Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem elektroinstalace cyky

zravím.
dotaz chceme dovest kabel z rozvaděče do dílny. délka 48m , uložení zdivo/beton, na konci plánováno

malý rozvaděč / 1x světlo/3x 240v zásuvky a 1x 400v zasuvka .. pro malou svářečku,nebo pilu

chtěl bych 5 x 2,5 pevný (cyky) jestli by stačil ,protože 5 x 4 se mi už zdá moc i věší rozdíl v ceně.

elektrikáři se liší v názorech,ale většinou se přiklání k 5x2,5

díky za odpověď

Myslím, že je to přesně ten mezní případ, kdy je třeba nejen počítat, ale i měřit, co je na začátku. Nechte změřit zkratový proud a impedanci ochranné smyčky v místě, odkud chcete kabel napojit a pak počítejte dál. Okamžité soudobé zatížení řešte v souvislosti s úbytkem napětí a zkratový proudy s impedancí Vám prozradí, jak se to celý bude chovat při zkratu - jestli tam nenaroste nebezpečně napětí na kostrách spotřebičů dřív, než stačí vypnout jistič. Odhad asi nebude nejlepší přístup stejně, jako los :-(