Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Solarny kolektor z FeZn plechu a Cu trubky

Zdravim,

Chcem sa opytat, ci neskusal niekto postavit solarny kolektor z klasickeho pozinkovaneho plechu, a ktory by sa naletovala Cu trubka na odvod tepla.
Da sa vobec na FeZn plech naletovat Cu trubka ? Mala by sa dat, ale neskusal som.
Ci to potom naciernit ?
Oplati sa to po stranke financnej/vykonovej ? Alebo nejaky iny napad ? Stare panelove radiatory su tazke...

Dakujem

Neskúšal som to, ale pozinkovaný plech sa bežne letuje cínovou spájkou. Rovnako aj meď. Samozrejme natrieť to čiernou matnou farbou. Vzhľadom na možnosť korózie medi nepoužívať priamo vodu, ktorá by pretekala týmto kolektorom. Takáto voda nemôže slúžiť ako pitná voda, ale len ako úžitková. Teplo sa ale dá odoberať prostredníctvom výmenníka tepla, ktorý je zaradený tak, aby predohrieval studenú vodu určenú na prípravu teplej.

Možno by si mohol vyskúšať namiesto medenej rúrky polyetylénovú hadicu tvarovanú ako "had", a zaliatu tenkou vrstvou cemento-pieskovej malty. Voda by bola nezávadná. aj keď s obmedzeným použitím (napr. záhradná sprcha, či ohrev vody v bazéne).

Na viac rokov služby kolektoru je nutné vrch prekryť sklom a okreje zatesniť proti prachu, vode a zrážkam, inak nemá zmysel onanovať sa. Farba kolektoru jedine čierna, dvojzložková s ochranou proti žiareniu, aby sa pod ÚV nevyšisovala. Aj tak viac, ako päť rokov čierny náter na slnku nevydrží, potom začína mierne sivieť. Ostatný metal fest natrieť 4x. 2x základnou a 2x syntetikou ak sú kolektory 12 mesiacov "pod vplyvom" našeho pásma.

Lacnejšie ťa to príde kúpiť hotové kolektory na vodu.

Tak pri cenách ktoré som videl - okolo 300 €, začínam uvažovať že skutočne bude lacnejšie a jednoduchšie panel kúpiť. Pri vyrátaní ceny Cu trubky, pájky, plechu, skla, izolácie atď. bez zarátania roboty a bez uvažovania výslednej kvality je asi jasné, že to doma nemá zmysel. Jedine v prípade že má človek prístup k lacnému zdroju materiálu.

Neviem či neporuším pravidlá, snáď nie, ale chcem sa opýtať, či nemá niekto skúsenosti s týmito panelmi:
https://www.atria.sk/solarny-kolektor-hewalex-tlp/
alebo
http://www.kurenie-solar.sk/kurenie-solar/eshop/13-1-PRISLUSENSTVO-PRE-KOLEKTORY/379-3-Ploche-kolektory/5/12164-Solarny-kolektor-KS-2600-TLP-AC

Majú rozumnú životnosť a účinnosť ?

Záleží, aký účel.

Na bazén je jeden kolektor s núteným obehom málo, jedine prihriať vodu na 25°C nejaký detský bazénik za 48 hodín.

Ale ak by si chcel akumulovať vodu na sprchovanie alebo kúpanie celej 4-člennej rodiny v 300l nádrži vybavenej s vnútorným hadom, potom ti kolektor stačí bohate. Nejaké obehové čerpadlo Grunfos, dve čidlá, termostat, hadice, tučnú nádrž s hadom vo vnútri a ideš, kúpeš, sprchuješ, aspoň, 40°C voda za 12 hodín slnečného svitu v nádrži bude. Ako vreští Maďar, ktorý neovláda dobre lovensky topiac sa uprostred jazera; "Posledný raz kúpem".