Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Životnost střešní krytiny

Zdravím,
Letos jsem si všiml, že se mi na střeše začala loupat ze šindele vrchní vrstva z toho posypu. Takto poškozená krytina je pouze na jižní straně, ale vesměs po celé ploše, severní strana vypadá bez problémů. Střecha je stará 10 let což si myslím není moc, jen bohužel už nevím co je to za výrobce. Setkal se s tímto někdo a jak dlouho by mohla ještě vydržet? Díky za info ;-)

Kupovali jsme ji ve vedlejším městě ve firmě, která prodává veškerý sortiment na střechy. Možná je to značka IKO ale ruku do ohně bych za to nedal,ale pamatuji si,že jsme vybírali cenový střed. Fakturu se mi najít nepodařilo :-/ ale příště na střechu šindel rozhodně nee

https://penetracia.heureka.sk/paramo-penetral-alp-9kg-cierna_2/#

V lete, pri 30°C, na priamom Slnku, natri tieto šmejdy šindle širokou štetkou asfaltovým penetrákom zn. Alp.

Na povrch čerstvého náteru môžeš prisypať cez plastové, kuchynské sítko, tmavým zrnom drveného kameňa alebo hrubého, ostrého, drveného piesku s gritom zrna max. 1-2mm a na záver zmetákom na palici piesok pozametať, aby sa obalili a votreli zrná v asfalte na povrch šindlov a tiež do inkriminovaných, poškodených dier v povrchu šindlov.

https://im9.cz/sk/iR/importprodukt-orig/f53/f533557af7831472c4d0d9af27077dc7--mmf250x250.jpg

Budeš potrebovať aspoň dve bandasky, 20kg.

Je to iba dočasné riešenie, ale cca 5 rokov vydrží, potom zopakovať postup detto. Lebo ÚV žiarenie zo Slnka fest asfalt vyšisuje, organické rozpúšťadlá sa odparia pričom zostane iba dechtový prach. To je chyba asfaltových šindľov. Asfaltu nevadí vlhkosť, mráz, voda, ale vadí mu iba ÚV žiarenie.

Osobně si myslím , že je to zbytečnost . Takové opravy se dělají u rovných střech , kde hrozí zatékání . Šindele se používají u šikmých a do kopce voda nepoteče - je tam pod těmi poškozenými ještě druhá vrstva . Životnost se udává cca 30 let a pak se to překreje další vrtsvou šindelu , ani se stará vrstva nesundává.
Jak pán píše , že má poškozenou jen jižní stranu , tak pravděpodobně měl na střeše sníh a to mu slunce rozehřívalo a sníh sjížděl a orval šindel . Jak jsem psal asi je to vhodnější krytina na střechy s nízkým sklonem.

Nepoznám spád, či sa dá udržať na šikmine sedlovej strechy voľnou chôdzou, ale jedna bandaska penetráku, vs. nalepenie novej krytiny tvorí cenový rozdiel, "nebe a dudy".

Píšeš neodborne, nemáš reálne skúsenosti. Ak je takto narušený povrch šindlov, dostáva sa medzi odhalenú, armujúcu tkaninu a sklené vlákna rohože voda, ktorá ju mrazom rýchlo rozruší do podoby, že bude deravá ako rešeto. Penetrák zaleje póry, tkanina šindľov sa ním nasiakne, ak sa natiera na priamom Slnku. Podstatne vykoná na kolene dostatočnú ochranu za pár šušňov. Cca 40€, 1.000.-Kč.

Protože papír snese všechno, udávají výrobci životnost klidně i 30 let. Ale jen u nás. Jinde v civilizovaném světě si to nedovolí. Pravda je taková, že to má životnost 10 - 15 let, pak začne vykazovat zprvu estetické jen vady, ale už je to známkou že něco není dobře. Osobně nepovažuji šindel za plnohodnotnou krytinu, alebrž jen za krátkodobé provizorní zaplácnutí střechy aby nám nepršelo do talíře.