Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led dioda

Zdravím.
Kdysi jsem v prací ukořistil krabku plnou led diod.
Jak poznám co je která zač?
Soused má měřak.
Pojde to nějak proměřit.

Potřebují led přípojit na 5 V do takovéhoto vypínače jako kontrolku
Orginal je tam doutnavka.
http://www.hadex.cz/l381-vypinac-kolebkovy-off-on-2pol250v15a-cerveny-2c/

Než davat led a odpor, radějí bych třeba 2 led seriově.

Třeba tato.
https://www.gme.cz/led-3mm-cool-white-8500-30
3,1 V - by se dalo použít.
https://www.gme.cz/led-3mm-rg-20-16-60-l-937egw-kingbright
2,0/2,2 V - ty to así nedají :-(

PS: dostanu do vypínače 1 led + odpor, nebo 2 x led.

ledky jsou na příliš malé napětí (2-3V=) a v tom vypínači je pouze 230V~
kdo dokončil základní školu vidí ten rozdíl.
2 led sériově jsou teddy k ničemu, odpor na kterém se ztratí 1W taky.

škoda smazaného threadu, já se dobře bavil, ale debaty s podobnými typy vzdávám jako ztracený čas.

já to moh napsat líp: tazatel třeba jen z fyziky propadl, co my víme.
tím ztraceným časem jsem myslel antibaldu ve smazaném threadu, který nechápal voltampérovou charakteristiku ledky, ale hrnul se sem známkovat.
na twitteru jsem na to objevil krásné slovo: pučtok.

jedna technická: vypínače na střídavé napětí 230V jsou velmi nevhodné pro spínání stejnosměrných proudů, dochází tam časem k velkému nárůstu přechodového odporu, který u malých ss napájení už může vadit.

ale tazatel se nerozepsal, tak jen spekulujem.

On tu charakteristiku isto pozna len ma asi kramy. Zmazal som to ja, uz nemam naladu.
To s tym vypinacomje dobra poznamka, nech si radsej najde nejaky vhodnejsi vypnac, len ja nemam prehlad o vypinacoch a nevieme jaky prud chce spinat a ci fakt 5V alebo co. Mozno by pripadne bolo lepsie spinat to elektronicky.
(akurat tazatel sa uz neukazal, snad ho tych udajnych 5V nezabilo).

Člověče, neriskujte a dejte tam doutnavku, kterou koupíte za pár korun i s předřadným odporem ve skoro každé prodejně s elektromateriálem, třeba tam, kde prodávají žárovky a káblíky. Vůbec nejlepší bude, když ten vypínač vyměníte za nový, cena asi 50Kč.
Stejně se Vám za chvíli rozsype a budete pořizovat nový vypínač.

Jen tak pro úplnost, ještě existuje něco v tomto smyslu https://www.tme.eu/cz/details/nsi50010yt1g/drivery-led/on-semiconductor/ při ceně kolem 8 korun je to mnohonásobně dražší než odpor, ale pohodlnější. Osobně jsem to už několikrát použil a použil bych to i vícektrát, kdyby to jen nebylo tak drahé.

Pokud jde o zjištění co jsou zač, tam snad ani neni potřeba měřák, stačí zdroj (třeba 5V z USB nebo co já vim), odpor (pro 5V bych dal 300-600 ohmů by mělo rozsvítit každou aniž by ji zničilo). Změřit by se dalo napětí a proud (z úbytku na odporu), případně několik bodů charakteristiky, ale asi bych kvůli tomu souseda neburcoval (to jedině kdybyste měl měřák svůj a i tak by to bylo zbytečné), tyto údaje normálně nepotřebujete měřit, protože jsou s velkou jistotou dané barvou světla diody.