Rychlé odcházení výbojky
Dobrý den
Nemůžu se dopátrat chyby, tak se na Vás obracím zda někdo neví.
Nedávno mě odešla po asi 8 hodinách svícení rtuťová výbojka TES-LAMP (příkon 400 W, napětí 230 V, proud 3,25 A) zapojená přes digitální předřadník NTS (400W, se čtyřpolohovou regulací (150-440W), vždy nastaveno na 400W a ten zapojen na centrále. Objímka je bez ochraného nuláku, přidělaná na měděném vodiči. 1 lampa mi odešla asi po 60 hodinách svícení a druhá hned při druhém svícení po 8 hodinách. Netušíte kde hledat chybu?
Předem děkuji
David
to je tato věc? NTS digi předřadník 400W s regulací 150-440W
na to jak je to drahé, by to mohlo být funkčnější.
asi bych zkusil méně výkonnou výbojku, při neúspěchu vyhodit.
to by mohl být předřadník ještě v záruce.
Ano je, Děkuji za radu, ale doufal jsem v něco jiného.
Ale děkuji
Problém bych viděl v tom, že připojuješ rtuťovou výbojku na předřadník pro sodíkové a MH výbojky.
Takže bych spíš zkusil MH výbojku, či sodík, pokud nevadí oranžové světlo, případně zkusil tlumivku pro rtuťovou výbojku, ale to je mrtvá technologie, vysokotlaké rtuťové výbojky už jsou snad v EU zakázané.
Jaký přesný typ výbojek na to připojuješ ? Některé výbojky vyžadují vertikální polohu, jinak velmi často odcházejí. U rtuti to bývalo velmi časté, sodík na to tolik netrpí.
Další věc, pokud nepotřebuješ vyloženě regulovat výkon výbojky, raději bych zůstal na starém osvědčeném způsobu předřadníku - tlumivka a případně nějaký zapalovač.
Nakonec i ta centrála může produkovat nějaký bordel a může to z tohoto důvodu odcházet. Ovšem to jsou jen domněnky, jasno by v tom udělal osciloskop.
Díky za odpovědi, ale chyba byla ve výbojkách.
Můžeš to nějak rozvést?
Tieto ortuťové výbojky je vhodné prehnať cestou odporového vodiča, podobne, ako sú riešené horské slnká ortuťovej výbojky vybavené po stranách tzv.soluxom (žeraviaci drát v kremennom skle dvoch trubíc, myslím, že majú príkon 550W).
Odporový drôt nádherne vyrovnáva a eliminuje napäťové a prúdové špičky pri štarte výbojky.
Táto blbuvzdorná ochrana spotrebiča výborne fungovala aj v prípade zaradenia do sériového obvodu vhodnej žeraviacej žiarovky 12V (55-90W podľa výkonu baterky v Ah) v klasických dvojcestných usmerňovacích nabíjačkách (18V/6A) robených na kolene, určených pre 12V autobatérie. Lineárna charakteristika postupne znižujúceho sa osvitu vlákna žiarovky počas procesu dobíjania, postupným vyrovnávaním prúdov a odporu, tvorila hotový balzam na baterku, ktorý ani moderné "inteligentné" nabíjačky riadené procesorom nepredčia.