Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Věnec pod pozednicí

Zdravím,
před pár dna jsem zabetonoval strop nad 1. NP. Teď na něm budu stavět 3 šáry porfixu a na tom bude věnec. Na věnci pak budou ležet pozednice. Je třeba ten věnec nějak zajistit proti pohybu, třeba z něho vyvést roxory a zabudovat do podlahy? Nebo stačí když bude jen ležet na zdivu? Další věc , v podkroví mám balkonové dveře (ve štítu) - v místě dveří se může věnec přerušit, nebo je nutné ty dveře obejít?

Ano. Doporučuji věnec zavázat do stropní konstrukce. Chcete podkroví, takže v krovu nebudou žádné vazné trámy které by zachytávaly rozklad sil.

Kdybyste dávali vazníky, bylo by kotvení do stropu zbytečné, ale to byste zase nevyzdívali ty 3 šichty a vazník by se položil přímo na strop. To samé u vázaného krovu. Tady budete mezi krokvemi izolovat, oplášťovat sádrokartonem (nejspíš), tašky na střechu a když napadne sníh, bude to slušná váha, která bude rozkladem sil horizontálně tlačit také do stran. Pak by ta metrová nadezdívka po obvodu mohla povolit.