Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proudový chranic

Zdravím. Mám 4p proudový chránič. Test tlačítko vybaví i zkrat mezi N a PE. Co ale nevybavi ke tvrdý zkrat mezi L a PE. Teda vybaví ale spolu s hlavním jisticem
. Měl jsem za to že proud teče do PE ne zpatky do N přes chránič a měl by vybavit bez jističe?

Záleží jestli vlastníte jističochránič, či jenom chránič, jistič zkratový proud musí vypnout vždy (mezi pracovními vodiči i proti PE), chránič má zkratovou odolnost podmíněnou (spoléhá na jistič, pojistku). Zjednodušeně, není tu od toho, aby řešil zkrat.

pro tazatele :no jenže vy nevíte o čem je řeč... cotlivost chrániče 30mA je rozdíl úniku proudu mezi fází a nilákem , teda nerovnováha ve vracejícím se proudu, kdežto 10A u jističe je proud v obvodu při kterém jistič musí odpojit vedení za ním...

Ale proud tekl prave do PE ne do nulaku. Takze rozdil proudu ve fazi a nulaku byl 10A. Posloupnost zapojeni je: okruh, chranic, jistic. Zmena proudu není skokova taky to trva ikdyz jen nekolik ms. Cekal bych ze prvni vybavi chranic a jistic ani nevybavi nebot proud nestihne ani vyskocit na 10A kdyz okruh mezitím vypne chranic.... Snažím se to jen pochopit...

už tu někdo vysvětlil, že proudový chránič není konstruován na zkratové proud, což je případ průchod z F na PE....ono totiž na zhasnutí oblouku, který oři rozepnutí jističe zajišťuje tak zvaná zhášecí komora,.... touto komorou není chránič vybaven protože rozepíná většinou jen provozní proudy...zkratové proudy jsou mnoonásobně vyšší než je hodnota jističe a na jističi je uvedeno jaký max proud je schopen přežít, řádově tisíce A

Pri zemnom skrate vznikli podmienky na vypnutie ističa a aj chrániča. Takže je veľmi správne, keď vypnú obidva (taký skrat býva zriedkavá udalosť a prístroje sú zvyčajne blízko seba - nemal by si mať problém ich nahodiť obidva:-)).