Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Solarny kolektor z FeZn plechu a Cu trubky

Zdravim,

Chcem sa opytat, ci neskusal niekto postavit solarny kolektor z klasickeho pozinkovaneho plechu, a ktory by sa naletovala Cu trubka na odvod tepla.
Da sa vobec na FeZn plech naletovat Cu trubka ? Mala by sa dat, ale neskusal som.
Ci to potom naciernit ?
Oplati sa to po stranke financnej/vykonovej ? Alebo nejaky iny napad ? Stare panelove radiatory su tazke...

Dakujem

Na viac rokov služby kolektoru je nutné vrch prekryť sklom a okreje zatesniť proti prachu, vode a zrážkam, inak nemá zmysel onanovať sa. Farba kolektoru jedine čierna, dvojzložková s ochranou proti žiareniu, aby sa pod ÚV nevyšisovala. Aj tak viac, ako päť rokov čierny náter na slnku nevydrží, potom začína mierne sivieť. Ostatný metal fest natrieť 4x. 2x základnou a 2x syntetikou ak sú kolektory 12 mesiacov "pod vplyvom" našeho pásma.

Lacnejšie ťa to príde kúpiť hotové kolektory na vodu.

Tak pri cenách ktoré som videl - okolo 300 €, začínam uvažovať že skutočne bude lacnejšie a jednoduchšie panel kúpiť. Pri vyrátaní ceny Cu trubky, pájky, plechu, skla, izolácie atď. bez zarátania roboty a bez uvažovania výslednej kvality je asi jasné, že to doma nemá zmysel. Jedine v prípade že má človek prístup k lacnému zdroju materiálu.

Neviem či neporuším pravidlá, snáď nie, ale chcem sa opýtať, či nemá niekto skúsenosti s týmito panelmi:
https://www.atria.sk/solarny-kolektor-hewalex-tlp/
alebo
http://www.kurenie-solar.sk/kurenie-solar/eshop/13-1-PRISLUSENSTVO-PRE-KOLEKTORY/379-3-Ploche-kolektory/5/12164-Solarny-kolektor-KS-2600-TLP-AC

Majú rozumnú životnosť a účinnosť ?

Záleží, aký účel.

Na bazén je jeden kolektor s núteným obehom málo, jedine prihriať vodu na 25°C nejaký detský bazénik za 48 hodín.

Ale ak by si chcel akumulovať vodu na sprchovanie alebo kúpanie celej 4-člennej rodiny v 300l nádrži vybavenej s vnútorným hadom, potom ti kolektor stačí bohate. Nejaké obehové čerpadlo Grunfos, dve čidlá, termostat, hadice, tučnú nádrž s hadom vo vnútri a ideš, kúpeš, sprchuješ, aspoň, 40°C voda za 12 hodín slnečného svitu v nádrži bude. Ako vreští Maďar, ktorý neovláda dobre lovensky topiac sa uprostred jazera; "Posledný raz kúpem".