Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jistič vyhazuje i když je vše odpojené

Ahoj, v domě máme starou příšernou elektroinstalaci (část hliník, část měď, celé patro na jednom jističi pro světelný okruh apod). Tuto hrůzu plánujeme vyměnit a tedy když rekonstruujeme nějakou místnost tak rovnou taháme nové kabely...

Nyní jsme dělali sadrokartony a protože jsme finální dokončení elektroinstalace (rozvaděč apod.) plánovali na zimu, tak jsem vlastně sádrošem zazdili staré elektrokrabice ve zdech protože jsme počítali že už nebudeme potřebovat se k nim dostat když to za pár měsíců odpojíme...

Co se ale nestalo - včera když jsem byl v práci, tak mi ráno v 9 hodin přišel od serveru email že jede n záložní zdroj... Když jsem přijel v 17 hodin domů tak barák bez proudu a vyražený starý světelný jistič (na kterém jsou všechna světla + světla a zásuvky v patře) a zároveň byl shozený i jistič u elektroměru. Po nahození ihned znovu vyhodil...

Tak jsem odpojil vše - ANO opravdu všechny zásuvky a dokonce všechny žárovky a dokonce i odpojil senzor pohybu co v patře na chodbě spíná led světla. Stejně po nahození opět oba jističe ihned vylítnou a u toho jističe u elektroměru se i lehce zajiskří...

Tak zatím mám do patra natažené prodlužky z přízemí a jedu nouzově na tom, ale nedalo mi to a zkusil jsem alespoň měřákem změřit odpory v zásuvkách v patře a je tam +- 1Mohm (mezi fází a pen), když jsem zkusil prozvonit zásuvky (fáze a pen) tak nic...

Už to asi nemá moc cenu řešit, akorát to uspíší dodělání nové elektroinstalace (bude dodělávat odborník), ale jen by mě zajímalo co to může být?

Díky

Pokud jistič ihned po nahození spadne (vypne), někde v jeho okruhu je zkrat. Mohli jste třeba někde navrtat kabel nebo se někde kabel prorazil, případně někde v propojovací krabici upadl vodič a zkřížil se s jiným atd. atd ...
Jak píšeš, hlínu vyrvi ze zdi a natáhni to všechno novou mědí a s novými jističi.

jj, hlínu sice nevytrhnu - nikdo neví kudy přesně vede (z toho jističe vede jeden drát ale vypíná to 2 třetiny baráku) ale vedou se nové kabely... Jinak sádroše se dokončili v květnu a teprve včera se stalo toto, tak předpokládám že jsme nic nenavrtali...

Asi se něco ukleplo. Je tu dokonce pár krabic kde jsou přivedené kabely smotány (zkrouceny) do sebe a zašroubovány do takové plastové spojky

Na obrázku jsou t.zv. "krabicové spojky", ještě nedávno běžně používané na spojování vodičů v krabicích.
Malé doporučení: nebylo by lepší, vzhledem k vašim teoretickým i praktickým znalostem v elektru, povolat na vyřešení vašeho problému osobu znalou v elektrotechnice. Můžete tak předejít hmotným i zdravotním škodám v budoucnu.

Určitě není vše odpojené, jinak by jistič nejiskřil a nevypadával. Vy jste sice odpojil vše, ale až na konco vedení. Musíte začít na začátku vedení za jističem, odpojit vše a postupným zapojováním zjistit, která větev je poškozena, třeba při rekonstrukci.

Asi máte hlavní jistič, pak podružné. Když shodíte podružné jističe, hlavní taky spadne po natažení?

Vybavilo se mi z nějaké poradny, že někdo vyměňoval bojler, povypínal všechno co se povypínat dalo a když se začal šťourat v elektrice u bojleru, dostal ránu. A pak zjistil, že ten bojler byl napojený na sousedův rozvod.

Z knihy "Milenci a vrazi":
"Pane mistr, bude nám to probíjet".
"Nám ne. Jim to bude probíjet".

koukám že řešíte jen patro. ale na jistič u el.měru je snad i přízemí a sklep a podobně, takže jste neodpojl všechno.
Správný postup je shodit všechny jističe, nahodit ten u hodin a postupně zapnout jeden, nevypadne to, taj jej vypnout a zapnout další a tak dokola až to vapdne. nemáte tam někde náhodou bakelitový vypínač? jednou jsem hledal jak blbec co vyhazuje pojistky a byl to vypálený bakelit ve vypánači. Měřením bylo vše OK ale ka se zapnul tak šly pojistky do háje.

ano, odpojil jsem i sklep - resp fázi v krabici ve sklepě. dále jsem vyšrouboval všechny žárovky v celém domě, vypojil jsem všechny zásuvky v celém domě, vypnul vypínač pro sporák a bojler, vypojil v krabici fázi pro ventilátor na WC, vypojil čidla co zapínají světla na chodbě... Odpojil jsem opravdu vše o čem vím (doufám že za těch 9 let co tu bydlím vím o všech zásuvkách :-) )

Od jističe jde pouze jeden kabel...

Když shodím ten podružný jistič tak mohu nahodit všechny ostatní jističe a ok, jakmile ale nahodím ten jeden podružný jistič pro sv. okruh tak vyleti ten i ten hlavní u elektroměru...

Zkusím ještě od podružného jističe odpojit kabel na "výstupu" a zkusit to nahodit, abych vyloučil chybu jističe...

Vypínače ještě někde máme staré...

smysl by to dávalo. s tím že není chyba na zásuvkovém okruhu, není třeba bourat všechny stěny.
třeba někde pod stropem zachutnal myši kabel. nebo byl narušený kabel jen volně, ale napružil se/uvolnil a je tam dotek.
jsou někde krabice, kde by se dal okruh (patro) odpojit?

edit:

(což v našem případě znamená světla v celém domě + zásuvky v patře)

aha, dost smutná poznámka. tak snad ty krabice.

úplně nejlepší je zrekonstruovat dům a pak si vzpomenout, že je elektroinstalace v hliníku :-D..... nejste sám je docela běžné.
Jednoduchá rada - zavolejte si nejbližšího elektrikáře!!!
Nic jiného vám nikdo ani nesmí poradit, protože by to mohlo skončit trestním stíháním (NOZ - věděl, měl tušit, špatně poradil, nekonal...)
Je potřeba měřit a ne zkoušet zapnout jistič, ten černý nevydrží vše.
Tak jsou ty světelné rozvody nové nebo ne? Do těch podhledů by se dali dobře schovat rozvody světel......
I nové rozvody jdou provizorně napojit na starý jistič.
A hlavně nezapomenout na "revizi před uvedením pod napětí". Někdy jsou k vidění věci, že laik žasne a odborník se diví :-[