Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stolní nebo pokosová pila

Ahojte kutilové,

aktuálně hloubám nad otázkou, zda pořídit pokosovou nebo rovnou stolní pilu. Poslední rok jsem objevil kouzlo dřeva a vybavil jsem dílnu přímočarkou a maflem. Jak ale zkouším nové věci, tak mě nebaví pořád nastavovat mafl (i když jsem si vyrobil toto: https://www.youtube.com/watch?v=CStLQkg3GLQ). Mám doma spíše zbytky dřeva a v plánu menší "projekty". Takže mi ta pokoska příjde praktičtější a o dost rychlejší, na druhou stranu si myslím, že na stolní pile (za delší čas) dosáhnu stejného výsledku a je univerzálnější. Obě se mi bohužel do sklepa nevlezou. Prosím o Vaše zkušenosti a názory.

Děkuji.:puff:

Pro moje občasné užití bych prostě čekal, že to bude z výroby precizně nastavené. Že se to může a taky rozladí používáním je věc samozřejmá, ale dávat ještě 1-2 tisíce za dig.úhloměr je celkem pakárna - pro hobíka.

na to vobec necakaj ze ti dodaju perfektne nastavenu masinu,a v lidli uz vobec nie,ved tie veci precestuju celu evropu kym sa u nas vystavia na predajni ...zakladom uspechu nie je najlepsi-najznackovejsi stroj ale vediet ten co si kupim perfektne ovladat...digitalny uhlomer som kupil u ali-ka za nejakych 11€ v akcii ale ako pise kolega predomnou uplne postaci aj skolske plastove pravitko...

Určitě to není špatná varianta. Všeobecně má Mathias ve svých videích hodně zajímavých nápadů a zpracování.
Navíc člověk si to může upravit přesně podle potřeby.
Mám něco podobného, jen místo mafla jsem použil motor z malé stolní pily kterou mi na stavbě někdo přejel autem :)
Na domácí žvýkání v pohodě.
Navíc stejný stůl používám i pro spodní montáž horní frézky

No, já bych použil přímo mafla. Jen si nejsem jistý, zda-li mafl vydrží např. když bude puštěný pět minut a řezat. Myslím to tak, že mafl resp. motor maflu je dělaný na nepříliš dlouhé řezání...
Jinač, když máš takovýto stůl udělaný, co pravítka (domácí výroby) -podélné - jsou přesné? A pravítko na příčný řez máš jak vyřešené? Cross-cut ledem?

Jestli mafla vydrží je otázka... Oproti normální pile má uhlíky, takže ty časem odejdou. Nicméně rozhodně ne po 5ti minutách.
Navíc netuším co na pile chceš řezat. Snad nikdy jsem ji neměl spuštěnou 5minut v kuse.

Mám jen jedno pravítko (rovnoběžné s kotoučem) a na jeho přesnost si neztěžuju.
Vše je o pečlivosti při výrobě.

Na příčné řezy používám pokosovou pilu a větší formáty doma neřežu.

Chtěl bych to v rámci domácí dílny. Jsem vyučený truhlář, ale truhlařinou jsem se nikdy neživil a min. deset let jsem nic se dřevem nedělal. Momentálně je více času, tak se do toho chci vrhnout. Chci to na občasné řezání, zkracování spárovky - délky, šířky max 50-60cm, takže žádná velká hrůza si myslím... Jen chci, aby byli řezy pěkně kolmé a čisté...

Díky za plodnou diskuzi. Docela Ti závidím, že si vyučený s truhlář. Já se všechno učím sám až teď ve 30ti (ekonom z paneláku). Mattiase sleduji také, v jeho podání je všechno krásně jednoduché. Také jsem si chtěl za pomoci maflu udělat combo table (pilu, přímočarku a časem i horní frézku). No ale vzhledem k tomu, že čas je u mě nejvzácnější komodita (kutím, až děti spí), tak se nemůžu hodinu bavit s nastavováním a hlídáním úhlu. Navíc oni to vše řežou na profi stolních a pokosových pilách.

Je něco použitelnějšího za méně peněz než DeWalt DW745(https://pily.heureka.cz/dewalt-dw745/#)?

Ono ani není co závidět. Jak jsem psal výše, truhlařinu resp. prácí se dřevem jsem dost dlouho nedělal a nyní také ve 30ti letech mám trochu volného času, tak jsem si říkal, že by to chtělo nějakého koníčka a zrovna truhlařina mě docela bavila...
Mrkni na cestadreva.cz Je tam diskuze ohledně stolních pil. Na toho dewalta jsem taky koukal, poohlížel jsem se po nějaké levnější alternativě, ale právě po přečtení diskuze na cestadreva.cz jsem se rozhodl, že do ničeho levnějšího nemá cenu jít (nekvalitní pravítka, špatně doléhající stoly, nekvalitní materiál atd...)
Jako také bych rád šel např. do stolní pily viz tvůj odkaz nebo npř. tady tato https://pily.heureka.cz/makita-mlt100/ Ale to bych se asi moc neshodl s manželkou a rodinným rozpočtem :-D
Já mám momentálně dilema, zda-li si udělat nějakou stolní pilu z mafla ala Matthias pro podélné řezy a dále jít do pokosové pily pro příčné řezy (mám vybrané tyto dvě), či vymyslet nějakou zcela jinou alternativu...
https://pily.heureka.cz/einhell-th-sm-2131-dual/
https://pily.heureka.cz/scheppach-hm-100-mp/

PS. také kutím pouze, když jsou děti ve školce nebo když spí. Toho času moc není :-D

No tak přesně víš, co mě trápí :). Závidím Ti určitě minimálně ty základní pracovní návyky (upevnění, měření, řezání...). Já všechno jedu metodou pokus - omyl, to druhé u mě zatím vede. Na druhou stranu jsem 5 let zpátky měl 1 šroubovák se 6 bity a víc nepotřeboval.

Ale k tématu, přesně o variantě pokosová pila a mafl jako stolní uvažuju nakonec taky. Přeci jen dát 3-6 tisíc. a udělat si přesné vodítka (s horní frézkou) i drážky na stolní pilu, kam upevním okružní pilu, je lákavější. Stolní pila do 10. tisíc vypadá nereálně a jak píšeš, rodinný rozpočet s takovou "blbostí" nepočítá.

Joo, nějaké ty základní návyky mě zůstaly v hlavě. Dokonce i rozeznávání dřevin a určitá technologie tam někde v koutku jsou :-D
No, asi se do toho vrhnu a udělám to dle Matthiase a kdyžtak si tady o výsledcích můžeme poreferovat... Uvažoval jsem, že bych stůl udělal z dřevotřískové tabule, která mi stojí opřená v garáži. Z práce se mi sešly laťky takového silikon-plastu nebo jak se to nazývá, tak jsem uvažoval, že bych ho použil pro výrobu podélného pravítka...

Ještě se zeptám, možná trochu hloupě - jaký je rozdíl mezi levnou okružní pilou (Parkside) a např. takovým Dewalt, Makita atd.?

Papírové parametry mají stejné, vlastním tu levnou a s vodítkem řezu pravoúhlé řezy. Tak přemýšlím, zda to může hobby kutila někam posunout v případě, že na ni nebudu dělat jiné úhly (na ty pořídím stolní nebo tu pokosovou).

Díky.

Já osobně v Baumaxu koukal na dvě okružní pily - Bosh a CBS nebo BCS už nevím :-) Obě měly stejný příkon, Boshka větší otáčky, zatímco druhá jmenovaná měla větší pilový kotouč 185 ku 160mm a větší hlouku řezu při 90° - 65 oproti 55mm. Rozdíl však byl v ceně, kdy Boshka byla o dva tisíce dražší. Samozřejmě je to na mě, kterou z nich si pořídím, ale vzhledem k tomu, že bych chtěl zkusit vytvořit domácí stolní pilu, tak šáhnu po levnější variantě (i dle toho, jak v mém okolí slyším cca v posledních dvou, třech letech nepříliš pozitivní reakce na výrobky Bosh...)
Je otázka, co vše by ti to dalo, jestliže více možností nebo jen pocit ze značky... Je třeba si uvědomit, že na okružní pile zas tolik vychytávek možných není - nastavení hloubky řezu, nastavení úhlu - to vše je už i u levných modelů. Levnější pily mají občas problém s přesností či čistotou řezu, ale to mohou mít i ty dražší a nemusí to být tělem, ale kotoučem...
Jestliže chceš zainvestovat do nějaké značky, tak to bych spíše radil popřemýšlet nad ponornou pilou (i s vodící lištou), než-li nad okružní pilou, ale to jsou cenovky zase někde jinde...
Těžko říct, také mohu za pár měsíců po koupi "neznačkové" pily nadávat, coo já to zas koupil... :-D

Určitě doporučuji pořídit pokosovou pilu na delší řezy se necha použit ten mafl. Ja mam metabo a už dlouhou dobu je to neocenitelny pomocnik. Platí to co u všeho nařadí lepší koupit trochu dražší jinak se u toho člověk akorat rozčiluje. Ja měl všechno z hobby marketu nejlevnější, ale po par truhlářských počinech si člověk jde stejně koupit lepší a lituje vyhozených peněz.