stálo taky za bačkoru, takže spaliny kondenzovaly už v kotli v podobě kyselého agresivního dehtu a po roce Game Over. Pak se osadil v husté atmosféře rodinného rozkolu mírně poddimenzovaný kotel, topí se v něm a kupodivu k plné spokojenosti kroutí už asi dvanáctou sezónu.
Já to mám zatím navrženo následovně:
tepelná ztráta objektu je cca 15kW. Jsem už více méně rozhodnutý že pořídím odhořívací kotel 27kW (kvůli tomu aby tam vešly větší polena) a k tomu akumulační nádrž 1500l. K "nabití" systému by mělo stačit topit na plný výkon cca 3-5 hodin. Komín je stavebnicový individuální (komínová tvárnice z keramzitu, vata a keramická vložka).
Markusi, o jakém komínu píšete, můžete, prosím, popsat jeho stav, složení? Byl to třívrstvý, obezděný, nebo jaký?
Pravdepodobne zbytocnost. Ak neverite, prepocitajte si to. Stiahnite si demo programu Kesa-Aladin a dajte sa do toho.